Yeni Seçilecek Papalara Neden Testis Kontrolü Yapılıyor?

Katoliklerin ruhanî liderleri olan Papa'ların, Vatikan tarafından resmi olarak ilan edilmeden önce testis kontrolünden geçtiklerini biliyor muydunuz?
Yeni Seçilecek Papalara Neden Testis Kontrolü Yapılıyor?

"duo testis bene benedata", papa seçiminden önce en yaşlı kardinal'in, papa adayının kadın olmadığını kesinleştirmek için delikli sandalyede testislerini muayene ettikten sonra sarfettiği bir söz. "duo testis bene benedata!" yani iki adet testisi var, uygundur! veya "duos habet et bene pendentes!" iki tane, düzgün ve sarkıyorlar.

evet, bu uygulama garip gelebilir ama bunun arkasında yatan bir neden var. 13. yüzyıl kroniklerinde; 853 yılında papa seçildikten sonra viii. john (8. joan) adını alan, joanne isimli kişinin kadın olduğu, bir ayin esnasında doğurduktan sonra anlaşılıyor. (o zamana kadar nasıl anlaşılmadığı ayrı bir merak konusu) tabii olay anlaşılınca, joanne linç girişiminde öldürülüyor ve daha sonra joanne'nin ismi papalar listesinden siliniyor. 

bu konudaki farklı bir görüş ise aslında böyle bir şey olamayacağı ve yüzyıllardır inanılan bu hikâyenin din adamlarının hayali olduğunu, roma anıtlarının tarihselleştirilmesi ya da anti-papa hicivlerinden kaynaklandığını düşünmektedirler.