18 Günlük Döllenmiş Ördek Yumurtasından Yapılan İlginç Bir Yemek: Balut

Filipinler'in başını çektiği birçok Güneydoğu Asya ülkesinde tüketilen balut yemeği, kültüre aşina olmayanlar için mide bulandırıcı olabilir.
18 Günlük Döllenmiş Ördek Yumurtasından Yapılan İlginç Bir Yemek: Balut

18 günlük ördek embriyoları ile yapılan sözde bu yiyecek cinsel gücü arttırmak için filipinler, laos, kamboçya tayland ve vietnam halkı tarafından yeniyor. 


mumlama denen bir süreçte hangi embriyonun canlı olduğunu öğrenip ona göre işlem yapıyorlar. 18 günlük olan bu embriyolar daha sonra sıcak suda pişiriliyor ve yenmek için hazırlanıyor. yerli halk, balut'u kimlikleri olarak kabul ediyor.

Fotoğraf: @rescuert/ekşisözlük

filipin'lerde şifalı olduğuna inanılan bir yiyecek balut. youtube'da gezerken izleyip merak edip araştırdım. döllenmiş yumurta kuluçka edilip gün sayılıyor ve yumurtadan çıkmasına çok az bir zaman kala içindeki canlı cenini pişirip, öldürüp, servis ediyorlar. 


anlamadığım nokta şu ki; bazıları son gününde pişirilmiş olmalı ki aşırı tüylenmiş haldeler. yav arkadaş hadi diyelim tüysüz olanı miden kaldırdı yedin de tüylü olanların tüyü diline boğazına takılmıyor mu. gerçekten insanoğlu kadar vahşi ve midesizi yok.

yumurtayı sorgulayan bünyede ağır alerjik semptomlar yaratacak bir şey balut. yiyecek diyemiyorum zira yemelik bir durumu yok. bunu keşfeden insanı merak ettiren yumurta yeme biçimi. hadi hayvanı yemeyi hayvanın yumurtasını yemeyi biz anladık, kabul ettik diyelim; bizden sonraki kuşaklar da bunu mu günlük besin olarak doğal karşılayacak o halde. yazık! diğer taraftan insan yavrusunun plasentasından yüz kremi yapan vahşi insanoğlunun bu yediği halta da şaşırmamak mı lazım, bilemiyorum.