2010'ların Başında ABD'nin Araya Girerek Bozduğu Fransa-Rusya İlişkisinin Özeti

Bizim bu dönemde ABD ile yaşadığımız S-400 krizine çok benzer bir olayı zamanında Fransa da yaşamıştı. İşte madde madde olup biten düşündürücü şeyler.
2010'ların Başında ABD'nin Araya Girerek Bozduğu Fransa-Rusya İlişkisinin Özeti

amerika birleşik devletleri ile s-400 ve caatsa yaptırımları gibi birçok kriz yaşadığımız bu günlerde, bunları daha önce, belki de misliyle yaşamış bir ülkeden bahsetmek istiyorum... fransa!

1) 2010'lu yılların başında fransa-rusya ilişkileri, sarkozy ve putin önderliğinde çok sıcak ilerliyor.

2) fransız dev petrol firması total, rusya'nın kuzeyinde bulunan devasa yamal lng projesine yatırım yapmaya karar veriyor. projenin mühendisliğini de, gene fransız olan technip firması üstleniyor.

Yamal LNG: Rusya'nın Yamal Yarımadası'nın kuzeydoğusundaki Sabetta'da bulunan, sıvılaştırılmış bir doğal gaz santrali etrafında kurulmuş bir ortak girişim.


3)
aynı zamanda rusya belki de tarihinde ilk kez, yabancı bir ülkeden silah almaya karar vererek, fransa'dan mistral sınıfı amfibi çıkarma gemisi sipariş ediyor.

4) dünyamızın ve galaksimizin koruyucusu abd, gittikçe ısınan rusya-fransa ilişkilerinden rahatsız olmaya başlıyor.

5) başkan obama, fransa'yı rusya'ya askeri ekipman satmaması için defalarca uyarıyor, dünyaca ünlü amerikan gazetelerinde konula ilgili uyarı içeren yazılar basılmaya başlanıyor.


6) benzer şekilde, total'ın 27 milyar dolarlik yamal lng projesindeki ortaklığı, kırım'ın ilhak edilmesinden dolayı rusya'ya yaptırım uygulayan abd ve ab'yi rahatsız ediyordu. belki de fransaya bir mesaj verilmesi gerekiyordu.

7) dünyanın en büyük 10 petrol firmasından biri olan total'in ceo'su christophe de margerie, 20 ekim 2014 tarihinde moskova'ya yaptığı bir seyahattan dönerken, özel uçağına bir kar küreme aracının çarpması sonucu moskova havaalanında hayatını kaybediyor.


8) gene 2014 yılı içinde, fransız bankası bnp paribas amerikan yaptırımlarını deldiği için amerikan devleti tarafından 8.9 milyar dolar ceza ödemeye mahkum ediliyor (bkz: halk bankası).

9) ocak 2015'te paris'te el-kaide tarafından gerçekleştirildiği öne sürülen saldırılarda 17 kişi hayatını kaybediyor.

10) ağustos 2015'te fransa mistral sınıfı amfibi hücüm gemilerini rusya'ya satmaktan vazgeçtiğini, rusların yaptıkları ödemelerin de geri verileceğini açıklıyor.


11) muhtemelen birileri tam olarak tatmin olmamış olacak ki, kasım 2015'te fransa tarihinin en büyük terör saldırısı gerçekleşiyor. fransa-almanya futbol maçı oynanırken başlayan ve en az 6 silahlı, 3 de bombalı saldırı içeren bu terör olayında 131 kişi hayatını kaybederken, 400 kişi de yaralanıyor.