Yeni Transferlerle Süper Lige Çıkan Samsunspor, Bu Sezon Neler Yapabilir?

Yılport Samsunspor, yeni transferleriyle çok can yakacak gibi duruyor.
Yeni Transferlerle Süper Lige Çıkan Samsunspor, Bu Sezon Neler Yapabilir?

samsunspor'un, yaptığı transferler sonrası süperlig'de neler yapacağını merak ediyorum

hüseyin eroğlu gibi taktiksel zenginliğe sahip bir hocaya sahipken güdülecek en iyi strateji; ligue 2'de devraldığı angers'i dokuz yılda ligue 1'in şampiyonluk potasına yaklaştıran stephane moulin, veya polonya 3. liginde başına geçtiği rakow'u yedi sezon içinde tırmandıra tırmandıra ekstraklasa şampiyonu yapan marek papszun tarzı bir birliktelik yakalamak.

eroğlu geçen sezon yeni nesil 3-4-3 türevleri (bkz: #114572190) ile 1. lig kalitesinin üstünde bir kurgu yarattı ve haftalar ilerledikçe durdurması zor bir hale geldiler.


joker oyuncu kullanımını, üçlü savunmanın sağ stoperine koyduğu sağ bek zeki yavru'nun zaman zaman kanada açılıp kattığı genişlik + sağ içte oynayan osman çelik'in gerek ceza sahasına gerek sağ kanada yaptığı katılımlarla hücum zenginliği yaratması üzerinden uyguladı. önemli diğer bir değişiklik de moryke fofana, gaetan laura gibi kanat oyuncularını douglas'ın yanına çekip çift forvete geçmek oldu. açık alan bulduklarında topu götüren, topsuz oyunda hareketli, kenara deplase olduklarında (zaten kanat oldukları için) katkı verebilen bu elemanlar daha serbest rol kazanınca istekli oynadılar.

kaleye alınan okan kocuk son sezon gs'de süre bulamasa da bir önceki sezon giresun'da kiralıkken tansiyonu yüksek / özveri isteyen anlarda süperlig ortalamasının üstünde işler çıkarabilmişliği ile bana göre anadolu kulüpleri için iyi bir profile ulaştı. szumski'yle gerek rotasyona girecek gerekse kaleyi devralacak, kısaca direkt el güçlendirecek bir transfer bence.

savunma bölgesinde fark yaratabilecek transfer sol stopere alındığını düşündüğüm rick van drongelen...

geçen sezon eroğlu'nun düzeninde zeki’nin sağ stoperden ileri çıkışlarına karşılık sol stoperlerin (adil, yusuf, yunus emre'den biri) daha düz görevleri olduğunu gördük, bu noktada drongelen sol bek geçmişinin katkısıyla topla daha fazla haşır neşir olacaktır, hatta sezon boyunca zeki'nin birçok kez rakiplerin hedef tahtasına dönüştüğünü hatırlarsak belki de toplu oyundaki çıkışları drongelen'e kaydırıp, sağ stopere diğer yeni transfer lubomir satka'yı koyup daha düz görev verilebilir. hem drongelen çok daha "stoper" olduğu için zeki'nin zaafiyetlerini yaşatmaz, hem de satka zeki kadar topla çıkmasa da pas kabiliyeti zaten ortalama üstü bir stoper + hava toplarında üstün. yani bu iki transferle savunmayı birkaç seviye yukarı çekme şansı yakaladılar bence.

kanat-bek bölgeleri çok hızlı elemanlarla yenilendi diyebiliriz

göze çarpan en önemli isim sağ kanat-bek nanu... takımı öne hızlı taşıyabilecek tek eleman diyebiliriz zira diğer kanat oyuncuları topla oynamada çok daha geride. nanu'yu sağ kanatta defans mefhumu daha yüksek olan kingsley schindler ile döndüreceklerdir. sol kanada ise benzer profilde süratli marc bola geldi. genellikle ikinci forvetin (fofana veya laura'nın) sol kanada çalan oyununda sol bekin (çoğunlukla mücahid) hücum katkısı esas olarak, sağdan zeki'nin çıkışları + osman'ın sağa katılımlarıyla oraya yoğunlaşan oyunda tersten ceza sahasına koşular yapıp erken ortaların adresi olmak oluyordu. bola bu girişleri hızıyla yapabilir ama ne denli başarılı bitirir onu göreceğiz.

