2022'de Stockholm'e Gidecekler İçin En Ucuz Şekilde Ulaşım, Konaklama ve Gezme Yolları

Stockholm'e nasıl gidilir? Stockholm gezi rehberi? 2022 gibi döviz kurunun maaşlara oranla çok yüksek olduğu bir zaman diliminde bu şehirden en az maddi hasarla çıkmanızı sağlayacak bir rehber.
2022'de Stockholm'e Gidecekler İçin En Ucuz Şekilde Ulaşım, Konaklama ve Gezme Yolları
iStock

stockholm... 2014 yılında bir haftalığına seyahat ettiğim ve önümüzdeki pazartesi (28 kasım) daha uzun süreli kalmak için gideceğim şehir. herkes hem fikir olur ki şu an tl'nin sahip olduğu değer ile yurt dışına çıkmak bir hayli zorlaştı. bir de isveç gibi pahalı bir şehirde iseniz mutlaka önden bir araştırma yapmanız gerekir. umarım bu araştırma için bu adreste bulunuyorsunuz ve gerekli katkıları alabilmişsinizdir. eğer alamadıysanız, merak etmeyin yazımı okuma devam edin.

isveç'in başkenti olan bu şehir ile ilgili birçok güzel tanımlamayı bu başlıkta zaten bulabilirsiniz. ben daha önceki gidişimdeki deneyimim üzerine bir de şu an yapacağım seyahat doğrultusunda araştırmalarda bulunmam nedeniyle bazı noktalara değinebileceğimi düşünüyorum. söz konusu noktalar daha çok couchsurfing deneyimi sayesinde oluşturulan ve şehre gelen gezginlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için önceden alınmış notlardan yola çıkılarak hazırlanmıştır. bu hazırlık kapsamı barınma, ucuz yeme içme, şehirde ucuz gezebilme imkanı, ucuz ulaşım, tuvalet kolaylığı vs gibi şehre gelen erasmus ya da ucuz yolla gezme felsefesi olanlara yönelik oluşturulmuştur.

avrupa'nın birçok şehrinden stockholm'e ucuz bilet bulabilirsiniz. ben 2014 yılında erasmus yaptığım süreçte varşova'dan stockholm'e uçak biletim o zamanın para biri mi ile gidiş-dönüş 8 euro idi. şu an yine kontrol ettim birçok şehre göre stockholm'e inan uçak biletleri ucuz.


bunu anlatmamım iki nedeni var

1) türkiye'den stockholm'e gidecek olan biri için karşılaştırma yapmalarını öneririm. örneğin, türkiye'den stockholm'e direkt uçuş ile türkiye'den ucuz uçabileceğiniz (berlin, prag ve budapeşte) avrupa'nın bazı yerlerine aktarma yaparak oradan stockholm'e uçuşunuzu kıyaslayabilirsiniz.

2) ikinci neden birincisi ile de ilişkilidir. bunun temel sebebi stockholm'de farklı havaalanları bulunmakta ve avrupa'dan stockholm'e giden ucuz bilet de şehre en uzak olan havaalanı olmaktadır. örneğin şehre en uzak olan stockholm vasteras airport'tan ya skavsta'dan merkeze gitmek oldukça pahaldır. şu an kontrol ettim varşova'dan bu havaalanlarına ryanair veya wizzair ile gitmek 15 euro, oldukça güzel bir fiyat gelebilir fakat 1.5 saatlik otobüs yolculuğu ile stockholm şehir merkezine gidebiliyorsunuz ve bilet fiyatları da oldukça pahalı. şuradan otobüs biletlerini ve saat aralıklarını kontrol edebilirsiniz: link

benzer şekilde stockholm-arlanda havalimanı'ndan da şehir merkezine 40 dakikalık bir otobüs yolculuğu ya da oldukça fiyatı yüksek bir tren yolculuğu yapmak zorundasınız. şehir merkezine otobüsle gitmek için 2014 yılında ben 25 euro gibi bilet parası ödemiştim. şu anda da değişeceğini sanmıyorum. bu da benim ucuz uçak biletimi oldukça pahalı bir hale getirmişti git-gel düşünülünce. fakat stockholm bromma gibi şehir merkezinin içine bir uçuş bulabiliyorsanız ve fiyatı da gerçekten ucuz ise karçırmayın derim. burası şehrin tam merkezi arkadaşlar lakin oldukça küçük ve genellikle iç hatlara ya da avrupa'nın bazı yerlerinden uluslararası uçuşa yönelik bir hizmeti var.


benim size tavsiyem, arlanda'ya ucuz bir uçuş bulduysanız kaçırmayın

nedenine gelecek olursak:

1) türkiye'den direkt buraya geliyorsanız muhakkak orada yaşayan biri ile tanışabilir ve onları almaya gelen kişi size de yardımcı olacaktır. test edildi ve işliyor.

