19 Kardeşini Boğduran Osmanlı Padişahı: Üçüncü Mehmed

13. Osmanlı padişahı III. Mehmed'in, 1595 yılında tahta çıktığında yaptığı ilk işi 19 kardeşinin ölüm fermanını vermek olmuş.
19 Kardeşini Boğduran Osmanlı Padişahı: Üçüncü Mehmed

üçüncü mehmed, 13. osmanlı padişahı ve 92. islam halifesidir.

tahta çıktığı gece 19 erkek kardeşini, daha sonra öz oğlunu, iki kardeşinden gebe 7 cariyeyi ve babasının gebe eşlerini öldürterek kırılamayan bir rekora imza atmıştır.  

öldüğünde oğlu 1. ahmet tahta geçmiştir. babasının cenaze namazını kılmamıştır. tam 214 yıl suren kardeş katli yasasını kaldıran padişahtır...

üçüncü mehmed, tahta çıktığı gün işlettirdiği cinayetlerin etkisinden bir ömür boyu kurtulamamış ve hep karanlık bir ruha sahip olmuştur. haremden ve saraydan bu yüzden nefret etmiş, hatta ordunun başında seferlere katılıp uzun süre saraya dönmemiştir.

özellikle cellat içeri girdiğinde kestane yemekte olan çocuk yaşındaki kardeşinin "kestanelerimi bitireyim sonra götürün" şeklindeki tepkisinin anlatılması sırasında gözyaşlarına hakim olamamıştır.

ancak öldürmenin tadını alan padişah pişman da olsa, girdiği bu yolda artık durmaz ve büyük oğlu şehzade mahmut'u da boğdurtur. peki neden?

öncelikle şehzade mahmud bir şehzade için biraz fazla atak. sürekli ordunun başına geçmek istiyor. celali isyanlarını tek seferde bastırabileceğini umuyor ve bu talepler iktidarını paylaşmak istemeyen hünkarın pek de hoşuna gitmiyor.


ama esas kopma noktası şehzadenin gözden düşen anasının bir kahine gidip oğlunun ne zaman padişah olacağını sormasıdır. bir başka deyişle hünkarın ne zaman öleceğini sorması...

rivayet odur ki; kahin kadın üç vakte kadar oğluna saltanat nasib olacak der ve bu olay padişahın kulağına gider. bu işin sonunda hem falcı kadın, hem valide hem de genç şehzade öldürülür. işin ilginç yanı bu olaydan üç ay sonra da padişah ölür. yani falcı bir bakıma doğru haber vermiştir. eğer annesi az dişini sıksaydı bugün sultan ahmed camii olmayacaktı çünkü başa şehzade mahmud geçecekti.

koca sinan paşa'nın başarılı bir huruç harekatıyla sonlandırdığı meşhur eğri müdafaası bu padişah döneminde gerçekleşmiştir. bu olayın ardından sultan, paşa'ya büyük övgüler, iltifatlar içeren bir berat gönderir ama bu berat sinan paşa'yı gururlandırsa da çok üzmüştür. "koca osmanlı küçük bir kalenin müdafaası üzerine bayram yapacak hallere gelmiş." der kendisi.

Osmanlı Döneminde Yüzlerce Maymun Neden İdam Edildi?