Yazılım Sektöründen Aşina Olduğunuz Bug (Böcek) Terimi, Gerçekten de Böcekten mi Geliyor?

Bug teriminin kısa tarihi, kesinlikle minik bir aydınlanma yaşatıyor.
Yazılım Sektöründen Aşina Olduğunuz Bug (Böcek) Terimi, Gerçekten de Böcekten mi Geliyor?

oyun, program gibi bilgisayar uygulamalarında ve günümüzde çoğu süreçte sıkça kullanılan bug bulmak tabirinin çıkış noktası bayağı eski ve ilginç.

kelime anlamı ingilizcede böcek anlamına gelen bug, bilgisayarların ilk çıktığı dönemde bu aletler bir oda büyüklüğünde ve transistörler de tüp şeklinde iken doğal olarak bilgisayar 'mekanik' denebilecek ölçüde fazla kaba alete sahipti. bu kaba aletlerin birçoğu duvarın arkasında yani gözle görülebilir olmayan kısımda yer aldığından dolayı zamanla bilgisayarda oluşan bazı sorunların aslında bu aletlere böceklerin sızmasından dolayı oluştuğu ortaya çıktı ve 'bug' yani böcek sözcüğü bilgisayar dünyasına girmiş oldu.

yani ortaya çıkan bir hata aslında gerçekten böcek bulunduğu için meydana gelmişti ve bu tabir bir benzetme değildi.

Olayın derinine inelim

Bug terimini popülerleştiren şey, yaşanmış bir olay. "Bilgisayar hatası" (computer bug) terimi gerçek hayattaki bir böcekten kaynaklanıyor gerçekten de. Teknik arızaya neden olan bir hatanın ilk kaydedilen örneği, 1947'de Harvard Üniversitesi'nin ilk bilgisayarlarından biri olan Mark II Aiken Röle Hesaplayıcısı (Mark II Aiken Relay Calculator) üzerinde çalışan mühendislerin, makinenin donanımına yerleşmiş bir güve bulmasıyla meydana geldi. Bu güve, sistemin normal çalışmasını bozan bir elektrik arızasına neden oluyordu. Biliyorsunuz, ingilizcede bu tarz hayvanlara günlük hayatta bug deyip geçiyorlar...

ABD Donanması'nda bir bilgisayar bilimcisi olan Grace Hopper, bu terimin popülerleşmesiyle tanınıyor çünkü bu güveyi keşfeden ekibin bir parçasıydı. Ekip güveyi çıkardı ve bilgisayarın kayıt defterine "Bulunan ilk gerçek bug (hata) durumu" yazan bir notla birlikte kaydetti. Bu seyir defteri sayfasının görseli Deniz Tarihi ve Miras Komutanlığı'nda görülebilir.


Ancak sistemdeki "bug" kavramı bu olaydan önceye dayanıyor. "Bug" terimi, modern bilgisayar çağından bir süre önce mühendislik ve elektronikte kullanılıyordu. Önemli mucit Thomas Edison'un, Princeton'ın Thomas Edison Yazılarında belirtildiği gibi, 19. yüzyılın sonlarında eserlerindeki teknik bir arızayı tanımlamak için "bug" terimini kullandığı biliniyor. Hopper'ın yukarıdaki olayı, sadece bunu popülerleştirmiş oldu.