2) avrupa'nın herhangi bir yerinden uçuyorsanız türkiye'den oraya uçan seferlere bir göz atıp biletinizi ona göre almanız. böylece havaalanında türk biri ile karşılaştıktan sonra yine 1. maddedeki yöntemi izleyebilirsiniz. bunu test eden erasmus arkadaşlarım oldu.

3) isveçli olan birinden yardım istemeye çekinmeyiniz. birçok erasmus öğrencisi şehir merkezine otostop yapıyormuş. bana da couchsurfing'den gelen tavsiye bu yönde idi.

4) eğer utangaç ve parası ile ucuz bir şekilde gitmek istiyorsanız, lütfen arlanda'dan tren ile şehir merkezine gitmeyiniz. yukarıda da belirtiğim üzere çok pahalı olacaktır. yapmanız gereken tıpkı türkiye'de bulunan havaş vari servisi bulmanız ya da marsta istasyonuna giden otobüse (538 numara idi önceden) yönelmeniz. havaş vari otobüse de binseniz belediye otobüsüne de binseniz gitmenizi inmenizi önerdiğim durak marsta durağı. ama direkt şehir içi otobüs ile (538 numara) marsta'ya gitmeniz. böylece havaalanından olabildiğince ucuz bir bilet ile şehir hatlarının işlediği bir durakta ineceksiniz. bu durakta indikten sonra nynashamn ya da vasterhaninge trenine binebilirsiniz. artık gitmek istediğiniz durak nereye yakınsa. oradaki kişilerden şehir merkezine giden treni (stockholm central) sorabilirsiniz. böylee 25-30 euro arası bir ücret ödemektense 2 basımlık şehir içi ulaşım (5 euro'dan daha düşük bir ücret) ile şehir merkezine gidebilirsiniz. hatta en son aldığım duyuma göre (arkadaşım 1.5 aydır test ediyor ve hiçbir sorun yaşamadı) temassız banka kartı ile şehir içi ulaşıma (1.7 tl) karşılığında binebiliyorsunuz. evet yanlış duymadınız, benim şu an orada bulunan arkadaşım 1.5 aydır şehir içi ulaşımı 1.7 tl (euro değil, tekrar belirtirim tl) karşılığında kullanıyor.

ulaşım

o halde yukarıda belirttiğim bir husus ile devam edecek olursak, genelde haftalık ya da aylık bilet alınıyor. örneğin ben şimdi 90 euro karşılığında aylık bilet yaptırmayı düşünüyordum. fakat arkadaşım özellikle uyararak "sakın aylık bilet yaptırma, önce bir gel ve banka kartın ile temassız özelliği ile ulaşımı kullan" dedi. sanırım bir şeyi yanlış kodlamışlar olacak ki ya euro çekmesi gerekirken tl çekiyor ya da bilet parasını hiç alamıyor sadece banka komisyonu yansıyor. "sonra bu bize yansır mı?" diye arkadaşıma sorduğumda, bilet kontrolleri sırasında banka kartını uzattığında kontrolcüler ödendiğini algılıyormuş. banka kartınız ile ödeme yapmışsanız o kartı okutuyorlarmış ve sistemde gözüküyormuş biletlenmeniz. ikinci olarak 1.5 aydır banka hesabında da bilet fiyatına ilişkin herhangi bir ters işlem olmamış. yani, her birndiğinde 1.7 tl kesilmiş ve banka hesabında bu hareket yansıyormuş. ayrıca kredi kartı değil arkadaşlar banka kartı diyorum ki daha sonradan da ekstra bir işlemle karşılaşmayın. bu yöntem legal mi değil mi bilemedim. lakin 90 euro aylık bilet 1750 tl civarında, ve siz 1.7 tlden günde 10 kez ulaşım aracı kullansanız ayda 300 kez yapar ve fiyatı 510 tl. arada muazzam bir fark var. ulaşım konusunda bilet almadan önce dilerseniz bu yöntemi deneyin.

