Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı'nın İnanılmaz Başarı Hikayesi

Zeytinburnu Belediyesi'nin 2010 yılında kurduğu buz hokeyi takımının hikayesi filmlere konu olabilecek cinsten.
Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı'nın İnanılmaz Başarı Hikayesi
Görsel: Zeytinburnu Belediyesi

zeytinburnu belediyesi buz hokeyi takımı'nın abd'de olsa çoktan yüksek bütçeli bir hollywood filmine dönüştürülecek türden güzel bir hikayesi var. (eski) belediye başkanı murat aydın'ın ifadeleriyle buraya koyuyorum ki farkı anlaşılsın;

buz hokeyi takımı’nın fikir sahibi murat aydın, takımın kuruluş hikayesini şöyle anlatmış:


“5 sene önce geri dönüştürülebilir atıkları doğaya kazandırmak amacıyla “doğaya destek sizden buz pateni biletiniz bizden” şeklinde bir sosyal sorumluluk projesi başlattık. proje kapsamında geri dönüştürülebilir; kağıt, cam, karton vs. atıkları getiren herkes belediyemiz tarafından kurulan mobil buz pistinde ücretsiz olarak kayma şansını elde ediyordu. fakat proje, başladıktan kısa bir süre sonra ‘amacı olmayan veya gelecek ilgili hiçbir hedefi olmayan gençler’ diye nitelendirebileceğimiz çocuklarımız tarafından sekteye uğratıldı. yaşanan bu problem üzerine bizler de sorunu şiddetle değil ilgiyle çözmeye karar verip, ‘bu gençlerimizden bir buz hokeyi takımı kuralım!’ dedik. takımı kurduktan kısa bir süre sonra federasyon başkanını aradım ve ‘bizim böyle bir projemiz var, belediye olarak buz hokeyi takımı kurduk. bizi bölgesel lige alır mısınız?’ dedim. sağ olsun kabul etti. ve maceramız o gün itibariyle başladı.”


bu takım önce buz hokeyi süper ligi'ne çıktığı 2014-2015 sezonundan beri üst üst 4 sene şampiyon oldu.

2016 yılında ise avrupa buz hokeyi şampiyonlar ligi'nde avrupa grup şampiyonu olarak 35 yıllık türkiye buz hokeyi tarihinde bir ilke imza attı.

ayrıca şubat 2019 itibarıyla zeytinburnu belediyesi buz hokeyi takımı'nın hikayesi trt tarafından "tek yürek" adıyla dizileştirildi.

1 Maçlık Kariyeriyle Premier Lig'i Trolleyen Efsane Futbolcu: Ali Dia