168 Milyar Dolar Gelire Ulaşan Microsoft'un 2021 Raporundan Öne Çıkanlar

2021 yılında bir önceki yıla göre %18'lik artışla 168 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklayan Microsoft, yıl özetini yayınladı. İşte o rapordan öne çıkanlar.
168 Milyar Dolar Gelire Ulaşan Microsoft'un 2021 Raporundan Öne Çıkanlar

microsoft'un icra kurulu başkanı satya nadella'nın 2021 özet sunumuna göre:

- teknoloji sektörü 2021'de dünya ekonomisinin %5'ini oluştururken, 2030'da %10'unu oluşturacakmış.

- microsoft'un 2021 geliri 168 milyar dolar. operasyon karı ise 70 milyar dolar.

- linkedin 2021'de ilk kez 10 milyar dolar geliri aşmış. 774 milyon kullanıcısı var.

- power platform aylık 16 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış.

- önümüzdeki 5 yılda security'e 20 milyar dolar yatırım yapılacakmış.

- visual studio aylık 25 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış.

- github 65 milyon geliştiriciye ulaşmış. mesela nasa'nın mars misyonunda dahi, küçük robot helikopter ingenuity geliştirilirken ve mars'a iniş yaparken 12.000 geliştirici github üzerinden çalışmış.

- süveyş kanalı gemi kazasıyla tıkandığında müşterileri olan blue yonder, microsoft yapay zekasını kullanarak tüm gezegenin mal trafiğini yönetmiş. alternatif tedarik kanalları, planlamaları devreye alınmış.

- new york mount sinai hastanesindeki cerrahlar microsoft teknolojisiyle uganda'daki bir cerrahi merkezine bağlanarak ugandalı cerrahlarla birlikte 500 ameliyatı streaming şeklinde gerçekleştirmişler.

- teams'in aylık kullanıcısı 250 milyon kişiye ulaşmış.

- azure evreni hakkında paragraflarca anlatmış. azure arc, azure space, azure synapse, azure purview. hepsini tek tek anlatmış. data center altyapılarına 15 yeni bölge daha eklenmiş ve toplam 60 bölgeye ulaşılmış.

- dünyanın en büyük bira üreticisi anheuser-busch tüm tedarik kanallarının ve fabrikalarının bir dijital ikizini oluşturmak için azure digital twins'i kullanmış. (bu alanda fransız dassault systemes tepede. tüm otomotiv şirketleri fabrikalarında ve tedarik kanallarının dijital ikizinde dassault evrenini kullanıyorlar.)

- dynamics 365, windows ve oyun evrenlerini uzun uzun anlatmış.

- surface ve oem lisans evrenleri yeni windowsla birlikte güçlenmiş.

- 2.5 milyar dolar civarı bağış yapılmış. (nakit + ücretsiz/ indirimli servis olarak). buna ek olarak microsoft çalışanları şirket desteğiyle kendi başlarına 214 milyon dolar bağış yapmışlar.