Yeniden Yorumladığı Şarkılarla Dinledikçe Hipnotize Eden Gizemli Müzisyen: Lin Pesto

Eski şarkılara kattığı acayip yorumu ve duygusuyla kısa süre içinde YouTube'da hatırı sayılır izlenmelere ulaşan "gizemli" müzisyen Lin Pesto'yu tanıyalım.

Gerçek adını bilmediğimiz Lin Pesto, Ankara'da ikamet eden bir kadın.

Bir gün Bahar Candan'ın "Dondurma Gibisin" şarkısını evde kendi kendine mırıldanırken "ya ne kadar güzel oldu, ben bunu kaydedeyim." diyor ve bizim Lin Pesto ile tanışma maceramız da bu şekilde başlıyor.

Lin Pesto - Dondurma Gibisin (Bahar Candan Cover)

Tarzını Synth-Pop, Darkwave olarak tanımlayan Lin Pesto, 90'lardan bildiğimiz birçok şarkıyı kendine has yorumuyla cover'layarak damakta çok farklı bir tat bırakıyor. Örneğin: Yananı Görür Allah


Yaptığı müzik kadar kullandığı alakasız videolar da ilgi çeken Lin Pesto, bu görüntüleri internet arşivlerini tarayarak, insanların gerçek anılarına ait kayıtlardan derliyor.

Daha önce kendi bestelerini de YouTube ve SoundCloud'a yüklediğini ancak ilgi çekmediğini belirten Lin Pesto, özellikle Cem Yılmaz'ın kendisini keşfetmesiyle kısa sürede büyük ilgi topladı.


Cem Yılmaz'dan düet teklifi bile alan Lin Pesto, bu teklif için düşünmedi bile.

Yalnızca sesiyle tanıdığımız Lin Pesto, müziğinin ön planda olmasını istediği için henüz gerçek kimliğini açıklamış değil.

Lin Pesto - Padişah (Sibel Can Cover)

Yakın çevresinden "Lin Pesto" olduğunu gizlemeyen bu 90'lar çocuğuna şimdiden albüm teklifleri gelmeye başlamış bile.

Lin Pesto - Ah Geceler/Ama Yalanım Yok (Seda Sayan Cover)

Albüm konusunu ne yapar bilemiyoruz fakat kendi bestesi olan "Bir Düşün" şarkısını dinleyince "ne yapsa dinlenir" diyor insan.

Popülerlikten ziyade kendini mutlu edebilecek, küçük bir kitleye hitap etmek isteyen Lin Pesto, Ekşi Sözlük yazarları tarafından da oldukça sevilmiş görünüyor...

fantezi müziğin çok bilinen birkaç şarkısını trip hop, post punk kıvamına sokup cover'lamış, bence tatlı iş çıkarmış arkadaş. yakında bu başlığın altı dolar diye tahmin ediyorum. biraz meçhul şarkıcı gizemi yaratsalar da klipler, sosyal medya kanal kullanımı ve tabii cover'ların kendisi epey başarılı olmuş. özellikle bülent ersoy cover'ı aşırı saçma, aşırı güzel. dinleyin.

pek çok önyargıyı pek çok şarkının sevmediğimiz üslubu ve tarzını günümüz rengine uyduran başarılı işler çıkaran sesiyle de bir o kadar büyüleyici olan bir isimdir lin pesto.

aşırı derecede sevimli bir insan izlenimi veriyor. özellikle sibel can coverladığı padişah şarkısının açıklama kısmına yazdığı "i believe this song is about turkey's path to dictatorship and sibel can tried to warn us." yorumuyla da yardı.

kötü dediğimiz "bağzı" şarkıların aslında çok da kötü olmadığını ya da o kadar da berbat sözlere sahip olmadığını gösteren kişi ya da grup ama inşallah kişidir. grup olunca dağılıyolar falan sonra...

özellikle dondurma gibisin baya güzel şarkıymış;

kafesi parçalayıp attım özgürce sevebilmek için seni..

iyi söz valla.

bugün sosyal medyada tesadüfen rastladığım, ülkede güzel şeyler kovalayan insanların olduğunu bana hatırlatan sanatçı. ofiste çalmaya başladığım anda herkes sırayla "kim bu çalan?" diye sormaya başladı.

muhtemelen yeni bir fenomen geliyor, buralar çok değerlenecek.

yananı görür allah ve bebek cover'larıyla beni benden alan güzel sesli, yetenekli insan. herkes gibi ben de jakuzi havası sezdim. ee onu seven bunu da sevdi haliyle. 

keşke spotify'da da görebilsek kendisini ama telif sorunu yüzünden muhtemelen göremeyeceğiz uzunca bir süre. muazzam cover'larının devamını dileyelim.