Yolu Bir Dönem Türkiye'den Geçmiş En Garip Yabancı Futbolcular

Ülkemize bugüne kadar yüzlerce yabancı futbolcu transfer oldu. Kimi golleriyle, kimi asistleriyle, kimi skandallarıyla, kimi ise gariplikleriyle konuşuldu. Sözlük yazarı ''ich'', bu garip futbolculardan bahsetmiş.

norman mapeza

galatasaray'ın 94 sezonundan kadrosuna musallat olmu$ birisiydi. gelirken mapeza icin kralın cocugu, i$te babasının ülkesi varmı$, prensmi$ aslında ama zevk icin top oynuyomu$ söylentileri cıktı.. daha sonra mapeza'nın kral cocugu olmadıgı anla$ılınca kulupten uzakla$tırıldı. dardanel, altay falan derken mapeza'nın aslında para icin adam kesicek yapıda biri oldugu anla$ıldı. 

bir de denizlispor'lu co$kun birdal'ı kendisine faul yaptı diye mahkemeye vermi$ti..ciddi ciddi yani.. hakim sarı kart göstermi$ti co$kuna.. tövbe tövbe..

karel rada

porno filmlerde sırasını beklerken arka planda mastürbasyon yapan amcalara benzeyen çiyan biriydi karel rada. defansın sıkıştığı anlarda topu taca göndermekten başka bir numarası yoktu. 

trabzonspor bunun yerine başka bir yabancı oyuncu almak istemiş, yabancı kontenjanını açarken eldeki rada'dan da olmamak için rada'nın sözleşmesine başka bir takıma giderse bilmem kaç milyon mark öder maddesi koydurmuştu.

mamafih bu bile çakal rada'yı durduramamış, rada hemen saç rengini değiştirip, top sakal bırakarak fifa'dan çaktığı geçici lisansla slavia prag'da oynamaya başlaşmıştı.
trabzonspor yönetimi hala rada'dan gelecek parayı bekliyor. ki adam futbolu bıraktı gazetede köşe yazarı oldu. artık belki ilk maaşıyla

souleymane oulare

fenerbahce'nin siyahi forvetiydi. zararsız birisiydi. rakip takımları incitmemek icin onlara gol atmazdı. sevilirdi herkes tarafından. hafif garip birisiydi bir de. mac cıkı$ı devamlı suretle takım otobüsünü karı$tırır ba$ka yerlere giderdi. hatta bir kere 110t iett otobüsüne binerken son anda ridvan tarafindan fark edilmi$tir..

jean jacques misse misse

ismine bakınca ya her sene oscar alıp koyacak yer bulamayan ünlü bir aktör, ya da bilim konusunda yaptıgı calı$malar ile nobel ödülünün kafa adamı sanılsa da aslı bir dönem trabzonspor'da oynamı$ hic bir sike yaramayan bir oyuncu olmasıdır..
karanlık bir futbolcuydu tanımını köküne kadar hakeden isimlerdendir.. cifte kavrulmu$.

n'dayi kalenga

ankaragücü'nün forveti. suratının yarısı dudaktı. kimse mactan önce ba$arı dilemiyodu. icli birisiydi kalenga. iyi golcuydu. tam gemiyle amerika vaadiyle kandırılıp ankara'ya bırakılmı$ birinin $a$kınlıgına sahip bir surata sahipti. eger onun oldugu bir maca denk geldiysem izlerdim.. etrafına lan benim burada ne i$im var bakı$ı unutulmazdır..

sergio almaguer trevino

ismine bakınca gercek bir futbol dehasıdır ya da en kötü olmadı kesin bir yerleri ke$fetmi$ ünlü bir ka$if damgasını yapı$tırabilecegimiz bu arkada$ aslen ununu elegini asmı$, topla alakası olmayan ya$lı ba$lı bir arkada$tı.

fatih terim'in popescu a$kının depre$tigi zamanlarda saç kesimi benziyor diye taa gurbet el meksiko'dan getirmi$ti. bülent'e futbolu bırakmalı diyenler almaguer'i gördükten sonra bülent'in eline ayagına kapanıp bırakma bizi diye yalvarmı$lardı. yoku$ a$$agı kamyonların lastiginin altına konan takoz gibi birisiydi.

en son galatasaray lisesinin 1960 mezunlarının pilav gününde göründü $üpheler arttı. buyuk ihtimal $u an hayatına devam etmiyordur.

dominic iorfa

galatasaray'ın 1990'ların ba$ında transfer ettigi, daha önce zenci bilgisi tevfik gelenbe'nin arap bacı'sından öteye gitmeyen bizler icin unutulmaz olmu$ birisidir.
galatasaray'da ce$itli maclara cıkmı$, son oynadıgı bakırköyspor macını ayrı tutarsak hic bir derde deva olmamı$, yönetimi kanser etmi$tir.. tam 30 di$ sahibidir. resimlerinin hepsi agzı acıktır.

fotospor'un hayır macında inönü stadında kapalı tribünler önünde öyle bir ko$mu$tur ki rüzgar insanların suratına carpmı$tır.
galatasaray'ın ilk zencisidir.. [yanlı$ anlamalara mahal verse de öyledir]
bir adanademirspor deplasmanında 90. dakika da kullanılan korner sırasında top tam kafasına gelirken tak diye kafasını egmi$ ve top bülent'in önüne dü$mü$tür. bülent'te golü atmı$ ve galatasaray 3 puan almı$tır. futbol sahalarında gördügüm ilk feyktir..

sead halilagic dost

önce galatasaray'a geldi bu tosun. kulup sahip cıkmadı. hatta o dönem parası ödenmedigi icin ayrılan bekcinin kulubesini sead'a verdiler. kafasına da bir $apka takıp bekcilik yaptı bir süre. o kulube icinde $iirler yazdı ve kitap cıkarttı, istanbulspor, adanaspor, be$ikta$ formaları giydi. 

galatasaray forması giydigi dönem de $ampiyon yapamadı takımını ama be$ikta$ forması giyerken galatasaray'ın $ampiyonluguna katkı yapmı$tır.
neresinden tutarsanız unutulmaz iyi bir insandı.

sami hyypia

samsunspor tarafından denenmek üzere 95-96 civarı bi senede samsuna getirilip denenip ama bundan topçu olmak deyip şutlanmıştır.bu arkadaşı izleyen yöneticileri hocaları hala çok merak ederim.adeta git sen memleketinde manav ol bakkal ol ama futbolcu olmaz diye kovulan adam şu an hala benim gözümde dünyadaki eniyi 10 stoperden biridir.