Zamanında Pek Anlaşılmayan Cloud Atlas Filminin Tane Tane Açıklaması

2012 tarihli Wachowski kardeşler filmi gösterime girdiğinde nedense pek sevilmemişti sanki... Karmaşık bulanlar da vardı. İşte 10 yıl sonra, kendisini açık ve net şekilde açıklıyoruz.
Zamanında Pek Anlaşılmayan Cloud Atlas Filminin Tane Tane Açıklaması

ilk hikaye, 1849 yılında geçiyor

adam ewing bir kaçak kölenin hayatını kurtarıyor. bu arada doktor goose da parasını almak için ewing'i yavaşça zehirliyor. adam ewing'i autua isimli o köle kurtarıyor. adam ewing de karısı tilda ile düzen karşıtı, kölelere özgürlük hareketine katılıyor.

ikinci hikaye, 1936 yılında geçiyor

robert frobisher isimli bir genç, vyvyan ayrs isimli bi sanatçının yanında çalışırken cloud atlas altılısı isimli bir eser yazıyor. arys adamın biseksüel olduğu için bu eseri kendi adıyla yayımlayamayacağını söylüyor. (bu arada robert, adam ewing'in kitabını okuyor ki kitabın son sayfaları yok. "yarım kalan bir kitap yarım kalan aşk gibidir" diyor) nitekim robert bir otele yerleşip adını ewing diye kaydettiriyor ve orada intihar ediyor. mektuplarını ve cesedini sevgilisi genç sixsmith buluyor.

üçüncü hikaye, 1973

sixsmith yaşlanmış, ayrıca nükleer fizikçi olmuş. benzine aç olan ülkenin bu ihtiyacını nükleer araştırmalar çözebilecek, ancak petrol şirketleri nükleer patlama olsun ki benzin satmaya devam edelim diye entrika peşinde. gazeteci rey bu araştırmanın içine gömülüyor ve bir şekilde raporu ortaya çıkarıyor, insanları kurtarıyor ve entrika peşinde olanlar yakalanıyor. (bu arada bir dükkanda robert frobisherin cloud atlas eserini dinliyor.)

dördüncü hikaye, 2012

65 yaşındaki timothy isimli yayıncı bir serseri yazara borçlanıyor. kardeşinden yardım istiyor. kardeşi bunu huzur evine koyuyor zorla. oraya giderken, timothy gazeteci rey'in hikayesini anlatan bir kitap okuyor. sonra oradan kaçıyor ve bir oyun yazıyor.

beşinci hikaye, 2144

sonmi bir klon işçi. klon işçiler bilmemkaç yıl çalıştıktan sonra özgürlüğe kavuşuyor sanıyorlar. meğer öldürülüyor ve yeni klonlara yediriliyorlarmış. sonmi'yi kaçıran bir örgüt onun manifestosunu yayınlıyor. bu arada sonmi, timothy'nin yazdığı filmi izliyor bir sahnede. sonra idam ettiriliyor ama gerçeği göstermek için yaptığı çaba işe yarıyor.

son hikaye, kıyametten 106 kış sonra geçiyor

sonmi'nin hikayesi, bu adada kutsal kitap sayılıyor. ve zachry denen oranın yerlisi, bir geleceğigörene yeni yuva bulmada yardımcı oluyor.

son sahne, zachry yaşlanmış ve yeni bir dünya bulmuşlar. bunu bir hikaye olarak torunlarına aktarıyor.

özetle

6 hikaye, birbirinin içine geçmiş benzer olaylar, benzer mücadeleler, benzer hatalar, bir düzen ve bu düzene 6 kez karşı koyma çabası. adam ewing'i kurtaran zenciden itibaren bir kelebek etkisi var ve bu etki, son sahnede yeni dünya bulup insanların o gezegende yaşamasına sebep oluyor.

cloud atlas da kitap, müzik, film, dua şeklinde karşımıza çıkıyor; farklı yaşamlar süren aynı ruhlar gibi bu müthiş deseni oluşturuyor.

özetle, müthiş bir film. her karakter, her dönem, bir sonrakini şekillendiriyor. dantel bir örtü gibi; ritmik, estetik, simetrik.

goose isimli doktorun "diş" muhabbeti yaptığı ilk sahneden sonra filmin ortasında timothy'nin barda bardağına düşen dişe kadar, her şey bir ileri, bir geri, müthiş örülmüş. bunun gibi daha nice ayrıntı var filmde.

hugo weaving'in her hikayede düzeni koruyan adam oluşu da ince ayrıntıdır.