Yeryüzünün En İyi Basketbolcusu LeBron James Kararını Verdi: Kral Artık Bir Lakers Oyuncusu

Bu sezon bir kez daha Golden State Warriors'a NBA finallerinde yenilen ve takımı Cleveland Cavaliers'tan ayrılacağına kesin gözüyle bakılan LeBron James, kararını verdi ve Los Angeles Lakers ile 154 milyon dolarlık kontrata imza attı.
Yeryüzünün En İyi Basketbolcusu LeBron James Kararını Verdi: Kral Artık Bir Lakers Oyuncusu

LeBron James'in Cavaliers ile kontratı bitmişti ve kariyerini yeni şampiyonluklar kazanacağı bir takıma giderek sonlandırmak istediği epeydir konuşuluyordu.

52 yıldır profesyonel spor dallarında bir başarı sağlayamayan Cleveland şehrine 2016 NBA şampiyonluğunu kazandırarak sözünü tutmuş ve doğup büyüdüğü şehrin takımına olan borcunu ödemişti nasılsa. Hikayenin bu denli büyük olmasının bir diğer sebebi de seriyi kazandığı takımın, sezonu 73-9'luk rekorla bitiren Golden State Warriors olması.

Free-agent (takımıyla kontratı biten oyuncu) olan James'in yeni kararı LA Lakers oldu. Kral, Lakers ile 1 yılı opsiyonlu olmak üzere 153.3 milyon dolarlık bir anlaşma sağladı.

Bu, onu her zaman NBA'in gözde franchise'larından Lakers hanedanının yeni süperstarı yaptı. Lakers, en son free-agent olan bir süperstarı kadrosuna kattığında yıl 1996 idi. Bu kişi de Shaquille O'Neal.

Lakers'ın bir önceki yıldızı Kobe Bryant da Twitter'ından James'in gelişini tebrik etti.

Lakers'ın kadroyu güçlendirmek adına bir büyük ismi daha alacağı söyleniyor.

George, Leonard ve James

İlk seçenek Oklahoma City Thunder forması giyen Paul George idi ancak George, Oklahoma ile kontrat yenileyince gözler bir diğer seçenek olan Spurs oyuncusu Kawhi Leonard'a çevrildi. Leonard'ın kesinlikle Lakers'a gitmek istediği söyleniyor. Kendisi geçtiğimiz yıllarda MVP (en değerli oyuncu) adaylığına sık sık gösterilen biri.

Bakalım neler olacak? LeBron'lu LA Lakers, Golden State hegemonyasına bir son verebilecek mi?


Sözlük yazarlarının durum değerlendirmeleri ise şu şekilde

lebron james kariyerinin son döneminde kolay değil zoru seçmiştir. aklıma gelen birkaç şeyi hemen sıralayacağım.

* yanına kim gelirse gelsin, başardığı zaman efsane olacaktır. yedekler veya role player dediğimiz yıldız olmayan oyuncular haricinde üç farklı takımda şampiyonluk yaşayan yıldız bir oyuncu hatırlamıyorum. varsa lütfen düzeltin ama bu bile kendisinin efsane olarak veda etmeyi kafasına koyduğunu gösterir.

* elbette bu çöp takımı bu haliyle kabullendiğini zannetmiyorum. dolayısıyla yanına en az iki yıldız gelmesi lazım yoksa bırakın warriors’ı, houston ile bile baş edemez.

* lebron aynı zamanda bir iş insanı ve markanızı amerika’nın en gözü önündeki iki şehrinden birine taşımanız marka değeriniz açısından çok önemli. los angeles şehri sayesinde lebron saha dışındaki sponsorluk anlaşmalarını muhtemelen artıracaktır veya belki hollywood ile çok ciddi anlaşmalara imza atabilir.

* magic, kareem, kobe ve west gibi uzun süreli bir lakers kariyeri yaşamayacağı için (tabi 42-43 yaşına kadar oynamak istemezse) o seviyede bir lakers efsanesi olamayacaktır ama hasbelkader bir şampiyonluk kazansa bile, yeniden parlak günlerine döndürdüğü için camianın çok önemli bir figürü olarak anılması için yetecektir.

* her şeyden önemlisi, ilk iki kararının aksine hiçbir reklama veya şehir halkına söz verme gibi bir atraksiyona girmeyerek “low key” hareket etmeyi tercih etmesi gayet olumlu.

* anlaşmanın dört yıllık olması ise, büyük bir sakatlık olmazsa lebron’un 19 yıl yıllık bir kariyeri olacağını garantiliyor ki belki bu anlaşma bitiminde bir-iki sene daha oynayabilir. galiba kareem’in sayı rekorunu lakers forması altında kıracak.

