Amerika'da Aynı Suçtan İki Kez İdam Edilen Genç: Willie Francis

ABD'de ırkçılığın tavan yaptığı 1940'larda Willie Francis'in hikayesi, bariz bir ırkçılık ve insan hayatı ile onurunun hiçe sayılmasıdır.
Amerika'da Aynı Suçtan İki Kez İdam Edilen Genç: Willie Francis

aynı suçtan iki kere idam edilen bir suçlu var amerika’da. ırkçılığın tavan yaptığı 1940'larda willie francis adlı çocuğun bu hikayesi, bariz bir ırkçılık ve insan hayatı ile onurunun hiçe sayılmasıdır.

willie 3 mayıs 1946'da başarısız bir elektrikli sandalye infazından sağ kurtulmayı başarmıştır. ama daha da vahimi elektrikli sandalyenin acısını bile bile aynı cezayı bir daha çekmeden önce bir yıl daha hücrede kalmak zorunda kalmıştır.

willie, polis uyuşturucu kaçakçılarını aradığı için tutuklanan biridir ve o aramada tesadüfen bir bavulla seyahat ediyordu. polis, tüm eşyalarını iyice aradıktan ve üzerinde herhangi bir uyuşturucu bulamamasına rağmen gitmesine izin vermez bunun yerine bir süre önce öldürülen andrew thomas adlı bir adamın cüzdanını willie'nin cebinde bulduklarını iddia ederler. ancak polis bu iddiayı da destekleyecek herhangi bir kanıt sunamaz.


polis 16 yaşındaki çocuğu acımasızca sorguya çeker ve onlara göre willie daha sonra andrew thomas'ı öldürdüğünü itiraf etmiştir. on iki beyaz jüri, willie'yi cinayetten mahkum eder ve onu ölüm cezasına çarptırırlar. cezası infaz edilecekken düzenek o sırada sarhoş olan bir gardiyan tarafından kurulur, bu yüzden düzgün çalışmaz. ama başarısız infaz girişiminde dahi willie francis'in vücuduna elektrik verilmiştir.

avukatı, devletin görevini yaptığını ve bir kişiye iki kez elektrik vererek öldürmenin alışılmadık derecede ağır bir ceza olarak değerlendirilebileceğinden, willie'yi bu süreçten tekrar geçirmenin anayasaya aykırı olduğuna iddia eder. ve francis'in davasını yüksek mahkeme'ye taşır. yüksek mahkeme 5'e 4 francis aleyhine oy verir ve bir daha ölüm cezasına çarptırılır. 9 mayıs 1947'de elektrikli sandalyede ikinci kez idam edilir.

willie'nin thomas'ı öldürmekle itham edildiği silah st. martinville'deki bir şerif yardımcısına aittir. silahın sahibi olan şerif yardımcısının gerçek katil olması ve kendisini kurtarmak için cinayeti zavallı bir siyahi çocuğun üzerine atmış olması muhtemeldir.

kaynakface2faceafrica.com