Yunanlar Neden Latin Alfabesine Geçmedi?

Yunanistan, neden Latin alfabesi yerine farklı bir alfabe kullanıyor?
Yunanlar Neden Latin Alfabesine Geçmedi?

latin alfabesi ve kiril alfabesi temelde yunan alfabesi üzerine kurulmuştur. kiril alfabesini tasarlayan rahipler kiril ve methodios, zaten yunandır. bu yüzden yunanların alfabelerini değiştirmelerine gerek yoktur. yunanlar kendi dillerine uygun bir alfabe kullanıyorlar.

lakin türkler ise osmanlı döneminde türkçe fonetiğe uygun olmayan arap alfabesine geçmişlerdir ki, bu bir tane de değildir. dil ile örtüşmediği için eklenen başka harfler ve türevler ile 7-8 ayrı çeşit alfabe kullanılmıştır. (devlet kayıtlarının tutulduğu bambaşka bir şifreli alfabe bile var.) 

alfabe değişikliği sanıldığı gibi atatürk'ün kafasına göre aldığı bir karar değildir. 1926 bakü türkoloji kongresinde türk diline en uygun alfabe seçenekleri tartışılmış ve latin alfabesi (üzerinde yapılacak minör değişiklikler ile) seçilmiştir. ilk geçen de azerbaycan'dır. ikinci olarak türkiye geçmiştir. sonrasında stalin'in baskısıyla diğer ülkelerde geçiş dursa da, sovyetler'in 1991'de yıkılmasıyla bu süreç yeniden başlamıştır. son olarak 2023'de kazakistan'ın da latin alfabesine geçecek olmasıyla birlikte türk devletlerinde alfabe birliği sağlanacaktır.