merkez orta sahaya şöyle sağlam-diri biri alınmadığına göre önliberoda bennasser-osman rotasyonu dönecek gibi

bu, osman'ın hücum katkısından feragat etmek olur. ikinci seçenek ise, osman'ı yine sağ içte tutup yeni transfer taylan antalyalı'yı geride oynatmak; ki eroğlu'nun merkez tercihleri çoğunlukla teknik özellikleri baskın oyuncular (soner aydoğdu, cihan, yusuf vs) oldu, taylan en fazla bu seviyeyi süperlig çizgisine çekecek biri, ötesi değil. onun haricinde iddiaları güçlenen olivier ntcham var, gelirse teknik becerileriyle lige renk katacağı aşikar ancak yaşadığı fiziksel düşüş ve beraberinde gelen takım savunmasındaki eksikleri ile sezon sonunda samsun'a negatif bilanço verme olasılığı bence yüksek.

ntcham gibi takım oyununu iyice salmış olan mohamed ihattaren de gelecekti ama neyse ki son anda iptal oldu. egolu/savunmayı boşlayan oyuncu kontenjanını birde tutmak (ntcham) daha iyi olacak. normalde ihattaren takım oyununu bilse bile eroğlu'nun düzenine uygun bir stili yok, gelmesi halinde düzeni değiştirmek gerekecekti zira tamamen üretici kanat profiline yaslanan, samsun'un hızlı hücum üzerine kurgulayacağını düşündüğüm oyununu baltalayabilecek tipte bir oyuncuydu. ancak emre kılınç'ın da gelmesiyle gördük ki, belki de eroğlu kanat-forvetli bir düzeni de cebe koymak istiyordur, ihattaren bunun için kerhen okeylenmişti bence.

özetle ana plan şu bence


ihattaren gelseydi e. kılınç'la sağ kanat-forvet rotasyonunda olacaktı ama halen halihazırda barış alıcı seçeneği var. gerçi barış'ın yıllardır kanada hapsedilmesine üzülüyorum, aslında tam eroğlu'nun çift forvetindeki ikinci eleman olma potansiyeli olan biri (bkz: #79050213), fırsattan istifade daha merkezi bölgelerde denenmeli bence. zira santrfor douglas'ın muadili olarak transfer edilen ve üstelik daha enerjik marius mouandilmadji heyyvan gibi fiziğiyle yanındakilere oynama alanı yaratabilecek biri, uyum yakalar ve form tutarsa da epey faydalı olacağını düşünüyorum, bir kıvılcım yeter.

özetle

samsunspor özellikle stoper bölgesini kağıt üstünde daha yukarı çekmeyi başardı bence, kaleci rotasyonu da güçlendi. ancak orta sahayı yine teknik ağırlıkta kurunca hızlı hücum çıkışlarını sadece öndeki ikiliden değil kanatlardan da alması gerekiyor, mevcut transferler ile bu iş tempo olarak cevap bulacak olsa da bitirme anlamında her maç duruma bağlı şansa kalacak gibi, istikrarlı bir katkı almak için çok uyumlu bir takım oluşması gerekiyor, bu da artık hüseyin eroğlu'nun maharetine kalmış.

son tahlilde, samsunspor mevcut transferleri itibariyle süperlig'e gelir gelmez baş altı olmayı zorlarsa yolda kalır gibi. onun yerine daha dingin, yıllar içinde yükselmeyi hedefleyecek, sindire sindire birkaç sezona yayılacak bir politika ile 2020'lerin ikinci yarısında tehlikeli bir baş altı takımı olmayı başarabilirler.