* keşke takımın başına kendini ispatlamış üst düzey bir koç geçse. lebron bir türlü efsanevi bir koçla çalışma fırsatı yakalayamadı.

* son olarak, lakers lüks vergisi gibi pek çok takımın başında demokles’in kılıcı gibi sallanan mali kısıtlamaları çok takmayacak, bilet fiyatları iki katı bile olsa yine dolu tribünlere oynayacak bir camia. bu ne demek? başka yıldızlara hazır olun. show time...

Lonzo Ball


kontratın süresine gelirsek, üç yıl ve üzerine bir yıl oyuncu opsiyonu var. kendisi dört sene daha bu düzeyde oynayabilirse, bunu garanti ettiyse şahane, sorun yok. hatta üç sene oynasa da yeterli olur, ama benim şahsi görüşüm en fazla iki yıl daha üst düzeyde kalacağı ve sonra düşüşe geçeceği yönünde.

kendisinin lakers'a gelmesi, bende arkasının geleceği hissini uyandırıyor, leonard sadece lakers'a gelmek istiyormuş, spurs; leonard ile aralarındaki bağın koptuğunu biliyor, fakat; alabilecekleri en iyi teklifi almaya çalışıyorlar. bunu yapmaları çok normal, ama abartırlar da takastan vazgeçerlerse çok büyük kaybedecekler, çünkü gitmek isteyen adamı tutamazsın. buna en yakın örnek; kyrie irving. çok kötü bir takasla gitti, çünkü gitmeyi kafasına koymuştu. bu durumu leonard'da da görüyorum. gitmeyi kafasına koymuş. lakers'a takaslanmazsa; lakers da lakers diyen bir adama kimsenin bundan sonra çılgın teklifler yapacağını düşünmüyorum. o yüzden benim fikrimce; spurs, leonard'ı ya lakers'a takaslayacak (alabildikleri en iyi teklifle) ya da seneye fa olarak yollayacak. bu arada takasın içeriğinde ingram'ın bulunmasını hiçbir şekilde desteklemiyorum.

Kawhi Leonard


- 4 yıl sözleşme demek, kariyerini cleveland'da tamamlayacağı anlamına geliyor. başka hiçbir açıklaması olamaz. 5 yıl sözleşme olsaydı da bunu yapabilirdi ama 4 yıl bunu garantiliyor.

- paul george'un geleceğini zannetmiyorum, lebron'un onu istediğini de zannetmiyorum. pg13 okc'de kalmaya yakın. (şu an okudum, imzalamış bile)

- sas'ın kawhi batıya gitmesin zırvaları tamamen piyasa yükseltmek üzerine. başka şansları yok. boston'dan kyrie'yi istemiyorlar zira onun da seneye sözleşmesi bitiyor ve en az kawhi kadar ayrılma ihtimali var. boston da o kadar parlak bir geleceğe sahip ki, hatta günümüzde de o kadar güçlü ki, seneye sözleşme yenilememe ihtimali olan kawhi için genç yıldızlarından vazgeçmek istemiyor. vazgeçerlerse büyük ahmaklık olur, vazgeçmeyecekler.

- kawhi olayı kısacası şu. kawhi direk lakers diyor. bugün olmazsa seneye giderim diyor. bunu duyan hiçbir takım kawhi'a doğru düzgün teklif yapmaya, haklı olarak yanaşmıyor. sas da bu durumdan muzdarip gerekirse göndermeyiz muhabbeti yapıyor. boşa çırpınışlar, kawhi gelecektir.

- boşta kalan tek all-star demarcus cousins. pelicans'da kalacağı konuşuluyordu ama şu gelişmelerden sonra gelmek de isteyebilir. bugün iki takımla da görüşmüş. ne kadar faydalı olur, onu bilemem. sakatlığa çok meyilli.

- sular durulduğunda son sürpriz için gözleri charlotte'a çevirin. şahsen lonzo-kemba takası bekliyorum. kemba'nın kontrat yılı, yaşı da var, hornets'de supermaks alması saçmalık olur.

işler planlandığı gibi giderse kemba walker-kawhi leonard-lebron james-demarcus cousins 4'lüsünü izleyebiliriz.

aksaklıklar çıksa bile şu kadarı kesinleşmiştir, lakers yapılanması kısa sürdü ve bitti. kralın devri başladı.

kobe diyenler var. halbuki kobe'den önce shaq, ondan önce magic, en önde de kareem'in ismi var. gün itibariyle o da yerini devretti.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir