26 Mayıs Hayko Cepkin Tüpraş Stadyumu Konserinin İncelemesi

Ülkemizde yerli şarkıcı veya gruplar tarafından fazla denenmeyen stadyum konserini bir de Hayko Cepkin denedi. Sonuç nasıl olmuş peki? Öğreniyoruz.
26 Mayıs Hayko Cepkin Tüpraş Stadyumu Konserinin İncelemesi

26 mayıs 2024 hayko cepkin tüpraş stadyumu konseri, türkiye'deki en iyi yerli konserdir

hatta türkiye'deki genel olarak show anlamında en iyi 10 konser arasına girebilir. peki hayko cepkin'den daha fazlasını bekler miydik? evet.

daha öncesinde mor ve ötesini yine golden circle'dan izlemiş olarak karşılaştıracağım. organizasyon kesinlikle daha başarılıydı, özellikle ses konusunda. yemek içecek vs bunlar yine başarısızdı (alkol vs yok) ama bu zaten klasik devletlümüzün fermanı olduğu için ben aksini beklemiyordum. giriş çıkışlarda sorun yaşamadım ki mor ve ötesinin çıkışı fena bir şekilde kaostu. neyse ki dersler alınmış ve düzeltilmiş.

gelelim konsere. zamanında çıkması zaten bir hayko cepkin klasiği. konser gayet en enerjik ve yüksek tempo ile başladı. yalnız ara ara sahnenin çok boş kaldığını hissettim. senfonik konserlerden sonra beklentimin yüksek olmasından mıdır nedir bilmem ama bu sahneye 4 kişi (biri hayko bile olsa) az gelmiş. bence sahneye kesinlikle büyük aksesuarlar ve dekorlar gerekiyor.

şarkı sayısı ve uzunluğu yine klasik hayko cepkin tadında

3 saate yakın kesintisiz, duraksız, 30 şarkı. bakın bu 30 şarkıyı dünyanın üzerinde hiçbir sanatçı kesintisiz, sonunda yorgunluktan gebermeden söyleyemez. bu konuda kendisi en üst düzey tebriği hakediyor. fakat maalesef seyirci yoruldu. sanıyorum ki organizasyon, stat sorumluları veya devletlümüz saat 12 sınırı koymuş. hayko da yarım saatlik ara vermek yerine 12'den önce bitirmeyi hedeflemiş. yine bu yüzden sanıyorum ki şarkı aralarında yaptığı geyikleri ve şakaları baya azaltmış ve ayrıca grand final dediği kısımı da törpülemiş hatta kaldırmış. bence ilk bisten sonra 2. bir bis olacaktı fakat saatte anlaşılamadı o yüzden de kaldırıldı.

müzikalite olarak hayko tek başına hiç yorulmadan 3 saat geçirdi ve performansından hiç düşmedi

fakat bu stadyum için belki de yeterli değildi. yani fikrimce bir back vokal gerekli. senfonik konserlerde bu ihtiyaç duyulmuyor ama bu konserde ihtiyaç var gibiydi. ayrıca ney kısımları da keşke canlı çalınsaymış, sadece tek bir şarkıda kullanmışlar. bu sahnenin kesinlikle daha fazla kapasitesi vardı ve canlı saz, ney, konuk sanatçılar istiyor gibiydi. şarkılarda da enstrümanlar fazlaca playback yapılıyor. bir klayveci ile canlı çalınsa çok daha etkileyici olurdu. bass gitar ses ve tonları çok iyi duyuluyor ve hissediliyor, fakat aynısını gitar ve bateri için söylemek zor. bateri tonları bazı şarkıda çok yüksek kaldı ve ayrıca zaman zaman ritim kaçırdığını hissettim. özellikle aldırma gönül çalarken baterist seyircilerden çok ayrı bir ritimde gitti ve ortalık biraz karıştı. gitarı duymak çok zor. konser başında eğlenirlerken gitarı düşürdüler ve sanırım gitar orada hasar gördü ve ardından yedek gitara geçtiler, belki de bu yüzden duyulmadı ama senfonik konserlerden hatırladığım kadarıyla da gitar sesi hep biraz boğuk. daha cayır cayır gitar sesi duymayı bekliyordum. kısacası grubun biraz daha canlı çalması lazım.

show olarak eğer bu ilk hayko cepkin konserinizse, tebrikler şu zamana kadar büyük ihtimalle en iyi konserinizi izlediniz. ama birden fazla hayko cepkin konserine gitmişseniz, o küçücük sahnelerde bile yaptıklarını gördükten sonra bu biraz beklentileri karşılamakta çok küçücük eksik kaldı. bunu da çok büyük beklentim olduğu için söylüyorum. 30 kasımda vw arena'daki senfonik konserde kapalı mekan olmasına rağmen ortalığın "tozunu" attırmıştı. aynı şekilde harbiyede de bu stadyum konserini andırmayan bir show yapmıştı. böyle olunca insan stadyumda herhalde ortalığın "tozuna" koyacak diye düşünüyor, yine bence şahane bir showdu ama şahsen biraz daha farklı ve yeni şeyler bekliyordum. çok risk almak istemedi veya organizasyon engelledi diye düşünüyorum. dansçılar (alper akçay dışında) bana biraz tutuk geldi, ve bence konumlandırmaları yanlıştı. sahnenin ön tarafını yeterince kullanmadılar gibi hissettim. dansöz kısmında bence çok sönük kaldılar, hiç ortaya çıkmadan arkada dans etti gitti. yine de ilk izleyenler için büyüleyici olduklarını düşünüyorum.

hayko'nun bazı şeylere kırgın olduğu ama her şeye rağmen işine çok önem verdiği ve seyircisini çok sevdiği belli

18 mayıs'tan ertelenmesi kendisini kırmış ki bence sonuna kadar haklı. 26 mayıs günü maalesef çok kötü bir tarih. corey taylor konserinin olması çok büyük şanssızlık ki bence hayko sırf bu yüzden bu ertelemenin sorumlusu kimse tazminat davası açmalı. hem başka bir metal konseri olması üstüne ligin son günü olması nedeniyle gelmeyen çok kişi var belli. sırf bu yüzden belki en azından %25 daha az bilet satmış ve belki de yine bir o kadar bilet alıp gelmeyen olmuş. bu da ister istemez belki showunu ve moralini etkiledi. ki sonuna kadar haklı.

her şeye rağmen hayko bize dünya standartlarında show yapabileceğini gösterdi

kimse kusura bakmasın ama stadyum konseri show demektir ve hayko dışında hiçbir yerli şarkıcı veya grup böylesine show yapıp bu stadyumun hakkını vermemiştir. her şeyi geçtim bir semazen ve ney enstrümanın bir rock konserinde tüm stadyuma ve ülkeye izlettirmek ve dinletmek çok büyük başarıdır. bu topraklardaki türküleri, enstrümanları ve kültürleri bu kadar başarılı bir şekilde sunmak apayrı bir başarıdır. özellikle bunu etnik kökeni yüzünden belki de defalarca ayrımcılığa maruz kalan biri olarak başarmak çok daha tebrik edilesidir. bunun için kültür bakanlığının ayrıca bir ödül vermesi gerekir. aynı şekilde tüm stadyuma bir şarkıyı baştan aşağı söyletmek ve bunu yaparken en ufak altyapıya ihtiyaç duymamak yine çok büyük başarıdır. kendisi de bunun farkında olacak ki gururdan ağladı ve ağlattı. yine aynı şekilde konser sonunda hadi eyw diyip gitmek yerine, emeği geçen herkesi tek tek tanıtması, çıkarıp alkışlatması, beraber poz vermesi çok daha büyük bir erdemdir. bunu sanıyorum değil yerli genel olarak kimse yapmamıştır.

kısacası hem hayko hem de tüm diğer sanatçılar için ders niteliğinde bir konser olmuştur

diğer sanatçılar, show anlamında, eğer buralarda konser vermek istiyorlarsa bu düzeye erişmeleri gerektiğinin farkında olmalıdır. hayko cepkin bu anlamda bir çıta belirlemiştir. fakat yine de kendisinin de ders alması gereken noktalar var. eğer gerçek anlamda bunlardan ders alıp, ilerleyebilirse o çıtanın kendi deyişiyle "biz yapana kadar en iyisi bu" diyerek hiçbir zaman aşılamayacağından emin olabilir.

akıllara durgunluk veren bir senfonik stadyum konseri izletmek için 1 yıl kadar vakti var.