Yazıda Emoji Kullanımı Nasıl Başladı?

Emojilerin hayatımıza nasıl girdiğini kısaca açıklayan bir yazı.
Yazıda Emoji Kullanımı Nasıl Başladı?
iStock

tarihte ilk emojinin carnige mellon üniversitesi profesörlerinden scott e. fahlman tarafından 1982 yılında kullanıldığı bilinmektedir.

Scott Fahlman

bir forumda bilgisayar problemleri tartışılmaktadır. katılım çok olunca şakalar komiklikler de artmaya başlar. şakaların en iyi şekilde ifade edilme konusu tartışılmaya başlanır. bir kişi komik olduğu düşünülen sözlerden sonra * yıldız işareti konulmasını önerir. bir başkası % yüzde işaretini önerir. bir diğeri ikisini uyumlu hale getirmeyi önerir.

iyi şakalar için *
kötü şakalar için %*

önerilir. kimsenin hoşuna gitmez.

sonra klavyedeki & işaretinin en komik karakter olduğunu düşünürler. kahkahadan bükülen bir adam. en sonunda scott e. fahlman şakaları vurgulamak için :-) karakter dizilimini önerir. tersi için :-( kullanımı da gayet kolaydır.

emoji kullanımının atası scott fahlman görünmesine rağmen duygu ifade eden ilk işaretlerin daha önce ortaya çıktığına inananlar da var. 1862 yılında new york times'da abraham lincoln'ün bir konuşma metninin içinde şöyle bir bölüm vardır:

(alkışlar ve kahkahalar ;)


sondaki göz kırpan emojinin yazım hatası veya duygu ifadesi olduğu tartışması devam etmektedir.

Not: Bildiğimiz dijital emoji formatının babası olarak da 90'ların sonunda yaptıkları nedeniyle japon sanatçı Shigetaka Kurita gösteriliyor.