Yerli Sinemalarda Parlaklığın Kısık Olması, Lazer Projektör Kullanımından mı Geliyor?

Twitter'da geçtiğimiz senelerde ortaya atılan bu iddiaya sinemasever bir Sözlük yazarı karşılık vermiş.
Yerli Sinemalarda Parlaklığın Kısık Olması, Lazer Projektör Kullanımından mı Geliyor?

sinema salonlarının parlaklığı kısması, yanlış bilinen şeylerden biri

sinemalar ampül ile çalışan projektör kullanmıyor çünkü bu çok masraflı. tamamına yakını laser projektör kullanıyor.

parlaklığın kısık olma nedenlerinden biri her film için projektörlere ayar yapılması gerekirken sinemaların default ayarda film oynatması ve kötü projeksiyon cihazları kullanmaları. ve çoğunun kötü kopya oynatması... çoğu sinema çoğu filmi bildiğiniz vlc ile oynatıyor, özellikle bizim sol tayfanın sevdiği sözde bağımsız sinemalar.

laser projektörlerde lamba ömrü yoktur. çünkü lamba yoktur.

lamp vs laser vs lcd


bizim ülkemizdeki sinemalar sadece görüntü değil ses olarak bile standartların altındadır. örneğin; filmlerin yüzde sekseni dolby atmos yada dtsx ses ile gelir ama siz bunu eski tip 5.1 ses ile izlersiniz, üstüne bir de paribu şirketi size dolby atmos filmi mpx diye birşey uydurup ekstra para ile satar. cinemapink sinemaları her sinemada bunu yazar "sinemamızda sony 4k laser projector ve dolby atmos ses sistemi kullanılmaktadır" diye. imkanınız varsa onları tercih edin.

ekleme: dostlar, bunun haricinde sinemada filmler zaten evde izlediğinizden soluk renktedir. hatta 2020 sonrası tv'lerde ayarları sinema moduna alırsanız tüm renkleri kısılır. buna film maker mode denir ve kalibrasyonu christopher nolan ve martin scorsese tarafından yapılmıştır.

ilgili video


dolby atmos ve dtsx için


not:
her dijital kopya aynı değildir... dvd, blu-ray ve dcp oynar sinemalarda. bu üç sistem de farklı ses, görüntü kodekleri içerir. dahasını söyleyeyim; o çok sevdiğimiz film festivallerinde yerli yönetmenlerimizin çoğu dcp hazırlatmayıp usb'den 2 gb dosya ile oynatıyor filmini.

dcp nasıl hazırlanır, nasıl dağıtılıyor insanların genelinin hiçbir fikri yok. ana dağıtıcı dersek... tr'de 3 şirket var zaten. christopher nolan filminin dcp'si direkt nolan'dan alınmıyor yani. değişik formatlar için değişik dcp'ler hazırlanıyor ama bizde optimal bir kalitedeki dcp her yere dağıtılıyor.