1 Senedir İrlanda Apple'da Çalışan Birinin Gözünden İrlanda'nın Artı ve Eksileri

İrlanda'da yaşam nasıl? Hayat pahalı mı? Ev kiraları nasıl, ev bulunabiliyor mu? Peki ya iş imkanları? 1 senedir İrlanda'nın Cork şehrinde, Apple Avrupa Genel Merkezi'nde çalışan bir Ekşi Sözlük yazarı, İrlanda'daki hayatın nasıl olduğundan bahsetmiş.
1 Senedir İrlanda Apple'da Çalışan Birinin Gözünden İrlanda'nın Artı ve Eksileri

1 senedir irlanda'nın cork şehrinde yaşıyorum. öncelikle, buraya dil okulu aracılığıyla vs. gelmediğimi belirtmeliyim. apple avrupa genel merkezinde çalışıyorum ve görece gelişim daha kolay oldu irlanda'ya. dil okulu ile gelenler hakkında görüşlerim sadece gözleme dayalı olacaktır.

irlanda'da yaşam

ilk olarak genel bir inceleme yapmak istersek; burası yaşanabilir bir yer. suç oranı çok yükseklerde değil. doğal ihtiyaç kalemleri maaş ile orantılandığında gayet alınabilir ve insanca yaşamanıza yeter. senede 1-2 başka ülkelerde tatilinizi yaparsınız, geçim sıkıntısı gözünüzü korkutmaz. havası irlandalılar tarafından inanılmaz kötü yansıtılır. bence abartılcak bir durum yok, kışın 0'ın altına düşmez. hemen her gün yağmur vardır ama 2 saat yağar, güneş açar, sonra bir daha yağar. bir izmirli olarak izmir'in havasına çok benzetiyorum burayı. bence irlandalıların bu kadar şikayet etmelerinin sebebi, kışları sık sık tenerife vb. yerlere gidip oraların havalarıyla burayı kıyaslamaları. yazları 25-26 dereceyi geçmeyen, akşamları üstünüze bir triko giymenizi gerektircek serinliği vardır. hava çok temiz olduğu için mi bilmem, güneş inanılmaz yakar. 5 sene dubai'de yaşadım, burada 1 günde yandığım kadar yanmadım. insanları cana yakındır, ırkçılık yoktur; bazen o kadar iyiler ki birkaç kez gözlerim doldu yaptıkları iyilikler karşısında. bir akdeniz insanı karakterleri vardır.


hayat pahalılığı

öncelikle, maaş dengesinin 1700 euro ile 3000 euro arasında değiştiğini belirtmek isterim. insanların çoğu bu aralıkta maaş alır. irlanda, temel ihtiyaçlarınızı karşılamak adına ucuz bir yer. etinden sütünden kısmadan tek kişi haftalık 40-50 euroya yeme ihtiyaçlarını karşılarsın. buranın hayat pahalılığı tam olarak temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra başlıyor. sigara 15 euro, alkol kesinlikle ucuz değil (o kadar içmelerine rağmen), 2 kişi dışarı çıkıp yemek yiyip bir şeyler içmeye kalktığın zaman 110-120 euro bırakırsın. düşününce 3 haftalık market alışverişin. yani buranın fiyat anlayışı şu şekilde; sen doğal ihtiyaçlarını karşıla, gerisi komple lükse girer. araba fiyatları çok ucuz sayılmaz, araç sigortası senelik neredeyse bir araba fiyatı kadardır. arkadaşım 8000 euroya 2014 model mazda araba aldı, senelik sigorta bedeli 2000 euro. petrol ucuz değil, yani açıkçası araba almak iş değil. park sorunu ise başka bir dert, bedava park yeri yok gibi bir şey bütün ülkede. bu nedenle yabancılar genelde şehir merkezinde yaşamak istiyor ki asıl büyük problemimize şimdi geleceğiz.


konaklama

evet arkadaşlar, dananın kuyruğunun koptuğu yere geldik. bu ülkeye gelmemek adına en önemli neden konaklama sıkıntısıdır. ülke çapında kiralık ev yok gibi bir şey. olan evler çok kötü şartlarda, ev almak istesen banka sana kredi vermemek için adeta seninle savaşıyor. ben çok şanslı bir şekilde 2 ev değiştirdim ve çok iyi fiyatlara çok iyi evler buldum. bu arada, evden kastım ise oda. herhangi bir bir maaşlı çalışanın kendi başına yaşanabilir bir ev tutması imkansıza yakın. düşünün; cebinize 2500 euro civarı bir para giriyor ama kendi başınıza eve çıkamıyorsunuz. çünkü 2 oda yaşanılabilir evlerin kirası 1600-2000 euro civarında. faturalar ile 2200 euro'ya denk gelir ki, o da bulabilirseniz. ben kendi odamı kiraya veriyordum, ilanı koyduktan 5 dakika içerisinde 50'ye yakın mail, arama, whatsapp mesajı alıp ilanı hemen kapatmak zorunda kaldım. 


