Mor ve Ötesi'nin Yeni Albümü Sirenler'in İsmi ve Albüm Kapağı Ne Anlama Geliyor?

Rock grubu Mor ve Ötesi'nin neredeyse 10 yıl sonra yayınlanan yeni albümünün kapak ve ismini sorgulayalım biraz.
Mor ve Ötesi'nin Yeni Albümü Sirenler'in İsmi ve Albüm Kapağı Ne Anlama Geliyor?


mor ve ötesi grubunun 21 ocak 2022 çıkışlı albümünün adı nereden geliyor?

mitolojide sirenler yarı kadın, yarı kuş olarak tasvir edilen yaratıklardır. hatta tam olarak belden yukarısı kadındır, gövdesinden çıkan iki tane kuş bacağı vardır:


bu yaratıklar denizcilere gözükür ve onları cezbederek denize çekmeye çalışır. gemiyi dalgalı ve kayalıklı bir bölgeye çekmek, ya da batmış bir gemiden kurtulanlara gözüküp onları suyun altına götürmek. benim bildiğim kadarıyla "sirenlerle karşılaştık ama tuzaklarına düşmedik" diye bir ihtimal yok; ya da sirenler sadece zaten boka batmış/kaybolmuş gemilere ve denizcilere gözüküyor.

sirenler mitolojide ve popüler kültürde bu cezbetme ya da kandırma işini şarkılarıyla yaparlar. sirenin şarkısını duyduğunuzda o sese ve o kadına ulaşmak için denize de atlarsınız, gemiyi fırtınalara da sokarsınız. onların ise tek amacı sizi öldürmektir. ha burada öyle bıçakladı, dövdü gibi olaylar yok; sirenler sadece sizi denize çağırıyor ve kulak verdiğiniz zaman deniz gerisini yapıyor.

mor ve ötesi'nin albüm kapağı, mavi ve kırmızı iki tane görselin birleşimi

ve bunlardan mavi olanı şu:


bu da az önce bahsettiğimiz mitolojik sembollerle son derece uyumlu. burada benim yorumum, grubun hedefindeki kişiler için artık sirenlerin şarkısı duyulmaya başlandı. çanlar kimin için çalıyor hesabı diyebiliriz. ve unutmadan:

- sirenler zaten kurtulma umudu kalmamış gemilere şarkı söylerler.
- ve sizi öldüren şey şarkıyı söyleyenler değil, denizin kendisi.

aynı gemide miyiz gerçekten? yoksa bu halk ve bu insanlar denizin kendisi mi?

mavi kapağı açığa çıkaran entry