18. Yüzyılda İki Erkek Samurayın İlişki Yaşadığını Gösteren El Yazmaları

Dördüncü yılına giren ve henüz kesin olarak sonuçlanmayan proje, 1700'lü yıllarda iki erkek samurayın aşk yaşamış olabileceğini ortaya koyuyor.
18. Yüzyılda İki Erkek Samurayın İlişki Yaşadığını Gösteren El Yazmaları
iStock

üç kıtada işbirliği yapan bilim adamları, iki erkek samuray savaşçısı arasındaki trajik ve muhtemelen gerçek bir aşk hikayesini ortaya çıkarmak için yale üniversitesi kütüphanesi'nde bulunan nadir on sekizinci yüzyıl japon el yazmasını deşifre etmektedirler. (el yazmasının görüntüleri)


şu anda dördüncü yılında olan proje, yale'in japon çalışmaları kütüphanecisi haruko nakamura ve doğu asya çalışmaları lisansüstü öğrencisi dylan siegel tarafından hazırlanan "blood, tears and samurai love" adlı videoda derlenmiştir:

Kan, gözyaşı ve samuray aşkı.

başlıksız el yazması beinecke kütüphanesi'nde (nadir kitap ve el yazması kitaplığı) bulunur ve kabaca “erkek-erkek ilişki hikayeleri” anlamına gelen shudo tsuya monogatari olarak anılır.

1714 yılında kuzeydoğu japonya'nın dewa eyaletinde geçen hikaye, alışılmadık tam renkli illüstrasyonlar içermekte ve 1900'den önce yazılmış japonca metinlerde yaygın olarak kullanılan, şimdilerde ise yalnızca özel uzmanlığa sahip bilim adamları tarafından okunabilen zorlu bir kaligrafi yazı olan kuzushiji ile yazılmıştır.

el yazması, 16 yaşındaki bir samuray olan genta'yı belaya sürükleyen ve genç yaşta aşıklarından birinin ellerinde ölmesine sebep olan cinsel istismarı anlatmaktadır.

bu tür bir olay örgüsü japonya'daki on sekizinci yüzyıl erkek-erkek kurgularına göre oldukça tipik olduğu halde, el yazmasının anonim yazarı tarafından jitsuroku-bon (gerçek hikaye kitabı) türünde yazılmış olması ve 30'dan fazla karakter içermesi nedeni ile akademisyenlerin gerçek bir hikaye olduğunu düşünmesine sebep olmuştur.


kuzushiji kaligrafisinin deşifre edilmesi oldukça zordur

hem kanji hem de japonca'da kullanılan karmaşık bir karakter seti içerir. hangi karakterin kullanıldığını anlamak için japon tarihi ve japon klasik edebiyatı hakkında derin bir bilgi sahibi olmak gerekir. bu el yazması nadir ve benzersiz olsa da, yale kütüphanesi çoğu hala çevrilmemiş olan birkaç bin kuzushiji el yazması içermektedir.

tarihsel olarak, eşcinsel ilişkiler japonya'da yaygın olarak kabul edilirdi, ancak 19. yüzyıl sonunda japonya'nın bir dünya gücü olarak anılması ile bu bakış açısı değişmiş, eşcinsel ilişkiler marjinallik kabul edilmiş ve eşcinsel ilişkileri tasvir eden birçok kitap ve el yazması imha edilmiştir. bu nedenle yale'de bulunan bu yazma oldukça nadir bir eserdir.

kaynaklar: news.yale.edu - library.yale.edu - tenthousandrooms.yale.edu