eğer bilet alacaksanız, 1-3 günlük ya da haftalık biletler alın. zaten gezmeye geldiniz ve ulaşım konusunu böylece dert etmezsiniz. tabii bu gezi programınıza göre değişebilir. ben uzak mesafe olan yerleri 3 güne sıkıştırıp 240 sek'e 72 saatlik bilet almıştım. sonrası ise her yere yürüyerek gitmiştim. bence sizi en çok yoracak konu şehir içi değil, havaalanı ile şehir içi ulaşım. eğer havaalanından bilet alarak hareket edecekseniz 72 saatlik bir bilet alarak hem havaalanı yolunuzu aradan çıkarmış olursunuz hem de önünüzdeki 3 gün de hızlıca ulaşım ile gezilecek yerleri aradan çıkarmış olursunuz. küçük büfeler oluyor ve istediğiniz bilet kartını alabilirsiniz. bence telefon uygulaması ile ödenen bilet türünü almayınız. internetten de app indirip telefondan kod okutarak ulaşım yapabiliyorsunuz ama ya şarjınız biterse? ben bu tür ihtimalleri hep düşünürüm.

tren hatları muazzam. dilediğiniz gibi bir yerden bir yere ulaşımı tren kullanarak yapabilirsiniz. otobüs ile kafanızı karıştırmayın gereksiz yere.


ucuz konaklama

evet en önemli konulardan biri de kısa süreli ucuz kalacak yeri edinmedir. görüyorum ki faceebook gruplarına falan çok yazan oluyor. bence buradan bir sonuç çıkmıyor artık. 2014 yılında birçok erasmus arkadaşım bu gruplardan sonuç aldı ama yaklaşık olarak 2 aydır ben de isveç'teki bu tarz türk gruplarına üyeyim ve bırakın olumlu sonuç almayı artık tepki çekmeye başlamış. herkese önerdiğim gibi ilk olarak sizlere (bkz: couchsurfing) önereceğim. 11 yıllık bir deneyim neticesinde ben gittiğim her şehirde kendime host buldum. geçen hafta da birçok kişiye yazdım ve çok olumlu cevaplar aldım. bu noktada programı nasıl kullanmanız gerektiği üzerine biraz araştırma yaparak uygun bir dil ile uygun bir mesaj yazarak stockholm'de kalacak yer probleminizi rahatlıkla çözebileceğinizi düşünüyorum. neden mi? diğer şehirlere göre bu şehrin kullanıcıları çok daha olumlu yanıt verme oranına sahipler gibi geldi. benim deneyimim bu yönde oldu. ben 2014 senesinde kendim ve yanımdaki 4 arkadaşa çok rahat bir şekilde kalacak yer bulmuştum. benzer şekilde şimdi de birçok kullanıcı yardım etmeye gönüllü olmuştu. eğer ben kimseye güvenemem, tanımadığım kişinin evinde ne işim var derseniz elbette ki her yerde yaptığınız gibi çeşitli kiralama sitelerine yöneleceksiniz.

bir parantez açmak istiyorum ki; birçok şehri gezen ve yolcuların çektiği sıkıntıları bilen biri olarak ben her gittiğim şehirde kendi evimi gezgincilere açıyorum.

peki bir gezgin stockholm şehrinde neye dikkat etmelidir? daha önce aldığım notlar ile ilk olarak gezilmesi gerekenlere dair (internette de bulabilirsiniz bunları) bir liste yapacağım. sonrasında ise şehirde yeme-içme ve aktivitelere ilişkin de bir küçük anlatı sunacağım.

Hermans

gezilmesi gereken yerlere

1. gamla stan (gamla stan, södermalm, stockholm, sweden)

2. fotografiska (stadsgårdshamnen 22, 116 45 stockholm, sweden)

3. hermans vegetarian restaurant and garden café (fjällgatan 23b, 116 28 stockholm, sweden)

4. södermalm (södermalm, 118 47 stockholm, sweden)

5. vasa museum (galärvarvsvägen 14, 115 21 stockholm, sweden)

6. hagaparken (169 70 stockholm, sweden)

7. djurgården (djurgården, östermalm, stockholm, sweden)

8. mall of scandinavia (stjärntorget 2, 169 79 solna, sweden)

9. trädgården (hammarby slussväg 2, 118 60 stockholm, sweden)

10. ivar los park (bastugatan 26, 118 25 stockholm, sweden)

bence 10 tane tavsiye yeterlidir. bazı yerler uzak da olabilir lakin şehir içi ulaşım probleminizi ucuz yolla nasıl çözebileceğinizi yukarıda açıkladık. böyle bir fırsat varken gezmekten çekinmeyin arkadaşlar. şehir oldukça soğuk ve sürekli bir bir bulut üstünüzde dolaşacak fakat olabildiğince şehirde kaybolun ve yürüyerek dolaşın. eğer couchsurfing uygulamasına katılmayı düşünürseniz, orada hemen hemen her gün bazı gönüllü kişiler stockholm şehir turu (bedava) düzenlemektedirler. onlara katılabilirsiniz. ayrıca eğer ben de müsaitsem size eşlik edebilirim.

