Yıllar Geçse de Unutulmayan Müzik Olayı: 14 Temmuz 1987 Queen Afyon Konseri

Bundan 32 sene önce ülkemiz müzik tarihinin en efsane olaylarından biri Afyon'da yaşandı. İşte Sözlük yazarlarının gözünden o unutulmaz konser.
Yıllar Geçse de Unutulmayan Müzik Olayı: 14 Temmuz 1987 Queen Afyon Konseri


asla unutamadığımız bir konser.. nasıl unutulur ki yahu, hangisini anlatayım hem under pressure'da seyircilerin ellerindeki su şişelerini havaya atmalarından mı bahsedeyim, bohemian rhapsody de afyon atatürk stadının kolonlarından ses gelmesini mi söyleyeyim..

mükemmel bir gündü.. biz konserden bir gün önce izmirden otobüsle kalkmış afyonkarahisar atatürk stadyumunun önünde çadır kurmuştuk.. insanlar queen şarkıları söylüyor eğleniyorlardı.. derken gece 23 dolaylarında bir grup genç "abii duran duran siker atar queen i" diye gelip asabımızı bozmuş bilindik acidçi rockçı kavgası afyon ovasında "savaşa" dönecekken bunu afyon polisi önlemişti..


konser mükemmel bir açılışla "one vision" ile başladı.. yıkılıyordu atatürk stadı.. yanlış hatırlamıyorsam tam playlist şöyleydi:

"one vision"

"tie your mother down"

"seven seas of rhye"

bu 3 şarkıdan sonra freddy seyirciye dönüp "teşekkürler afyon" dedikten sonra türkçe "you are our best audience ever" diye de eklemişti.. allahım şuncacık afyon alenen queen'in en mükemmel seyircisi olmuştu.. hayatımda tattığım en büyük onurlardan birisidir bu.. ve konser devam etti:

"a kind of magic"

"under pressure"


under pressure da tam çılgına dönmüştük.. stad dar geliyor hatta afyon ovası dar geliyordu.. sonra beklemediğimiz bişi oldu baş ritimleri duyulmuştu artık durdurmazdık.. tozu yutuyorduk..

"another one bites the dust"

bir ara verilince herkes tuvaletlere gitmişti.. heyecandan resmen altımıza ediyorduk.. orada tanıştığım arkadaşım hakkı ile hala konuşur eski günlerden bahsederiz.. queen tuvalet arkadaşım hakkıya buradan selam etmek isterim..

"i want to break free"

ikinci yarı mükemmel başlamıştı.. şahsen benim en çok sevdiğim şarkısı i want to break free ile yani..

"is this the world we created?"

"bohemian rhapsody"


bohemian rhapsody'deki afyon atatürk stadı gözümün önünden gitmiyor dostlarım.. o gün o gazla salsanız afyonu yüzerek yunanistana gider tüm tarihi eserleri alır afyon arkeoloji müzesine koyardık herhalde.. hep beraber "bismillah" demişliğimiz şimdi gözlerimde canlandı resmen..

"hammer to fall"

"radio ga ga"

"we will rock you"

bu şarkıda tuvalette olduğum için eşlik edememiş ama yine de duvara cisimle "siktik mı?" yazmıştım.. hey ki hey..

"friends will be friends"

"we are the champions"


bu şarkıdan evvel fredi şahane bir türkçe ile "afyonkarahisar için.. mor beyazlar için queen" diyip we are the champions u söylemeye başlamıştı.. bazı kendilerini bilmez insanlar "şampiyon afyon" diye 3 lu çekmeye başladılarsa da şarkı sonunda bir sonraki şarkı buna izin vermemişti..

"god save the queen"

queen kapanışı mükemmel bir çest ile god save the queen yerine "god save the ata" diyerek, kocatepe yi parmağı ile göstererek yapmıştı.. o gün orada bulunan insanlar bu sahneyi görünce ağlamadılarsa yalan söylüyorlardır dostlarım emin olun..

velhasıl her güzel şey gibi bu konser de bitti.. ağızlarda mükemmel bir tat, belleklerde asla unutamayacağımız güzelliklerle.

inanmayanlar için; freddie'nin afyon valisini ziyaretinden


akşam kaldığı termal otelde ısrarları kıramayarak sahneye çıkışı


freddie mercury'nin emirdağı birbirine ulalı türküsünü ezberden söylemesi de ayrı bir güzellikti.. ve tam o sırada sahneye fırlatılan şalvarlar..

afyonlu ülkücü gençlerin açtığı "farrokh bulsara özüne dön" pankartına gülümseyerek karşılık veren freddie mercury, mihriban ve karahisar kalesi türkülerinden birer kuple okuyarak seyircinin gönlünde sarsılmaz bir yer edinmiştir. 

konser sonrasında ahmet bağrıyanık "yöremizin türküleriyle ünlü olmaya çalışıyorlar" diyerek queen in jestine tepki göstermiştir.


konser öncesinde keşkek, ağzıaçık ve sucuk yiyen grup üyeleri yediklerini eritebilmek için üç saatlik nefis bir performans sergilemişlerdir. freddie mercury mustapha yı seslendirdikleri bis öncesinde kaymak yediklerini ve sırf kaymak yemek için yeniden afyon u ziyaret edeceğini açıklarken grup üyeleri konser sonrasında gazlıgöl kaplıcalarında kese attırarak yorgunluklarından kurtulmuşlardır. 

konser sonrasında görüşlerini almak istediğimiz bir afyonlu hemşerimiz "benim bi kara eşeğim vardı o da rahmetli olmadan önce böyle anırırdı" açıklamasıyla diğer seyircilerin tepkisini toplamış ve ambar yoluna kadar kovalanmıştır. konser öncesinde grup üyelerine teşekkür plaketi sunan belediye başkanı "gün ola harman ola allah imkan vere olur ya bi gün düzenlenirse afyon caz festivaline queen gele" açıklamasıyla yoğun alkış almıştır. 

grubun üyelerine çengel atıp yurtdışı hayallerini gerçekleştirmek isteyen afyonlu kızlar no one but you yazılı pankartlarını açmış velakin freddie nin tercihlerini öğrendikten sonra avuçlarını yalamışlar ve brian may in yüzünü kızartmışlardır. kara bahtlarına lanet okuyan kızlar afyon kalesine çıkıp kısmet dilemeye devam edeceklerini beyan etmişlerdir.

zorba - ekşisözlük haber ajansı - afyon


o gün eskişehir'den izmir'e gidiyorduk. daha uşak'ta yol tıkanmıştı ne olduğuna anlam verememiştik. bayram değil seyran değil, üstelik haftaiçiydi. bu konserin yol açtığı tıkanıklık olduğunu ertesi gün gazetelerde okumuştuk. afyon afyon olalı öyle bir kalabalık görmemiştir. ben o zaman queen falan bilmediğimden anlam verememiştim. kıymetini ancak şimdi anlıyoruz. bugün afyon'a freddie mercury'nin heykeli dikilse yeridir.