1986'da Rekor ve Felaketin Aynı Anda Geldiği Cleveland Balon Faciası

United Ways of Cleveland isminde bir hayır şirketi, tanıtım ve gösteri amaçlı balon festivali düzenlemeye karar veriyor. 1.5 milyon balon sipariş veriliyor ve şirket 1986 yılında hem rekora hem de büyük bir faciaya imza atıyor.
1986'da Rekor ve Felaketin Aynı Anda Geldiği Cleveland Balon Faciası

1986 yılında amerikan united way of cleveland şirketi, 1.5 milyon balonu aynı anda serbest bırakacak ve haliyle büyük bir rekora imza atacaktı. tabii işler pek yolunda gitmiyor.

günlerce çalışan büyük bir ekip sayesinde 1.5 milyon balon, helyumla dolduruldu ve büyükçe bir ağın altına yerleştirildi.


nihayet o gün geldi. ancak o gün yağmur fırtınası uyarısı yapılmıştı. bundan dolayı yaklaşık 1.5 milyon balon, planlanandan daha önce cleveland halk meydanı'ndan serbest bırakıldı.


yapılan plana göre havadaki balonlar sönene kadar yani uzun bir süre havada kalmalıydı. ne yazık ki planlanan gibi olmadı. balonlar bırakıldıktan sonra soğuk hava ve yağmurla karşılaşınca yere düşmeye başladılar. bir milyondan fazla balon yer yüzüne geri döndü, her tarafa saçıldı ve şehrin su yollarını tıkadı.  burke lakefront havaalanı balonların gazabına uğrayınca yarım saat kadar kapalı kaldı.


bir miktar balon ise ohio medina'daki louise nowakowski isimli kadının merasına indi. balonlar meradaki atların korkmasına ve yaralanmasına sebep oldu. nowakowski daha sonra 100.000 $ değerinde united way'e dava açtı ve dava büyümeden kendi aralarında çözmeye karar verdiler.

balonlar kaybolan iki balıkçının arama ve kurtarma çalışmalarına engel oldu. kayıp adamlar raymond broderick ve bernard sulzer olayın gerçekleştiği gün kayıp olduğu bildirildi. 16 metrelik tekneleri edgewater park ara duvarının batısında demirlenmiş olmasına rağmen, sahil güvenlik arama kurtarma ekipleri onları bulamadı. etrafa dağılmış binlerce balon olduğundan, kurtarıcılar oldukça fazla zorlandılar ve çalışma yapamadılar. daha sonradan bu iki balıkçının cesedi kıyıya vurdu.


gökten yağan balonları sürücüler izlemeye başlayınca trafik kilitlendi ve çok sayıda araba kaza yaptı. organizasyonu yapan şirket, dünya rekorunu kırmış olmasına rağmen yıllarca büyük davalarla uğraşmak zorunda kaldı. bir meteoroloji mühendisinin çalışmasıyla bu organizasyon yapılsaydı işler daha farklı olurdu.

olayın genel videosu


olaydan sonra yaşananların videosu


kaynak