çarşamba günü bu şehirde olacaklara bir not

yalnız geldiniz sıkılıyorsunuz ya da arkadaşlarınız ile birlikte yeni kişiler mi keşfetmek istiyorsunuz? her çarşamba günü sankt eriksgatan 53b, 112 34 stockholm, sweden adresinde wednesday beer party düzenleniyor. bugüne özel ucuz bira veriliyor mekanda. en güzel yanı ise saat 3'e kadar açık bu bar. yani birileri sabahlamayı düşünüyorsanız güzel bir tercih olur.


yöresel lezzetler (ucuz olan yerleri de belirteceğim, endişelenmeyin)

1. pelikan restoran (https://pelikan.se/). fiyatlaması orta düzey, ucuz değil ama yöresel tatları deneyimleyebileceğiniz güzel bir restoran. internet adresini verdim, kontrol edebilirsiniz.

2. blå dörren restoran (http://bla-dorren.se/). fiyatlaması bir tık pahalı olan (ana yemekler 15-25 euro arası) bir yer. oldukça lezzetli. kalacak yere para vermeyin gidin burada bir kez olsun yemek tadın.

3. hötorgshallen (https://hotorgshallen.se/haymarket/) burayı tüm dünya lezzetlerini bulabileceğiniz bir market gibi düşünün. giriş çıkış saatleri var. siteyi kontrol ettiğinizde anlayacaksınız ne demek istediğimi. isveç lezzetlerinden türk mutfağına, batı kültüründen japon lezzetleri gibi asya lezzetlerine kadar birçok ülke lezettlerini bir arada görebilirsiniz.

4.tradition restoran( https://www.restaurangtradition.se/en/) ana yemekleri 20-30 euro civarında.

ucuz lezzetler

1. svenska klassiker central station'un orada "husmanskost dishes" diye geçiyor, ev yemekleri var. 10 euro civarında bir fiyat ödersiniz genelde.

2.restaurant senioren diye geçiyor rågsved caddesinde. 5 euro civarında bir fiyat ödersiniz ev yemeğine.

3. karınınız doyurabileceğiniz en ucuz yemek:

bunlardan biri ikea: meatballs (evet türkiye'de yediğinizden). vasagatan 10 adresinde, central station (tren garı) yakın bir yerde free buss var ikea'ya gitmek için. oraya gidebilir ve 2-3 euro'ya karnınızı doyurabilirsiniz. hatta daha ucuz şeyler de bulabilirsiniz ikea içinde.

diğeri de biltema: alışveriş merkezi içinde yiyecek bölümü var tıpkı ikea gibi ve oldukça ucuz. 1 euro'dan başlar 2-3 euro'ya çıkabilirsiniz.

önemli olan gezip görmek karnımız doysun yeter diyorsanız bu iki yerde "hotdogs" (1 euro'dan ucuz) yersiniz arkadaşlar. ne yazık ki stockholm'de yeme-içme çok pahalı. bu nedenle dışarda bira veya kahve içmek biraz lüks (5 euro civarında). genelde herkes evinde içer. 2014'te bunu deneyimledim. ama yine de bazı özel eğlenceli barlardan bahsetmek gerek.

eğlence için (pub vs)

1. sjätte tunnan (https://www.sjattetunnan.se/)

2. wirströms (https://wirstromspub.se/) her akşam canlı müzik olur.

3. stampen (https://www.stampen.se/) blues-jazz dinlemek isteyenler için.

4. melt bar (https://www.meltbar.se/) 1920'ler tadında konseptleri var, gerçekten ilginç bir yer. eğleneceğinize eminim.

son olarak

yürüyün arkadaşlar, bol bol yürüyün. örneğin gamla stan'ı yürüyün. eski yapıları göreceksiniz. medborgarplatsen'ı yürüyün, bol bol bar ve kafe görün. mariaberget ve ıvar los park'ı yürüyün, doğa ile baş başa kalın. fjällgatan'ı yürüyün falan ne bileyim. elinize bir harita alın (otellerde veriliyor genelde, eğer o otelde kalmıyorsanız dahi girin içeri çekinmeden isteyin) ve şehri yürüyün.