30 Yaşını Geçmiş Birinden Hayata Atılmaya Hazırlanan Küçük Kardeşlerine Öğütler

Bu tarz öğütlere insan başlarda biraz mesafeli dursa da sonradan tecrübe sonucu öğrenilmiş, işe yarar şeyler olduklarını fark edebiliyor. Buyrun.
30 Yaşını Geçmiş Birinden Hayata Atılmaya Hazırlanan Küçük Kardeşlerine Öğütler
The Wolf of Wall Street (2013)

öncelikle sigara içmeyiniz. yani hiçbir şekilde özenmeyiniz ve bulaşmayınız. bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.

insan fiziksel, mental ve ruhsal olarak bir bütündür. kendinizi her açıdan geliştirmeye odaklanın lütfen. zengin ya da fakir fark etmez, fiziğiniz her zaman iyi olabilir arkadaşlar. düzenli ve sadece vücut ağırlığınızı kullanarak bile uzun vadede güzel ve sağlam bir vücudunuz olur. bu önemlidir. bazen psikolojik açıdan zayıfladığınızda güçlü bir fizik ve disiplin sizi ayakta tutacaktır/geri dönüşü kolaylaştıracaktır.

ayrıca erkekler temelde aldıkları tüm kararları karşı cins ile etkileşimi maksimize etmek için alırlar. haliyle bu açıdan da faydasını göreceksiniz. ayrıca kişisel hijyene önem verin lütfen...

gerekli, gereksiz demeden okumaya özen gösterin. mümkün olduğunca çok konu hakkında az da olsa bilgi ve birikim sahibi olunuz. hayatı da bol bol tecrübe etmekten kaçınmayınız. genelde boka sarıyor işler ama olsun, en azından anlatacak bir hikayeniz olur.

ve sevmeyi bilin arkadaşlar. toprağı, ağacı, bayrağı, bir çocuğu, kediyi ya da kadını fark etmez... sevgi yüreğinizi yumuşatır ve size farklı pencerelerden bakma imkanı tanır. belirli bir yaşa gelip, belirli bir güce kavuştuğunuzda sevgisiz ve ruhsuz, hayatını metaya endekslemiş ucuz bir insan olmayın.


iş, kariyer, para vs bu konulara girmiyorum. hayat basittir: ya doğduğun ülke iyi olacak ya da ebeveynlerin zengin olacak. bu ikisi dışında kalan herkes için maalesef hayat her zaman zordur. bunları ana hedef haline getirip değersiz ve sevgisiz olmayın. bakın bir siyasi yaklaşım olarak algılamayın lütfen lakin bugün tüm yönetici kadroları bu tür insanlardan oluşuyor. hani diyoruz ya hiç mi şeref yok lan sizde diye... gerçekten şerefsiz bir insan olmayın. ben vaktinde kötü şeyler de yaptım. lakin bana torpilimiz var gel şuraya yerleş dediklerinde içim ürperdi. ihtiyaç ya da zevk için bir anlık kötü kararlar verdim, evet bunu yaptım ama bir ömür boyunca bir insanın umutlarını, hayallerini çalıp üzerine yerleşmek mi? bu hayatımda bana korkunç gelen nadir şeylerden biridir.

bunları 20 yaşına varmadan yaşadığı şehrin adeta içinden geçmiş, deli dolu günleri arkasında bırakmış biri olarak söylüyorum. eğildikçe büyüdüğümüzü umarım benim kadar geç anlamazsınız.

son olarak iş ve gelecek anlamında dijitalleşebildiğiniz kadar dijitalleşin. farklı bir gelecek inşaa ediliyor ve baş aktörleri arasında sizler de olacaksınız. sermaye hızlı bir şekilde genç kuşaklara kayacaktır. kesinlikle zanaat öğrenin fayans ustası olun, marangoz olun... bu teknolojik gelişmelerden uzak kalmanızı gerektirmez arkadaşlar. aksine kendinize kaynak yaratmanız, zihninizi ve bedeninizi güçlü tutmanız için güzel bir zemin hazırlar. saygılarımla.

ekleme: tavsiye konusunda herkes "yabancı dil öğrenin" diyor genelde. kesinlikle haklılar, büyük bir avantaj ama ülke gerçekliklerinden biraz kopuk buluyorum. aktif kullanım alanları bulamamak ile beraber ciddi bir vakit ve enerji istiyor. ben kendi adıma buna harcanan vakit ve enerjide dijital katma değer üretimine yönelmenizi tavsiye ediyorum.