1995'te Bir Otelde Ölü Bulunduğundan Beri Kim Olduğu Bilinmeyen Kadın: Jennifer Fairgate

Jennifer Fairgate, 1995'te takma isim kullanarak Norveç, Oslo'da yer alan lüks bir otele giriş yaptı ve bir süre sonra cansız bedeni odasında bulundu. O günden bu yana kimliği belirlenemedi.
1995'te Bir Otelde Ölü Bulunduğundan Beri Kim Olduğu Bilinmeyen Kadın: Jennifer Fairgate

29 mayıs 1995, bugün itibarıyla 29 yıldır kimliği tespit edilemeyen bir kadın “jennifer fergate”. takma ismini kullanarak norveç, oslo’da yer alan lüks bir otele giriş yaptı ve bir süre sonra cansız bedeni odasında bulundu.

giriş yaptıktan birkaç gün sonra, 3 haziran'da, otel personeli fairgate'ten nakit ödeme almak amacıyla 2805 numaralı odanın kapısını çaldı. otel personeli kapının önündeyken içeriden bir silah sesi duydu ve hemen güvenlik şefini aramak için orayı terk etti. geri döndüklerinde odanın içeriden kilitlendiğini, girdiklerindeyse yapılan atıştan kaynaklanan barut kokusunu aldıklarını ve yatakta yatan cansız bedeni gördüklerini bildirdiler. polis otele giriş evraklarına baktığında soyadını iki kez “fergate” olarak yanlış yazdığını ve lois fairgate adında bir adamın da onunla birlikte giriş yaptığını tespit etti. ölüm anında ya da kaldığı süre boyunca bu kişinin olaya dahil olup olmadığı, kimliği ya da nereli olduğu belirlenemedi. doldurulması için otel tarafından verilen evraklarda, belçika'da verlaine köyünü sahte bir adres olarak göstermiş, 21 yaşında olduğunu gösteren bir doğum tarihi yazmış ve yanında taşıdığı browning 9mm tabancayla kendisini vurmasıyla ölümü intihar olarak değerlendirilmişti fakat ilginç bir şekilde fairgate’in bulunduğu odada ne etrafta ne de elinde kan izi yoktu, alnının çatından vurulmuştu ama silah ateşledikten sonra nasıl elinde sabit tutabildiği de anlaşılamamıştı, yastığın içinden geçip yatağa saplanan ikinci bir kurşun deliği de vardı ki bu da teorik olarak jennifer'ın ya bir deneme atışı ya da kapıdaki otel görevlisini korkutmak için yaptığı bir uyarı atışı da olabilirdi bu sebeplerle ölüm nedeni hakkında birtakım soru işaretleri vardı.

otel odasında maktule ait herhangi bir ipucu ve kimlik bulunamadı, tabancanın seri numarası kazınarak silinmişti. üstelik kimliğini gizlemek için de büyük çaba sarf etmişti; odaya sınırlı giysilerle gelmiş ayrıca etiketlerini kesmişti. çantasında da birçok kurşun bulundu, o tarihlerde otele üst düzey siyasilerin geldiği de bilinmekteydi bu yüzden birçok teori fairgate'in gizli bir ajan olduğunu ve bir tür istihbarat teşkilatıyla ilişkisi olduğunu öne sürdü çünkü eski bir norveç istihbarat servisi görevlisi olan ola kaldager’a göre kıyafetlerin etiketlerini kesmek, silahların seri numaralarını silmek ve sahte kimlik kullanmak istihbarat ajanlarının sıkça başvurduğu yöntemlerdi. kadın en son önceki gün saat 20:06'da oda servisi siparişi verdiğinde canlı olarak görülmüştü. kristin andersen isimli otel çalışanı yemeği kadına teslim ederken kaldığı odanın “neredeyse steril” olduğunu fark etti. bu yemek önemliydi çünkü otopside kadının midesinde bu sindirilmemiş yiyecekler bulundu ve bu da kadının müfettişlerin ilk başta düşündüğü gibi bir gün sonra değil, yemek siparişi verdiği gün öldüğünü ortaya çıkardı.

ilk otopside kadının aslında 30 yaşlarında olduğu, altın dişine bakılarak iyi durumda olduğu sonucuna ulaşıldı. beden de bir boğuşma ve yaralanma izi yoktu. eşyaları arasında sadece bir marka saat dikkat çekmişti çünkü bu citizen aqualand tipi, özellikle su altı görevleri için tasarlanmış, kayışında bir derinlik göstergesi ve basınçsız limit çizelgesi bulunan, bir amaca yönelik tasarlanmış bir saatti. jennifer fairgate'in profili potansiyel olarak bir istihbarat subayına benziyordu. otel giriş çıkış yaptığını gösteren kart okuyucusundan alınan bilgilere göre, odada uzun süreler boyunca bulunmamış sürekli yerini değiştirmişti. bu olaya çok merak salmış bir gazeteci yıllar sonra mezarının açılıp dna örneği almak istediğinde, kendisinin almanya’nın kuzeylisi olabileceği yönünde bir bulgu elde etti. gazeteci, bıld gazetesiyle irtibata geçerek olayı yaydığındaysa pek bir sonuç elde edemediler, aynı gazeteci fairgate’in verdiği sahte adrese gidip o tarihlerde yaşadığına inandığı insanlara bile tek tek sordu ama yine yanıt bulunamadı.

kadın bir istihbarat ajanı mıydı, yoksa sadece hayatta aradığını bulamamış bir insan mı; henüz bir cevap yok… olay halen insanların ilgisini çekmeye devam etmekte…

kaynak