YouTube'da Milyonlarca İzlenen ve Bağımlıları Olan ASMR'nin Olayı Nedir?

Sosyal medyayı, YouTube'u takip ediyorsanız her geçen gün sayısı artan ASMR ses ve video kayıtlarını görmeniş olmanız kuvvetle muhtemel. Nedir bu ASMR, ne işe yarar, bilimsel bir geçerliliği var mı?
YouTube'da Milyonlarca İzlenen ve Bağımlıları Olan ASMR'nin Olayı Nedir?

nedir bu asmr?

beyin orgazmı olarak da ifade edilen asmr özerk duyusal meridyen yanıtı anlamına gelir. belirli tetikleyici işitsel veya görsel uyaranlara yanıt olarak karıncalanma, statik benzeri veya tüylerin diken diken olduğu hissini tanımlamak için kullanılan bir ifade.


asmr'yi ne tetikleyebilir?

öncelikle şunu bilmekte fayda var. her insan asmr yaşamaz. her ses ve her görüntü tüm insanlarda benzer etkiyi göstermez. asmr oldukça öznel bir deneyimdir.

- fısıltı ile konuşmak
- yavaş hareket etmek ve bu hareket sırasında çıkan sesler
- dokunma veya yazma
- yakın kişisel ilgi veya göz teması
- masaj, saç fırçalama veya saç kesimi
- uğultu veya çiğneme
- ışık desenleri
- bir sayfayı yavaşça çevirmek veya kağıdı katlamak
- tırmalama, net veya ezici sesler
- ezme veya çatırdayan sesler
- yüze makyaj uygulamak
- yemek pişirme sırasında oluşan tüm sesler

ve daha birçok asmr reaksiyonu başlayan tetkikleyiciler bulunmaktadır.


asmr'nin bilimsel geçerliliği var mı? sakinleşmeye faydası olabilir mi?

2015 ve 2018'de yayınlanan ilk hakemli çalışma, asmr yaşayan kişilerin asmr videoları izlerken kalp atış hızlarında azalma olduğunu gösterdi. etkiye vagus sinirinin eşlik ettiğine inanılıyor. (kaynakkaynak 2kimi bilim insanları, asmr'yi tetiklemenin potansiyel olarak stres veya kronik ağrı gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

asmr'nin gelecekte muhtemelen uykusuzluk, depresyon veya anksiyete semptomlarını hafifletmek için bir araç olarak terapötik potansiyel sunabileceğinden umutlu olanda çok sayıda araştırmacı mevcut. bu konu henüz emekleme evresinde olduğu ve yapılan bilimsel çalışmalarının çok sınırlı olması nedeniyle net bir şey söylemek mümkün değil.

asmr videoları sizde beyninizde karıncalanma, omurganız ve ense kökünüzde sıcaklık ya da tüylerinizi diken diken haline getirebiliyorsa vagus siniri aktivasyonu yaşadığınız yönünde önemli işaretlere sahipsinizdir.


peki vagus sinir aktivasyonu ne işe yarar?

temel olarak duygusal düzenleme kapasitenizi geliştirir. biliyorsunuz, günümüz dünyasında gerek cep telefonu bildirim mesajları, gerek ülke gündemi, gerek yoğun iş temposu size sürekli sempatik sinir sisteminizi aktive eden mesajlar gönderiyor.

sempatik sinir sistemi genel olarak bir tehdit algıladığında, savaş ya da kaç tepkisini tetikleyen beyin yapılarıdır. parasempatik sinir sistemi ise bunun tam tersini yapar, sizi sakinleştirir. parasempatik sinir sistemi, karşıdan karşıya geçerken devam eden trafikten zarar görmemek gibi bir tehlike geçtiğinde devreye girer. artık sıkıntılı değilsindir, rahatlarsın. kortizol seviyen düşer. kalp atış sayısı azalır. asmr, beyine rahatlama zamanı geldi uyarısı göndermemizi sağlayan beynin bir tür bug'u olabilir.


size birkaç tane çok takipçisi olan asmr youtube kanalı önereceğim

bir deneyin. asmr'nin etkilediği gruptaysanız bir miktar stres giderici almak sizin bütünsel sağlığınız için faydalı olabilir.

- bu kanalın 2.2 milyon takipçisi var:


- bu video ise 2.7 milyon takipçisi olan bir başka kanalın dinleyicilerin rahat uyuyabilmelerine yardımcı olduğunu söylüyor:


bu arkadaş daha ziyade rahatlatma amacı güden asmr videoları çekiyor. 2.5 milyon takipçisi var: