Yıldızlarla Dolu Brooklyn Nets, Boston Celtics Karşısında Neden 3-0 Geriye Düştü?

Kadrosunda 'tarihin en iyi skoreri' denilen Kevin Durant'i ve Kyrie Irving'i barındıran Nets'in Boston ile oynadığı play-off serisini kaybetmek üzere olmasının temel sebeplerini sıralayalım.
Yıldızlarla Dolu Brooklyn Nets, Boston Celtics Karşısında Neden 3-0 Geriye Düştü?

seri başında brooklyn hücumda kemerleri çok sıkmadık halde başabaş gidiyordu boston'la. şu anda dünyanın en iyi oyuncusunun kriptoniti bulundu ve kyrie irving de kendisini durduracak tek şey olan “kendisi” tarafından kilitlenmiş durumda.

ancak nets daha da büyük sorunlar yaşıyor

nets koçu steve nash takımdan kafaca ayrılmış durumda. inanılmaz kötü bir koç performansı izledik. yani akıl alır gibi değil. takımın gardı goran dragiç nba finalleri seviyesinde insiyatif alıp oyun kurucu olarak oynayabileceğini daha önce göstermiş bir isim. seride sürekli olarak "bir de bu oynasın" diyerek plansızca kullanıldı. patty mills tamamen önemsizleştirilmiş ve doğru düzgün hiçbir seti yok. seth curry tamamen el üstü şut kullanıyor. nic claxton'a ne pick and roll çizmişler ne planlı bir oyunu var. andre drummond da "çık oyna" planıyla oynatılıyor.

hepsinin üstüne steve nash normal sezonda oynatmadığı, rotasyondan kestiği blake griffin'i oynattı! şaka gibi. siz attığı üçlüklere bakmayın. o adam bu seviyede hele boston karşısında hiç oynamaz. phila olsa tamam ama boston bu adamı savunmada maden gibi sömürdü. geçiş hücumlarını bırakın, set hücumlarında bile kepaze oldular. bounce paslar, cut'lar... hepsini yediler.


gelelim durant'e

bu adamla "topu ver ona, sayı atsın" anlayışıyla oynanamayacağını boston sana gösterdi. kyrie de kötü oyun kuruyor. eee?! dragiç oyun kursun, kyrie-durant üzerinden verimli olacağı pick and roll'lar kur! adamlar 11-0 seri yiyor, momentum tersine dönmüş ancak koç mola almıyor! nash de udoka da head coach ama birisi bu pozisyona gelene kadar işin mutfağında bayağı zaman geçirip doğru isimlerle çalışmış. nash herhalde vogel'dan bile daha kötü şekilde kovulur ancak brooklyn "yıldızlara güvenelim, ne isterlerse yapalım onlara ihtiyacımız var" anlayışıyla buraya kadar gelebildi. geçmiş olsun. bu turu, hele ki böyle bir boston karşısında 3-0'dan 3-4'e imkanı yok çeviremezler.

takım kurulumu da çok çarpık. aptal saptal işlerle uğraşacaklarına sene başı bir javale mcgee alsalar tüm pota altında verimlilik ve caydırıcılıkları %30-40 falan artardı 15-20 dk için. bu da aşırı kritik bir fark. sürekli bir "kyrie incinmesin, harden sıkılmasın" tribiyle hepsi kadar boktan bir ben simmons'la, o kol gibi kontratıyla ortadalar. onlara önümüzdeki sezon en az 2 pota altı oyuncusu (hızlı, zıplayabilen cinsten, öküz gibi kalas değil) ve en az 1 tane daha kanat lazım. geçmişler olsun brooklyn. projenin sonuna geldin. sürün bakalım.

Sert bir yorumla bitirelim

brooklyn nets'in koçu nash değil popovich olsa yine bir şey olmazdı bunlardan. takımın yıldızı kyrie adlı yapay zeka "bizim koça ihtiyacımız yok" diyordu sezon başı. o derece bir zihinsel engelli kendisi.

durant ve kyrie'nin fikri şuydu: biz tarihin en killer ikilisiyiz, taktik maktik yok, kimse bize dayanamaz. dalga geçmiyorum bu planla yola çıktılar. nash orda arada mola alsın, oyuncu çıkarıp soksun diye var. taktik için yok zaten bu iki hımbılın bir araya geldiğinde dinleyeceği koç da yok. öyle g*tleri kalkık paşaların.

ikisi de bir sistem içinde yüzük alıp sistem dışında daha ilk turu geçememiş adamlar. biri curry/kerr'in ekmeğini yedi, diğeri lebron'un. ikisinde de yapacakları iş belliydi, fazlası istenmedi, eksikleri, gedikleri takım tarafından dolduruldu. sana arada sıkışınca vereceğiz,  birebir yap şovunu, kalanı bizde dendi. maç boyu sistem kur, sistemi taşı denmedi. bu iki s*k kırığı da gerçekten alamet bunlardaymış gibi senelerdir geziniyorlar.

iyi oldu. genç bir takım resmen boyunlarına dolayıp gönderdi. artık normal insan g*tü seviyesine inerler diye umuyorum. hoş durant belki ama kyrie dümdüz gerizekalı olduğu için westbrook gibi bunu kavraması imkansız. 48 yaşındaki paul bundan iyi kontrat. şampiyonluk için oynayacak bir takıma zaten westbrook, kyrie gibi saçma sapan tipleri alamazsın. biri playoff göremedi, diğeri ilk turda postalandı.

seneye alıcısı varsa durant ve kyrie'yi takasla yollaması gerek nets'in. durant'i gene alan olur ama kyrie'yi kim alır bilmiyorum. sene ortasında artık budistim diyip üç ay nepal'e gidebilir. kendi de bilmiyor bence bu hayatta ne yaptığını.