61. Yaşını Kutlayan Efsane Aktör Tom Cruise'un Başarılarla Dolu Kariyer Özeti

3 Temmuz'da 61. yaşını kutlayan aktörün bugüne kadar neler yaptığını anlatan bir özet.
61. Yaşını Kutlayan Efsane Aktör Tom Cruise'un Başarılarla Dolu Kariyer Özeti

kafa kağıdında ismi thomas cruise mapother iv. olarak geçen tom, 3 temmuz 1962, syracuse, new york doğumlu.

oyunculuğa lisede başlayan cruise'un ilk filmi endless love (1981).


risky business'ta (1983) ailesinin evini geneleve çeviren bir lise son sınıf öğrencisi olarak oynamadan önce taps (1981) ve the outsiders (1983) gibi filmlerde yardımcı roller üstlendi.

film (risky business) büyük bir ticari başarıydı ve cruise'un geniş çapta tanınmasını sağladı.

1986 yılında onu bir star konumuna getiren top gun ile kariyerine devam etti.

1986'da cruise, martin scorsese'nin yönettiği the color of money'de paul newman'la birlikte rol aldı ve iki yıl sonra rain man'de otistik bir adamın bencil erkek kardeşini canlandırdı.

born on the fourth of july (1989) filmindeki vietnam savaşı gazisi ve aktivist rolündeki rolüyle cruise ilk akademi ödülü adaylığını aldı.


cruise, 1990'larda filmlerinde geniş bir karakter derinliği ve yelpazesi sergilemeye devam etti ve a few good men'de (1992) bir donanma avukatı, interview with the vampire'da (1994) bir vampir olmak üzere çok çeşitli roller oynadı.

bir ajanı canlandırdığı eski bir tv uyarlaması olan mission (1996) filmini ikinci filmi ile satın alarak dünyanın en büyük franchise serilerinden biri yaptı.

jerry maguire'da (1996) bir spor menajeri olarak gösterdiği performans, cruise'a ikinci bir oscar adaylığı kazandırdı.


1999'da, o zamanki eşi nicole kidman ile birlikte, yönetmen stanley kubrick'in merakla beklenen son filmi eyes wide shut'ta (1999) rol aldı.

aynı yıl cruise, magnolia'da kadın düşmanı bir guru olarak da beğeni topladı ve bu performansıyla en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında akademi ödülü adaylığı aldı.

cruise, 2000'lerde steven spielberg tarafından yönetilen bilim kurgu gerilim filmi minority report (2002), kendisini samurai topluluğunda bulan bir amerikan subayını oynadığı the last samurai (2003), profesyonel bir kiralık katil rolünü üstlendiği collateral (2004) filmlerinin yanı sıra h.g. wells'in aynı adlı romanının görsel olarak etkileyici bir uyarlaması olan war of the worlds (2005) filminde spielberg ile de yeniden bir araya geldi.

2008'de cruise, komedi tropic thunder ile seyirciyi kahkahalara doyururken valkyrie'de adolf hitler'e suikast girişimi düzenleyen bir alman subayı olan tarihi figür albay claus von stauffenberg'i canlandırdı.


cruise daha sonra knight and day (2010) ve jack reacher (2012) aksiyon gerilim filmlerinde rol aldı. jack reacher (2016) filminde yeniden canlandırdığı eski bir ordu müfettişini oynadı.

rock of ages (2012) müzikalinde 1980'lerin rock idolü olarak göründükten sonra, bilim kurgu macerası oblivion'da (2013) kıyametten kurtulan biri olarak rol aldı.

daha sonra, uzaylı istilası edge of tomorrow'da (2014) defalarca öldürülen ve dirilen bir askeri halkla ilişkiler görevlisini canlandırdı.

