6 Motor, 32 Teker ve Dev Kapasitesiyle Dünyanın En Büyük Uçağı: Antonov An-225

Buran adlı bir uzay mekiğini taşıması amacıyla 1988 yılında yapılan Ukrayna uçağı Antonov An-225, hala dünyanın en büyük uçağı.
6 Motor, 32 Teker ve Dev Kapasitesiyle Dünyanın En Büyük Uçağı: Antonov An-225
iStock

antonov an-225, sovyet uzay aracı buran'ı taşımak için 1988 yılında üretilmiş bir kargo uçağıdır. 

iç kapasitesi 250 ton olmasına rağmen asıl amacı üzerinde bir şey taşımaktı. evet bildiğimiz tepesinde, sırtında. bunun nedeni de abd’nin aya yaptığı yolculuk esnasında kullandığı mekiği bir kargo uçağı sırtında taşımasıydı. ruslar bunun altında kalamazdı ve zaten mevcut olan yine antonov yapımı en büyük uçak baz alınarak, 32 tekerlekli, 6 turbo fan motorlu bu insan harikası üretildi.


savaş uçakları dahil olmak üzere, rusların abd’ye göre üstün olduğu konulardan birinin havacılık olduğunu düşünüyorum. antonov, ukraynalı olduğundan dolayı sovyetler de diyebilirim.

dünyanın en büyük uçağı olan antonov-225, altı motorludur. maksimum 640 ton ile havalanabilir. uzunluğu 84 metre, kanat uzunluğu 88.4 metredir. tam dolu depo ile 15.400 km yol katedebilir. 32 adet tekere sahip bu uçan öküz, pek çok kez türkiye'ye de inmiştir.

antonov 225'e dair diğer rakamlar aşağıdaki gibidir:

max hacim kapasitesi: 1215 m3 (42934 ft3)
ana yükleme bölmesi boyutları: 43m*6,4m*4,4m
max hız: 528mph (850km/h)
iniş/kalkış için gerekli pist uzunluğu: 3000m

bu uçağı uçurmak için gerekli olan mürettebat sayısı yaklaşık yirmidir.

tek kat dizilimiyle içine koltuklar yerleştirilseydi bildiğim kadarıyla airbus a380'in taşıdığı miktarda yolcuyu taşıyabileceğini duymuştum bir yerde ve buna ek olarak devasa kargo bölmesinde wright kardeşler'in ilk uçuşlarını yapmalarına yetecek kadar uzunluk ve yükseklik bulunmaktadır diye okumuştum bir yerde. 

kısacası uçakların şahı, 6 motorlu dev. ön tekeri üzerinde eğilerek yük almayı kolaylaştıran, çok sayıda gövde tekerleği sayesinde sürtünmeyi arttırarak buz kaplı pistlere bile inip kalkmayı mümkün kılan iyi düşünülmüş dev.

dünyanın en büyük uçağı olmasına rağmen, kargo olayında tutulmamıştır hiçbir zaman. tabi bundan kastım, buna koli yükleyip götürme kargoculuğu.

an-225'in farkı gerçekten çok büyük şeyleri sağa sola taşıyabilmesi; santral tribünü olur, tünel kazıcı olur, rüzgar santralinin pervaneleri, uçak, tır gibi yükler için tek tercih olması onu eşsiz yapar.

Londra'dan New York'a 3.5 Saatte Giden Süpersonik Yolcu Uçağı: Concorde