Zeytinyağı Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Oleamea aracılığı ile
Yemeklerimize lezzet katarken, içerdiği besin öğeleriyle sağlığımız için de oldukça faydalı olan zeytinyağı hakkında doğru sanılan birçok yanlış bilgi dolaşıyor internette.Efsane 1: Sızma zeytinyağı ile yemek pişirmek sağlıklı değildir

Isıtılan zeytinyağının o eşsiz tadının biraz değiştiği doğru ancak bunun yemek pişirmeye sağlıksız bir etkisi yok. Kaliteli bir natürel sızma zeytinyağı, yüksek oranda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, ısıtıldığında yağı koruyarak natürel sızma zeytinyağını daha sağlıklı bir pişirme seçeneği haline getirir. Food Chemistry'nin yaptığı bir araştırmaya göre; sızma zeytinyağında bulunan antioksidan ve polifenoller pişirme/kızartma esnasında sebzelere geçiyor, böylece sebzelerin besin değeri artıyor.


Efsane 2: Zeytinyağının kalitesi, rengine bakarak anlaşılabilir

Zeytinyağı hakkında en yaygın inanışlardan biri bu. Pek çok kişi, koyu yeşil renge sahip bir zeytinyağının daha kaliteli olduğunu düşünüyor ancak bu hiç doğru değil. Açık sarıdan koyu yeşile kadar geniş bir skalada karşımıza çıkan zeytinyağının rengi; hangi zeytin çeşidinin kullanıldığına, hasat zamanına ve iklim koşullarına göre değişiklik gösterir.


Efsane 3: Buzdolabında donan bir zeytinyağı, gerçek zeytinyağıdır

Zeytinyağının buzdolabında donuyor olması, o ürünün kalitesine dair herhangi bir fikir vermez. 4-5 derecelerde bulanıklaşan, 0 ila -6 dereceler arasında da donan zeytinyağının gerçek/kaliteli olup olmadığını anlayabilmek için evde yapılabilecek bir test maalesef yok. Böyle bir test ancak laboratuvar ortamında, çeşitli kimyasal analizlerle mümkün olabilir.


Efsane 4: Zeytinyağını ısıtmak trans yağ üretimine sebep olur

Trans yağlar genellikle fabrikalarda çeşitli endüstriyel işlemlerle üretilir. Bazı yiyeceklerde ise doğal olarak bulunabilir. Üretilen bu trans yağları evinizde veya restoranınızın mutfağında çoğaltmanız mümkün değildir. Kısacası, zeytinyağını ısıttığınızda trans yağ açığa çıkmaz.


Efsane 5: Zeytinyağı da şarap gibi yıllandıkça güzelleşir

Yemeklerinizde kullandığınız diğer tüm yağlar gibi zeytinyağının da bir raf ömrü vardır. Bu raf ömrü, zeytinyağı için yaklaşık 2 yıldır. Kalitesini ve lezzetini korumak için zeytinyağınızı serin ve güneş almayan bir yerde saklamaya çalışın. Kapağını açtıktan sonra ise mümkünse kısa sürede tüketin.

Organik “Memecik” zeytinlerinden üretilen, uluslararası ödüllü natürel sızma zeytinyağı Oleamea ile gerçek zeytinyağını keşfetmek için tıklayın.

Oleamea zeytinyağının aldığı ödülleri ve sertifikaları buradan inceleyebilirsiniz.