Yüzlerce Honda Civic Neden Tarla Gibi Bir Yerin Ortasında Bekliyor?

Tarla gibi bir yerin ortasında bekleyen yüzlerce sıfır Honda Civic videosu Ekşi Sözlük'te gündem oldu. Videodaki araçlar, birkaç ay sonra pahalıya satılmak için stok mu yapılıyor yoksa başka bir şey mi?

Öncelikle ilgili video

Bu araçlar orada neden bekliyor olabilir?

işin içinden biri olarak sizinle, videodaki honda civic gibi direkt konumları ile birlikte bazı araçlar paylaşayım:

- opel, peugeot, volvo: https://goo.gl/maps/9dfrmzgywpf3mfpja
- bmw, citroen, iveco, peugeot: https://goo.gl/maps/gkajn9sxc4xabq2v9
- bmw, range rover, mitsubishi: https://goo.gl/maps/c9ittduwzemvivu39
- vw: https://goo.gl/maps/u7tjafhgnqbt6sfj9

buralar nedir ve neden bu kadar çok sıfır araba var? öncelikle, buraların tamamı gümrüklü saha ve sivil insanlar tarafından girilemez. içerideki araçlar gümrük beyannamesi verilmeden çıkarılamaz. kaçakçılık suçudur. peki neden bekliyor olabilirler?

- stok yapıyorlar, fiyat yükselince satıyorlar. evet, bu doğru olabilir ama sadece bu değil.

- buradaki araçlar transfer ithalat olabilir. araçlar aslında avrupa ülkelerinde (ya da dünyanın başka yerine) satılacak araçlar olabilir. türkiye'de arazi bol ve ucuz, aynı zamanda avrupa'ya en yakın lokasyon olduğu için stok maliyetini düşürmek amaçlı burada tutulup sonrasında gideceği ülkeye toplu şekilde gönderilebilir.

- araçlar toplu şekilde bir firma tarafından alınmış olup (karşılıklı satınalma sözleşmeleri ile) faturası henüz kesilmemiş ancak bu firma için özel stok tutuluyor olabilir.

yani anlayacağınız, düz adam olarak bakınca ''oo stok var, bize satmıyorlar'' en kolay düşünce. sadece yukarıda yazdıklarımla da limitli değil, daha farklı bir sürü senaryodan dolayı bekliyor olabilirler.

ötv dilimi değişince bayi daha fazla mı kar edecek? saçmalık bence bu. bir firma elinde belli bir ürün varsa, kar marjı belliyse ve fırsatı varsa hemen hepsini elinden çıkarıp karını maksimize eder. ötv dilimi değişince bu araçlara bu kadar talep de olmayacak. dolardan eurodan elde edeceği 5-10 bin lira inanın, bayinin umurunda değil; özellikle honda'nın. çünkü ekim'den itibaren artık honda ithal bir araç olacak. yeni kasasını sürekli olarak dışarıdan ithal edeceğiz. bayiler o yüzden bir an evvel dolar kuru yükselmeden ithalatını yapmak için piyasadan para toplamaya çalışıyor. şu aşamada araç stoklayarak değil, yeni kasayı olabildiğince fazla ölçüde ithal ederek para kazanabilirler.

bu araçlar muhtemelen yurt dışına ithal edilecek araçlar, gümrüksel sebeplerle burada bekliyorlar. bayide araç bulamamanızın sebebi çok basit: arz - talep dengesi. ötv dilimi sebebiyle belli araçların belli paketlerine inanılmaz bir talep var.

hayatında gümrük, konsinye, fiktif, antrepo gibi terimleri hiç duymamış kimseler tarafından komplo teorilerine kurban gitmiş videodaki otomobiller.

eğer aracınızı sıfır ve yetkili bayiden alıyorsanız, size derler ki fatura kesim tarihindeki kur ile fiyat oluşacak ve ötv, kdv, vb. vergiler bu oluşacak matrah üzerinden hesaplanacak. çünkü bu tür bayiler salak olmadıkları ve türkiye gibi paranın bir günde değerinin ne halt olacağı belli olmadığı durumlarda araçları peşinen alıp, stoklarında göstermezler. onun yerine sizin siparişinize göre varsa gümrüklü sahadan talep ederler (ya da yerli üretim ise fabrikadan) ve birkaç günde size teslim ederler, böylece gümrükte (ya da kurda) oluşacak kur farkı zararlarını minimuma çekebilir ve üzerine aracın ana dağıtıcısından da aynı gün fatura talep ederek, nakit akışlarının dengelerler.

videoya konu alan hakkında bir fikrim yok ama otomobilin stok yapılacak bir emtia olmadığını bilecek kadar da fikrim var. ayrıca üretim yılına göre değer kaybeden bir şeyin stokta tutularak kar edilebileceğini düşünen insan, bir zahmet önce düşünmenin ne olduğunu öğrenip fikir beyan etsin.

Güncelleme: Honda Türkiye'nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde

Bazı sosyal medya hesaplarında, bir Honda bayisinin araç parkı görüntüleri ile bayinin satış yerine stok yaptığı yönünde haksız yorumlar bulunmaktadır. Bazı haber kaynaklarının da bu sosyal medya paylaşımını esas alarak haber yapma eğiliminde olduğunu gördüğümüzden resmi bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Otomotiv sektörünün sipariş, satış, filo, takas, ikinci el ve teslimat gibi tüm süreçlerine tam hâkim olmadan yapılan bu mesnetsiz paylaşımları, haberleri ve yorumları üzüntüyle karşılıyoruz.

Söz konusu görüntüler, bayimizin kurumsal firmalara filo kiralama faaliyetlerini yürütmek adına bağlantısı yapılmış ve ayrılmış araçlarını toplu halde bulundurduğu alandan izinsiz olarak alınmıştır. Bu görüntüleri çekerek yayan ve böylece gerek bayimizin ticari itibarına ve gerekse de markamıza zarar verenler için tüm hukuki yollara başvurma haklarımızın saklı olduğunun bilinmesini isteriz.