Zevkle Dinleyip Takip Edebileceğiniz Yeni Nesil Country Şarkıcıları

Genellikle ABD'nin güneydoğusunda yaşayan beyazlarca icra edilip dinlenen country müziğe mesafeli olsanız bile bu sanatçıları severek dinlemeniz mümkün.
Zevkle Dinleyip Takip Edebileceğiniz Yeni Nesil Country Şarkıcıları

Chris Stapleton

Sağdaki.

stapleton, son günlerde adından sıkça bahsettiren amerikalı country şarkıcısı.

stapleton country endüstrisine fırtına gibi giren bir isim. ilk solo albümüyle iki önemli country ödülü olan academy of country music awards ve country music association awards'ta yılın albümünü, yılın erkek şarkıcısını ve en iyi yeni şarkıcı ödüllerini aldı. grammy'de hem "traveller" (2016) hem "from a room: volume 1" (2018) ile iki defa en iyi country albüm ödülünü kazandı. ilk albümü traveller, grammy'de yılın albümü dalına aday olmayı başardı. 2000'li yıllarda grammy'de en iyi country solo performans, şarkı ve albümü aynı gecede almayı başarmış ilk erkek şarkıcı. 

genel bilgileri bir kenara bırakacak olursak, stapleton country'nin bir süredir eksikliği hissedilen yeni kan ihtiyacını karşılıyor. country ödüllerini keith urban, brad paisley, blake shelton, jason aldean ve luke bryan döngüsünden kurtardı. üstelik gerçekten country yapıp da bu kadar dinlenmeyi başardığı için endüstrinin önde gelenleri tarafından çok sevildi. "country pop" gibi yumuşatılmış country yerine outlaw ya da bluegrass yapması oldukça takdir ediliyor.

solo albümleri:
traveller (2015) / from a room: volume 1 (2017) / from a room: volume 2 (2017)

Luke Combs

1990 doğumlu amerikalı country sanatçısı.

billboard'un country airplay listesinde, çıkardığı ilk beş single ile (bkz: hurricane) (bkz: when it rains it pours) (bkz: one number away) (bkz: she got the best of me) (bkz: beautiful crazy) bir numarayı gören ilk şarkıcı olma sıfatını taşımaktadır.

her ne kadar bir anda patlamış ve country müziği ele geçirmiş gibi görünse de bazı otoriteler yaşından ötürü luke combs'un beklenildiği üzere country müziğin bir sonraki süper starı olamayacağını öngörmekte. şahsen old school country ve modern country'yi bu şekilde harmanlayan, bu kadar içten, anlamlı fakat bir o kadar da basit şarkılar yazan, sesi böylesine güçlü bir başka country sanatçısı daha olduğunu düşünmüyorum. özellikle şarkılarını dinlerken fark ettiğim bir başka detay da konu her ne olursa olsun combs şarkılarını etkileyici kılmayı başarabiliyor (bkz: refrigerator door).

oldukça başarılı coverları, stüdyo versiyonundan bile daha iyi canlı performansları bulunmaktadır.

Colter Wall

ilk duyduğumda the white buffalo, eddie wedder hatta johnny cash'e benzettiğim tok ve yaşlı bir sesi vardı. sonra baktım kimdir, neyin nesidir diye... oh lord, 1995 doğumlu kanadalı bir genç! bu yaşta bu sese sahip olup onu en iyi şekilde değerlendiriyor. ilham aldığı isimler arasında hank williams, woody guthrie, waylon jennings, willie nelson ve gram parsons gibi country efsanesi isimler var. kanadalılar bu americana işini çok iyi yapıyor.

2015'te ilk kayıtlarını yapmaya başlıyor. ilk ep albümü "imaginary appalachia" 2015'te, ilk lp albümü "colter wall" 2017'de, son lp albümü "songs of the plains" 2018'de yayımlanıyor.

dinlerken eski toprak bir kovboyun viski ve tütün kokan sesiyle gençlere öğüt verip hikayeler anlattığı yaşlı bir adam geliyor gözümün önüne. verandasına oturmuş, viskisini içiyor, gitarını çalıyor, köpeğiyle birlikte gün batımını seyrediyor.

