400 Yılda Yok Olan Plastikleri 6 Haftada Yiyen Bakteri Türü

Dünyada çevre kirliliğine en çok katkıda bulunan şeylerden biri de doğada yok olması çok uzun süren plastikler. Ancak Japon araştırmacılar bir bakteri türü ile bu plastiklerin çok daha kısa sürede yok olduğunu keşfetti.
400 Yılda Yok Olan Plastikleri 6 Haftada Yiyen Bakteri Türü
iStock.com

japon araştırmacılar, ideonella sakaiensis adında, en az 400 yılda yok olan pet şişe diye bildiğimiz plastikleri sadece 6 haftada yiyen bakteri türü buldular.

bir senede ürettiğimiz 45 milyon petin sadece yarısının geri dönüşüme uğradığını ve diğer yarısının okyanuslarda toplandığını düşünürsek gelecek için güzel bir haber almış durumdayız.

bilindiği gibi bakterilerin adaptasyonu hayli hızlıdır. (antibiyotiklerin yakın zamanda etkisiz kalacağından korkulması bu nedenledir.)

bugünlerde ise polyethylene terephthalate (pet diye bildiğimiz) plastik şişeleri yok eden bir bakteri türü bulunmuş durumda.


pet şişeler, en az 400 yıl boyunca yok olmuyor ve bir senede üretilen 45 milyon petin sadece yarısı geri dönüşüme uğruyor. mutlaka belgesellerde görmüşsünüzdür; okyanuslarda akıntı yönüne göre bir noktada toplanıyorlar. atlantik okyanusunda devasa bir plastik yığını vardır. (neredeyse ada olmuş haldedir.)

japon araştırmacılar ise, keşfettikleri ideonella sakaiensis adlı bakteri türü ile petleri sadece altı hafta içinde yok etmeyi başarmışlar.

bu plastik türü sadece 70 yıl önce geliştirilmişti ve 70 yıl içinde pet yiyen bakterilerin oluştuğunu gözlemleyebiliyoruz. *