1. Lige Yükseldikten 1 Yıl Sonra Avrupa Kupasını Kazanan Nottingham Forest'ın İlginç Öyküsü

Menajerliğine Brian Clough getirildikten hemen sonra İngiltere ve Avrupa'da fırtına gibi esmeye başlayan bu kulübün enteresan öyküsü, buyrun.
1. Lige Yükseldikten 1 Yıl Sonra Avrupa Kupasını Kazanan Nottingham Forest'ın İlginç Öyküsü

nottingham forest, ülkemizde çok sayıda sempatizanı bulunan bir futbol kulübü. geçmişinde ise ilginç bir tesadüf saklı...

brian clough, 6 ocak 1975'te kulübün menajerliğine getirilir

bu dönemde forest ingiltere ikinci kademesindeki ligde, küme düşme hattına yakın bir sıralamadadır. ligde oynadıkları 42 maçın sadece 12sini kazandıkları sezonun ardından, sonraki sezonda 1976da galibiyet sayısını 17ye, sıralamasındaki yerini 8.liğe yükseltir. 1976-77 sezonunda 42 maçta aldıkları 21 galibiyetle birinci lige yükselirler.

Brian Clough

1977-78 sezonunda beklenmedik bir dönem yaşanır

forest, birinci lige yükseldiği yıl 42 maçta 25 galibiyetle, açık ara farkla birinci lig şampiyonu olur. aynı sezon finalde liverpool fc'yi geçerek ingiltere lig kupasını kazanırlar ve double yaparlar.

1978-79 sezonunda malmö'yü yenerek avrupa kupasını, lig kupasını alırlar. sezonun finalini ise fc barcelona'yı avrupa süper kupasında iki maçlı eleme sonunda geçerek triple yaparlar.


1979-80 sezonunda da bir kez daha avrupa kupasını kazanırlar

89 ve 90'da iki kez üst üste lig kupasını kazanırlar. premier league’in kurulmasıyla birlikte, 91 ve 92'de üst üste iki yıl 8. olurlar.

1980-81 sezonu kadrosu.

1992-93 sezonunda liverpool galibiyetliyle başladıkları sezona, sonraki 10 maç üst üste kazanamazlar. sezon ortasında dalganan performansları, sezonun son 14 maçına sadece 2 galibiyet almaları sebebiyle lig sonuncusu olarak küme düşerler. sezonun son maçı ipswich town'a karşıdır. brian clough'ın oğlu nigel clough premier league'e veda maçında son golü atar.

baba brian'ın dipten alıp, zirveye taşıdığı kulüp, kümeye forest forması giyen oğlunun golüyle veda etmiştir...