2020'nin En İyi Albümleri

Kimsenin hatırlamak istemeyeceği 2020'yi geride bırakırken elimizde güzel müzik albümleri de kalmadı değil elbet. İşte yılın öne çıkan albümleri.
2020'nin En İyi Albümleri
iStock

12) Every Bad - Porridge Radio

porridge radio isimli grubun indie rock ortamlarına bomba gibi düşen 13 mart 2020 çıkışlı albümü.

11) Shore - Fleet Foxes

yayımladığı tüm parçalarla gönlümüzde apayrı bir yere konumlanan fleet foxes'ın bu sene içerisinde yayımlanması beklenen yeni albümünün adı. albüm 15 şarkıdan oluşacak ve her zaman olduğu gibi oduncu gömlekleri ve bu dünyada oduncu gömleği olan her hissi bizlere en estetik şekilde tattıracaktır. heyecanla bekliyoruz!

10) Topaz - Israel Nash

dinledikten sonra kendimi, israel nash'e gıyabında memnuniyetlerimi iletirken bulduğum albüm.

9) RTJ4 - Run the Jewels

yeni dinlediğim, ilk 3 albüm gibi muhteşem olmuş run the jewels albümü. rtj albümleri bana daha çok bir albüm gibi değilde mükemmel bir şekilde yapılmış uzun süreli bir şarkı gibi geliyor. albümde bir sonraki parçaya geçince kalite düşmüyor veya yükselmiyor.

they promise education but really they give you tests and scores

8) The Slow Rush - Tame Impala

currents, "let it happen", "new person, same old mistakes", "love/paranoia" ve her ne kadar çok sevmesem de "the less i know better" gibi devasa hitler barındıran bir albümdü. buna rağmen albümün kalan şarkıları en fazla ortalama denilecek bir seviyedeydi. the slow rush ise bu saydığım 4 şarkı ölçeğinde devasa hit şarkılar içermiyor. buna rağmen çok daha dengeli ve iyi bir albüm toplamda. "i wanna say it's alright, you're just a man after all" derken ve "how could i love again?, how could i ever ask for more?" diyerek bitirirken içinizde çok derin yerlere dokunuyor. currents gibi barda duyduğunuzda herkesin "let it happen işte ya" diyeceği bir albüm değil bu, daha çok evde ışıklar kapalı, kendinizle baş başa odanızda dinlerken size eşlik edecek harika bir yol arkadaşı. içine girmesi biraz çaba istiyor ama karşılığını fazlasıyla veriyor.

7) Set My Heart on Fire Immediately - Perfume Genius

yılın en iyilerinden olan mükemmel bir perfume genius albümü. gereksiz bir bilgi olarak şunu söylemek istiyorum: albümü birkaç gün önce dinledim ve aynen, yazık kendime...

6) Folklore - Taylor Swift

harika olmuş taylor swift albümüdür, günlerdir doyamadım dinlemeye.

taylor swift’i fanı olmasam da senelerdir dinlerim. bu sürpriz albümü bana o kadar iyi geldi ki... hangisi daha iyi oldu bilemiyorum, tam sevdiğim tarzda yapması mı yoksa yeni şarkılara ihtiyaç duyduğumda çıkarması mı? yine de söyleyebilirim ki benim en sevdiğim albümü bu oldu. daha önce dile getirenler olmuş ben de tekrarlayayım; hiç taylor swift dinlemeyen bile severek dinler bu albümü, zaten poptansa biraz daha alternatif türünde.

gerçekten deneyimlemeye değer albüm, ben o kadar çok sevdim ki plağını da alacağım.

5) Lamb of God - Lamb of God

lamb of god, trivium’un son albümünden sonra dinlediğimiz 2020’nin en güzel albümünü sunmuş canımız, ciğerimiz grup. bateride chris adler’i yer yer aradığımız anlar olsa da art cruz kendi tarzını konuşturmuş. başarılı bir performans sergilemiş. gün aşırı dinliyorum albümü. bağımlılık yaptı gerçekten.

4) What’s Your Pleasure? - Jessie Ware

2020 yılında 12 şarkılık bir albümün sadece çıkış şarkısını değil, çoğunu döne döne dinletmeyi başarmak herkesin harcı değil. bu sene dinlediğim en iyi albüm diyebilirim artık ve benim için jessie ware 2020'nin müzik adına en iyi keşfi oldu.

3) Punisher - Phoebe Bridgers

punisher adlı albümünü döngüye alıp saatlerce dinlenesi amerikalı indie rock sanatçısı. ayrıca zamanında lord huron’ın the night we met şarkısına eşlik etmiştir.

63. grammy ödülleri’nde de 4 daldan adaylığı bulunuyor. yolu açık olsun.

2) Rough and Rowdy Ways - Bob Dylan

ihtiyar delikanlı bob dylan'ın yine muhteşem sözleri ve müzikleriyle biz ölümlülere armağan ettiği yeni albümü. hayatımızı allak bullak eden 2020 yılından yıllar sonra geriye baktığımda aklıma sanırım sadece bob dylan'ın yine döktürdüğü bu albüm gelecek.

dylan'ın albümlerini dinlerken bazen bir roman okumuş bazen bir sinema film izlemiş gibi olurum. dinlemeye ara versem de o seni arar bulur. bu zamana kadar da hep öyle oldu ve babaya allah uzun ömür versin daha da olacak gibi.

sen çok çok yaşa babacığım. dilinden şiirler, şarkılar eksik olmasın.

1) Fetch the Bolt Cutters - Fiona Apple

içimde bi yerlerde, çok derinlerde gizli kalmış ruh hastası, manyak, psikopat bir ruh halini uyanmaya zorlayan şarkılar barındıran fiona apple albümü. kendisi albümü “bunalımdan özgürlüğe adım atma albümü” olarak tanımlıyormuş, dolayısıyla çoğumuzun başucu albümü olmaya çok müsait bu aralar. çoğumuzun demek hatalı bir kullanım olabilir aslında çünkü herkese hitap edecek bir albüm olmadığı çok açık. zaten albümün öyle bir çabası olmadığı da çok açık. özellikle albüme birkaç kere dinleme şansı vermenizi öneririm. ilk dinlemede alamadığınız tadı dinledikçe alıp, bazı şarkıların hastası olma ihtimaliniz çok yüksek.

En iyi yerli albüm: Beyaz Durak - Hedonutopia

her hedonutopia albümü çıktığında bu sefer sevmeyeceğim galiba diyorum, yine hastası oluyorum. her sevdiğin grubun pek sevemediğin bir iki şarkısı olur, bu grup 5 albüm çıkardı hala o şarkı çıkmadı ortaya.

elektroniği kısmışlar bu sefer. değişik olmuş çok da güzel olmuş. favorim bronz, filibeli ahmet, meteor, bırak gideyim... saysam gidecek daha.