Yusuf Reis Adını Alarak Müslüman Olan İngiliz Korsan: Jack Ward

1553 yılında Birleşik Krallık'ta doğan, 1622 yılında Tunus'ta ölen İngiliz korsan Jack Ward'ın hayatının kısa bir özeti.
Yusuf Reis Adını Alarak Müslüman Olan İngiliz Korsan: Jack Ward
iStock

jack ward, 1553 yılında ingiltere'de hristiyan olarak doğmuş ve 1622 yılında yusuf reis adlı bir müslüman olarak tunus'ta vebadan ölmüş bir ingiliz korsandır.

1603 civarında ward, ingiliz kraliyet donanması'nda lyon's whelp adlı bir gemide henüz iki haftalık bir denizciyken, 30 kişilik bir grupla portsmouth limanı'ndan 25 tonluk bir yelkenli çalar ve korsan hayatına ilk adımı atar. geminin kaptanı seçilen ward ve tayfaları, isle of wright'a giderek violet adında yeni bir gemi çalarlar. akdenize yelken açan ward, birçok hollandalı ve ingiliz askerin mürettabata katılması ile daha da güçlenir, ticari gemilere saldırmaya başlar. bu arada da tunus hükümdarı osman bey ile antlaşma yapar. tunus'u üs olarak kullanacak ve bunun karşılığında osman bey'e ganimetin beşte birini verecektir. 1607 yılında tüm gemilerini ve mürettebatını kaybeden jack ward, ingıltere kralı 1. james'ten özür diler. özrü kabul edilmeyen ward, tunus'a geri döner ve osman bey'in koruması altında yaşar. müslümanlığı kabul eder ve adını yusuf reis olarak değiştirir.

captain jack sparrow'un ilham kaynağı olduğu rivayet edilir. 1608 yılında jack ward'u gören bir ingiliz denizci onu şöyle tanımlamıştır: "kısa boylu, oldukça beyaz ve seyrek saçlı, ön tarafı kel, havalı bir surata ve sakala sahip. az konuşan ve  neredeyse devamlı küfür eden, sabahtan akşama kadar sarhoş ve ticaret anlayışı dışında bir aptal biri."