Brandi Carlile

pek sık dinlediğim bir müzik tarzı değil ama country/folk alanında işini en iyi yapan, en yetenekli kadın müzisyenlerden biri olsa gerek. özellikle 2009 çıkışlı give up the ghost albümü şahaneydi.

yeni uzunçaları the firewatcher's daughter da epey etkileyici. o ses alıp götürüyor sizi kaçmak istediğiniz yerlere.

Israel Nash

1981 doğumlu, amerikalı şarkıcı ve söz yazarı. country tarzı müzik yapmaktadır. "ben country sevmem" falan demeden bir dinleyin derim. beni country biraz sıkardı ama 'country ve ötesi' olarak tanımlayabilirim israel nash'i.

bir iron of the mountain açıyorum sarhoş ediyor. zaten captain fantastic filminin ikinci yarısında çalan rain plans şarkısındaki büyüleyen melodiler ve anlamasam da söylediği sözler ile youtube en çok çalınanlar listemde kendini o günden bugüne korumakta... kaptan fantastik izleyen çevremin, onun müziğini keşfetmemiş olması şaşırtıyor. gittiğim, bulunduğum arkadaş gruplarında çalıyorum youtube'dan, 5 ay sonra görüştüğümüzde adamın parçasını dinlerken yakalıyorum onları...

Eric Church

amerikan country sanatçısı. bu müzik türü benim için arada sırada dinlemelik olsa da eric church oldukça dikkat çekici bir sanatçı. son albümündeki creepin' parçası ile tanıdım kendini. umarım zaman geçtikçe bilindik örnekler gibi pop sanatçısı kimliğine bürünüp, başarısız olup unutulmaz.

The White Buffalo

birçokları gibi sons of anarchy ile tanıdığım, sonrasında yıllarca dinlemeye devam ettiğim, kendine has tarzı ve karizması olan çok başarılı müzisyen. ayrıca yorumladığı bazı parçalar orijinallerinden daha güzel bile olabiliyor. asıl yeteneği ise sahne performansı, adamın olayı bu. çıplak sesi o kadar güçlü ki insanın tüylerini diken diken ediyor. keşke bu yakınlara gelse de canlı bir şekilde dinleyebilsem diye düşündüğüm bir kaç sanatçıdan biridir aynı zamanda.

sık sık country dinlesem de bu adamın yaptığı biraz daha farklı bir türe alternatif country'ye kaymakta. duygusallığıdan zerre ödün vermeden olabileceği kadar sert ve vahşi bir müzik yapıyor sanatçı, bize de (özellikle uzun yolda) sesi açıp dinlemek kalıyor.

Kacey Musgraves

step off isimli şarkısında sözlerin dizilişi ve oluşturduğu ritimle elinizden tutup amerika'da bir tur attıran; butterflies ile kelebek makarna yedirten; blowin' smoke şarkısıyla red kit'i tekrar sigaraya başlatan, bir acayip country hatun.

ne güzel söylemiş rafet reis: "macera dolu amerika"

Morgan Wallen

1993 doğumlu country şarkıcısı. 2018 tarihli if i know me albümünden sonra 2021 yılında dangerous the double album isimli 2. albümünü çıkartmıştır. 2. albümü ile amerika albümler listesinde (billboard 200) 10 haftadır 1 numarada olan şarkıcı, bu sayede amerika albümler listesinde 10 hafta zirvede kalmayı başarmış 6. country albümünün sahibi olmuştur.

şarkıcının dangerous albümü çıktığı hafta amerika listelerine (billboard hot 100) 19 şarkısı ile girmeyi başarmıştı. bu şarkılardan 7 summers 6 numaraya, wasted on you ise 9 numaraya ulaşmayı başarmıştır.

Rayland Baxter

bad things parçasıyla gönlümü fethetmiş amerikalı country sanatçısı.

hakkında şöyle bir tanım var: "rayland baxter is a gentleman, a singer of song, a teller of tale, a picker of strings, a thinker of things. born in the untamed hills of bon aqua, tennessee, he tells a story unlike any other, a story that is true and full of unravelling emotion."

malum parça