Yusuf Atılgan'a Başlamak İsteyenler İçin İzlenmesi Gereken Kronolojik Okuma Sırası

Aylak Adam gibi Türk edebiyatının kilometre taşlarından birini yazmış olan Atılgan'ı güzel bir şekilde takip etmek isteyen okurlara gelsin bu liste.
Yusuf Atılgan'a Başlamak İsteyenler İçin İzlenmesi Gereken Kronolojik Okuma Sırası

husserl'ın fenomenolojisi, nietzsche'nin bütün ahlaki değerleri reddedişi, oedipus kompleksi, lacancı psikanaliz, hegel'e göre yabancılaşma, freud'un nevrozları ve id-ego-süperego denklemi, kierkegaard ve sartre'ın varoluşçuluğu, zizek'in mortifikasyonu, aristo'nun katharsis'i...

ne mi diyorum? yusuf atılgan diyorum!

yukarıda yazdığım bütün filozofları, psikanalistleri ve felsefi terimleri sadece 2 kitabına sığdırmayı başarmış büyük ve çok zeki bir yazardır yusuf atılgan. işte tam da bu yüzden maksimum verim alabileceğiniz bilinçli bir yusuf atılgan okuma serüveninizin olabilmesi ve atılgan'ın derin kitaplarındaki detayları kaçırmamanız için sizinle kronolojik okuma deneyimimi, okuduğum 1 yardımcı kitap ve 10 adet yararlı makaleyi paylaşmak istiyorum.

kronolojik olarak okunması gereken kitap sırası

1. Aylak Adam (1959)

bir istanbul-beyoğlu güzellemesi de olan, tembelliğe övgü ve çalışmak yorar ile beraber biz bezginlerin başucu kitaplarından biri. bu dünyada aşık olmak yeterince ciddi ve insanın tüm zamanını alabilen bir iştir dedirten, aylaklığı özendirten türk romanının başyapıtlarından. yusuf atılgan'ı ölümsüzleştiren kitap..

2. Anayurt Oteli (1973)

yalnızlık-yabancılaşma gibi bir temayı bilinç akışı yöntemiyle aktarması itibariyle daha baştan turnayı gözünden vurmuş bir romandır. yusuf atılgan bilinç akışı olayının bokunu çıkarmaz, hesaplı kullanır.

gecikmeli ankara treniyle gelen kadın neden zebercet'in iç dengelerini bu denli alt üst eder? çün ki, zeber'in üst kattaki odası bilinci, alt katta kadının kısa bir süre kaldığı oda ise bilinçaltıdır (psycho) kadın zebercet'in bilinçaltını kurcalar ve gerek oedipus, gerekse bastırılmış eşcinsellik üste çıkar, adamın fikrine ve eylemine sızar. artık bilinci alt üst olmuş ve kendisi için hayati olan rutini yerle bir olmuştur. bilinçaltından çıkan, sevdiğine kavuşamayıp kendi ipini çeken faruk'un anısı, zebercet'in gerçeğine, sonuna ilişir.

3. Bütün Öyküleri (1960-1992)

atılgan hikayelerinin toplandığı "bütün öyküleri" kitabını yeni bitirdim. aylak adam ve anayurt otelinden farklı, okuması zevkli, ilginç öyküler kaleme almış. ege köylerini anlattığı öyküleri sade ve akıcı. ayrıca bir tavuğun, bir kuşun ve bir köpeğin gözünden anlattığı hikaye ve masalları da var. benim en sevdiğim öyküsü "bodur minareden öte" oldu. biraz aylak adam tadı yakaladım belki o yüzden çok sevdim. "tutku", "dedikodu", ve "eylemci" de oldukça iyi öyküler.

4. Canistan (2000)

her ne kadar aylak adam ve anayurt oteli kurgularından uzak olsa da, romanın birçok yerinde tutunamayan, aylak olan ve yalnızlaşan insan temasını barışıyla işleyen tam bir yusuf atılgan romanıdır. bir nefeste tükenebilecek akıcılıktadır.

5. Siz Rahat Yaşayasınız Diye (kitaplaşmamış yazıları, şiirleri, çevirileri)

merak ettiğim ve raflarda yerini alan yeni yusuf atılgan kitabı. kitabın kapağında; kitaplarına girmemiş yazıları, şiirleri, söyleşileri, çevirileri şeklinde başlıklar yazmakta. "eşek sırtındaki saksağan" adlı yok ettiği romanının giriş kısmı da bulunuyormuş. üretkenlik konusunda sıkıntıları olan bir yazarın neden yazdığı romanı yok ettiğini de merak etmiyor değilim. en yakın zamanda incelemeye çalışacağım.

aslında bu kısımdan sonrası öznel ve derin okuma önerilerimi içeriyor

eğer sıkı bir yusuf atılgan hayranı olmak istiyorsanız yusuf atılgan'a armağan adıyla basılmış muhteşem kitabı kesinlikle okumalısınız.

ve gelelim işin daha da derin kısmına... yukarıda yazdığım filozof ve psikanalistlerin hepsi farklı farklı makalelere konuk olmuş. internette de atılgan hakkında normal olarak onlarca makale, dergi yazısı ve tez var. ben bunların hepsini tek videoda birleştirmeye çalıştım. fakat buradan da sizler için işinize yarayacak ve size bu süreçte en çok katkı sağlayacak 10 makaleyi sunmak istiyorum:

aylak adam romanı hakkındaki önemli makaleler

https://yadi.sk/i/co6xg7pj0ddpvw
https://yadi.sk/i/h7kxu1x54z9jza
https://yadi.sk/i/epjdyj73ls2zka
https://yadi.sk/i/nhte6bd-vnpwbw

aylak adam ve anayurt oteli romanları hakkındaki önemli makaleler

https://yadi.sk/i/j-ymvs7wzou_dq
https://yadi.sk/i/rdmvtmhybtk4sa
https://yadi.sk/i/5pqm3fuafsfw_a

anayurt oteli kitabı ve filmi hakkında yazılmış muhteşem bir yazı


canistan romanı hakkındaki önemli makaleler

https://yadi.sk/i/ce23dz4idehq5w
https://yadi.sk/i/84igsh3pybahva

atılgan'ın roman kahramanlarına genel bakış

https://yadi.sk/i/e2gh2reaguqe5q

isterseniz bunların hepsini video olarak izleyebilirsiniz: yusuf atılgan'ın kitapları ve felsefe, psikanaliz yorumlarım


Marcel Proust'un Kayıp Zamanın İzinde Serisi Hangi Sırayla Okunmalı?