Yıldırım Aynı Yere İki Kere Düşmez mi?

"Yıldırım aynı yere iki kez düşmez" muhtemelen daha önce duymuş olduğunuz yaygın bir ifadedir ve genellikle kötü bir şey olmuşsa bunun bir daha olmayacağına dair güvence vermek için kullanılır. Peki bunun bilimsel bir gerçekliği var mı?
Yıldırım Aynı Yere İki Kere Düşmez mi?

"yıldırım aynı yere iki kez düşmez" muhtemelen daha önce duymuş olduğunuz yaygın bir ifadedir ve genellikle kötü bir şey olmuşsa bunun bir daha olmayacağına dair güvence vermek için kullanılır. piyangoyu kazanmak gibi iyi bir şey olduğunda bile kullanılabilir.

yıldırım düşmesi gibi son derece olasılık dışı bir şeyin birden fazla kez gerçekleşme olasılığı nedir? sonuçta, bir fırtına bir alan boyunca hareket eder. yani bir yere yıldırım düştükten sonra, muhtemelen başka bir yıldırım düşmesine karşı güvenlidir. gerçekte ise yıldırım, aynı fırtına sırasında ya da yüzyıllar sonra bile aynı yere iki kez düşebilir ve düşecektir.

bir yıldırım düştüğünü gördüğümüzde, bir bulutta biriken elektriğin iyonize havayı yaracak kadar güçlü bir şekilde boşalmasına tanık oluruz. bu, yere ulaşana kadar aşağıya doğru ilerleyen basamaklı bir lider ya da şimşek oluşturur. bu sadece yaklaşık 30 milisaniye süren inanılmaz hızlı bir süreçtir. ve yıldırım düştükten hemen sonra, hızlı bir şekilde art arda yankılanır. yani aslında bu kısa süre içinde aynı yere birden fazla yıldırım düşebilir. teknik olarak, yıldırım zaten birden fazla kez düşüyor. aynı fırtına sırasında bile, bir yıldırımın daha önce düştüğü yere birkaç saniye önce ya da yüzyıllar sonra bile düşmesini engelleyen hiçbir şey yoktur.

sadece abd'de yılda ortalama 20 milyon buluttan yere yıldırım düşmektedir. bu da bir yere uzun bir süre boyunca birden fazla kez yıldırım düşmesi olasılığını inanılmaz derecede yüksek kılmaktadır. eğer yıldırım ile daha önce düştüğü yer arasında önemli bir çekim varsa, aynı yerin tekrar vurulma olasılığı daha yüksektir.gökdelenler, adım atan liderin kat etmesi gereken mesafeyi önemli ölçüde azalttıkları için çarpmalara karşı daha hassastırlar.örneğin, new york'taki empire state binası ve chicago'daki willis kulesi gibi ünlü gökdelenlerin tepelerinden her fırtına geçtiğinde yıldırım çarpması neredeyse garantidir - ancak endişelenmeyin, binaya zarar gelmediğinden emin olmak için yerleşik paratonerleri vardır!