Yazar Chuck Palahniuk'un Kendisi Hakkında Söylemekten Çekinmediği Dürüst Şeyler

Fight Club (Dövüş Kulubü) ve Survivor (Gösteri Peygamberi) gibi kitapların yazarı, birkaç yıl önce Reddit'teki soru-cevap etkinliğinde samimi şeyler söylemiş.
Yazar Chuck Palahniuk'un Kendisi Hakkında Söylemekten Çekinmediği Dürüst Şeyler

sadece tıkanma, görünmez canavarlar ve ölüm pornosu kitaplarını okumuş biri olarak söylüyorum, her yeni kitabında hayranlığım daha da artıyor. hakkında öğrendiğimiz 12 şeyi özet geçmek gerekirse;

1- dünyanın onu görmesini istediği kadar "hardcore" bir adam değilmiş aslında kendisi. jack daniels şişesini lipton ice tea ile doldurduğunu söyleyecek kadar da dürüst.

2- kitaplarını yazmadan önce "stoned" vaziyetteki profesyonellerle birlikte araştırma yapıyormuş. en azından bi kere böyle bir şey olmuş.

3- kitaplarının çalınmasından rahatsız olmuyormuş. 1975'te (1976'da?) kendisi de "the joy of sex" adlı bir kitap çalmış. pantolonuna sokarak çıkarmış dükkandan. ve eğer kendisnin kitaplarından birini çalmış biriyseniz şu an ona 25 cent borçlusunuz ve şu adrese tıklayıp, "pheonix" adlı öyküsünü okursanız ödeşirmişsiniz. böylece cennete gidebilir, meleklerle birlikte olabilirmişsiniz.

4- (kitapları için sanırım) ipuçlarını müthiş kadın yazarlardan alıyormuş. amy hemple veya monica drake'in çok daha sivri halini yapabilirim ama benimki hiçbir zaman onlardaki derinliğe ve düşünceli tavra yaklaşamaz diyor.


5- ve kendisi bir chuck palahniuk dövmesinden daha iyisini düşünebilirmiş. lidia yuknavitch'ten bir şeyler yaptırabilirsiniz dövme olarak, siz yaptırırsanız ben de yaptırırım diyor kendileri.

6- henry james'in "dirty-minded" versiyonu olmayı diliyormuş.

7- eğer kendisine bir mektup yollarsanız, size içinde karışık şeylerin bulunduğu bir kutu gönderme ihtimali varmış. bazen bu kutuları hazırlaması günler alıyormuş. içindeki şeyler birbirinden ne kadar farklı olursa, en azından içinden bir şey, gönderdiği kişinin işine yarayabilirmiş. ne müthiş adam lan.

8- kitaplarını revize ederken kafasını tıraşlıyormuş. kendi yazdığı ve hala sevdiği paragrafları tıraşlarken, kendini de ölüyormuş gibi hissediyormuş. onun metodu buymuş.


9- kendisini gücendiren ya da kendisini sinirlendiren şeylerden biri de kullanılmamış fikirlermiş. geliştirilmemiş müthiş fikirler kırıyormuş onu. tanıştığı her yazardan paylaştığı tamamlanmamış müthiş fikirleri çalmak istermiş.

10- partnerinin adı mike imiş. hiçbir zaman halk insanı olmamış ve yıllardır mike ile beraberlermiş. önceleri ilgi odağı olabileceği hakkında konuşmuşlar ama mike bunun bir parçası olmak istememiş, kameralardan kaçmış kısacası. ve chuck da mike'ın bu isteğine saygı duymuş ve hayran kalmış. chuck bu sebeple ilişkileri mahvolmuş birçok ünlü ile tanıştığını söylüyor.

11- fight club'ın bir başarısızlık örneği olduğunu söylüyor, -en azından ilk başlarda. filmi çıkana kadar kitap çürümeye yüz tutmuş. ancak yıllar sonra hikaye ortaya çıkmış ve insanlar tarafından tutulmuş. müthiş olan şey ise fight club'ın hiçbir zaman eskimeyecek ve sürekli gençler arasında yankı bulacak bir eser olmasıymış.

12- yazarlar için birkaç tavsiyede bulunuyor. insanların "eğlenebileceği" değil hiçbir zaman unutamayacağı bir şey yazın diyor.

palahniuk'un reddit'te verdiği cevaplardan kendisi hakkında öğrendiğimiz 12 şeyi şuradan görebiliriz. harika bir adam.