bu noktada dil okulu ile gelecek arkadaşlara değinmek istiyorum. arkadaşlar, maalesef çoğu ev sahibi dil okulu ile gelen kişiye ev kiralamaz. çünkü inanılmaz derecede sıkılar bu konuda. ben buranın en büyük şirketinde çalışmama rağmen, ev aradığımda çalıştığım şirketin hiçbir önemi yoktu. en az 2-3 adet profesyonel referans istediler, geçmiş ev sahibimin referansını istediler. bunun sebebi ise şu; bir evi yasal olarak kiraladıktan sonra kiracı hakları ev sahibinin haklarından kat ve kat fazla. yani adam benim param yok kira ödemiyorum derse bile çıkarmak için senelerce uğraşır ev sahipleri. ondan dolayı maalesef kimse dil okulu öğrencisine güvenip ev kiralamaz. nadir örnekler tabii ki vardır ama yüksek ile ihtimalle bulduğunuz evin yaşanacak düzeyde olmaması bir yana, fahiş fiyatlarda olur.


sağlık sektörü

ülkenin bir diğer kanayan yarası ise bu. sağlık sistemi çok kötü durumda arkadaşlar. özel sağlık sigortam olmasına rağmen aile hekimine selam vermem 50 euro'dan başlıyor. yazdığı ilaçlar kesinlikle sigorta kapsamına girmiyor ve antibiyotiği 20-25 eurodan alıyorsun. yani burası öyle bir ülke ki; sigara içmeden, alkol tüketmeden ve hasta olmadan yaşamak zorundasın. sağlıklı yaşarsan gül gibi yaşarsın ama benim gibi her kötülüklerin anası mevcut ise, ekstradan bir sürü giderin olur. bir de doktor sıraları çok uzun. birçok aile hekimi dolulukları yüzünden seni kabul etmeyecek. hastalığı minimum düzeyde tutman gereken bir ülke.


iş imkanları

sadece şunu söyleyeceğim; işsizlik yok arkadaşlar. yani işsiz olan kişi tercihen işsiz. burası gram ingilizce bilmeyen brezilyalılar, afrikalılarla dolu; 2 günde iş buluyorlar. tabii işin kalitesi düşük ama aldığın maaş bir ofis çalışanının aldığı maaştan çok farklı değil. ama dil okulu ile geliyorsan part time çalışma imkanın olur. haftalık 20 saat şeklinde, o da 800-1000 euro arası kazanç getirir. illegal çalışanların olduğunu duydum, 2500-3000 euro kazandıklarını ama sadece duydum, öyle biriyle tanışmadım. yani siz o sözüme güvenmeyin. eğer iş imkanı ile geliyorsanız ve çalıştığınız firma vizenizi karşılıyor ise, başka bir işe geçmek istediğiniz zaman o firmanın da vizenizi karşılaması gerekir. bu stamp 1 vizesidir ve nadir durumlarda verilir. firmanın size bu vizeyi çıkartması için irlanda devletine o pozisyon için irlanda'dan birini arayıp bulamadığını, daha sonra avrupa birliğinden birini arayıp bulamadığını, en son artık size muhtaç olduğunu critical skills ile ispatı zorunlu. yani şunu söyleyim; buraya dil okulu ile gelip, bana vize verecek bir firma bulurum demek, zor iş.


sonuç olarak

biraz irlanda güzellemesi ile başlayıp ülkeyi gömmüş gibi oldum ama en doğru bilgiyi verip sizi doğru yönlendirmek isterim. taşı toprağı altın, hayatımız kurtulacak hayalleri ile buraya gelip hayal kırıklığına uğramanızı istemem. bu gerçekleri bilerek ve başarısızlık ihtimalini göz altına alarak gelin. ben genel itibarıyla bulunduğum konumdan ve yaşamımdan mutluyum ama yurt dışında aile ve sevdiklerinden uzakta yaşamak herkesin yapabileceği bir şey değildir, bunu da unutmayın. umarım yardımcı olabilmişimdir.