1960'lı Yıllarda Amerika'da Popüler Olan Bir Eğlence Şekli: Ahtapot Güreşi

1960'lı yıllarda ABD'nin batı yakasında moda olan, 1976'da ise yasaklanan ilginç bir olay ahtapot güreşi.
1960'lı Yıllarda Amerika'da Popüler Olan Bir Eğlence Şekli: Ahtapot Güreşi

bbc belgeseli “animal impossible”ın bir bölümünde “dev ahtapot bir tekneyi batırabilir mi?” sorusunu ele alıyorlardı. programda eski bir “ahtapot güreşi şampiyonu”nu tanıttılar. ilk şaşkınlıktan sonra biraz da internette araştırınca işin aslını öğrendim.


“octopus wrestling”, 60’lı yıllarda abd’nin batı yakasında moda olan bir eğlence şekliydi. ilk yazılı kaynak ise 1949 yılına ait. bu güreşin kuralı basitti: üç dalgıçtan oluşan takımların 9 ila 15 metre derinliğindeki sığ sulara dalarak, çıplak elle yakaladığı dev pasifik ahtapotunu karaya çıkarması gerekiyordu.

ahtapot, sekiz güçlü kola ve inatçı çekmenlere sahip olduğu için bu eylem gerçekten güreş gibi bir hale dönüşüyordu. bu müsabakalarda genellikle dalış teçhizatı veya alet kullanılmıyordu, yani “teke tek” mücadeleydi. ahtapotlar ölçülüp tartılıyor ve en büyüğünü zapteden dalgıç (ve takımı) şampiyon oluyordu.


yakalanan ahtapotlar daha sonra ya afiyetle yeniyor, ya yakındaki bir akvaryuma bağışlanıyor ya da tekrar okyanusa salınıyordu.

bu “spor”un revaçta olduğu dönemde yaklaşık 30 kilo çeken, kolları 7-8 metreye yaklaşan dev canlıların yakalandığı oluyordu. suda yeterince ahtapot bulunmadığı zamanlarda ise, başka yerden getirilen ahtapotlar yarıştan önce suya salınıyordu.


60’lı yılların sonuna doğru bu spor artık hoş karşılanmamaya başladı ve ilgi azaldı. nihayet, 1976 yılında washington eyaleti ahtapotlara bu şekilde eziyet etmeyi yasakladı.

kaynak
konu hakkındaki bir videoyu da buraya bırakalım.