2017'de cruise, aksiyon-korku filmi the mummy'de ve antik drama american made'de rol aldı.

top gun maverick (2022) için 1986 gişe rekorları kıran filmdeki rolünü yeniden canlandırdı.

cruise'un özel hayatı da çoğu zaman oyunculuğu kadar dikkat çekti

kidman'la evliliği ve 2001'deki boşanmaları hollywood medyası tarafından yakından takip edildi.

yakın dönemde de scientology'ye açık sözlü destekleri tartışmalara sebep oldu, özellikle 2005'te psikiyatriyi gayri meşru bir bilim olarak kınaması çok konuşuldu... (scientologists tarafından savunulan bir görüş.)

cruise'un, 2006'dan 2012'ye kadar evli olduğu aktris katie holmes ile yaşadıkları da yıllarca yazılıp çizildi.


cruise, 1993'te cruise/wagner productions'ı oluşturmak için eski bir yetenek avcısı olan paula wagner ile ortaklık kurdu ve şirket, o zamandan beri cruise'un pek çok filminin ortak yapımcılığını üstlendi.

2005 yılında hollywood ekonomisti edward jay epstein tarafından "hollywood'daki en güçlü ve en zengin isimlerden biri" olarak tanımlandı.

epstein, cruise'un milyar dolarlık bir film serisinin başarısını garanti edebilecek birkaç yapımcıdan (diğerleri george lucas, steven spielberg ve jerry bruckheimer) biri olduğunu savunuyor. epstein ayrıca, halkın cruise'un tabloid tartışmalarına olan takıntısının, cruise'ın olağanüstü ticari hünerinin tam olarak takdir edilmesini engellediğini iddia ediyor. kaynak

22 ağustos 2006'da paramount pictures, cruise ile 14 yıllık ilişkisini sonlandırdığını duyurdu. the wall street journal'da, viacom'un (paramount'un ana şirketi) başkanı sumner redstone, bir aktör ve yapımcı olarak cruise'un değerine yönelik tartışmalı kamu davranışları ve görüşlerinden kaynaklanan ekonomik zararı gösterdi. kaynak

cruise/wagner productions, yapım şirketinin özel sermaye şirketlerinden başarılı bir şekilde alternatif finansman aramasının ardından paramount'un duyurusunun durumu kurtaran bir hareket olduğunu söyledi. kaynak

edward jay epstein gibi endüstri analistleri, bölünmenin gerçek sebebinin büyük olasılıkla paramount'un cruise/wagner'in mission: impossible serisinden elde ettiği olağanüstü büyük dvd satış payından duyduğu hoşnutsuzluk olduğu yorumunu yaptı.

kasım 2006'da cruise ve paula wagner, united artists film stüdyosunun bazı hisselerini devraldıklarını açıkladılar. kaynak

cruise, united artists için filmlerde yapımcı ve aktör olarak görev alırken, wagner ua'nın ceo'su olarak görev yapıyor.

ağustos 2008'de wagner, united artists'teki görevinden ayrıldı; ua'daki hissesini elinde tuttu ve bu, cruise'un payı ile birleştiğinde stüdyonun yüzde 30'una sahip oldular.

cruise, kritik ve ticari bir başarı olan mission: impossible-ghost protocol ile yapımcı ve yıldız olarak paramount ile yeniden çalışmaya başladı. o ve wagner, yine paramount için, oldukça yüksek gişe başarısı olan jack reacher serisinde yeniden işbirliği yapacaklar.

10 ekim 2006, japonya'da "tom cruise günü" ilan edildi; japonya anma günü derneği, "japonya'ya olan sevgisi ve yakın ilişkisi" nedeniyle kendisine özel bir gün verildiğini söyledi.

cruise bir akrobasi pilotudur ve 2010 yılında yaşayan havacılık efsaneleri'nin bir parçası olarak kabul edilmiş ve kiddie hawk hava akademisi'nden havacılık ilhamı ve vatanseverlik ödülü'nü almıştır.

diğer uçaklara ek olarak, cruise bir p-51 mustang'e sahiptir.


1998'de cruise, kidman'la evliliğinin eşcinselliğini örtbas etmek için tasarlanmış bir düzmece olduğunu iddia eden ingiliz tabloid gazetesi daily express'e dava açtı. kaynak

mayıs 2001'de cruise, gay porno oyuncusu chad slater'a dava açtı. slater, ünlü dergisi actustar'a cruise ile bir ilişkisi olduğunu söylemişti. bu iddia cruise tarafından şiddetle reddedildi ve slater daha sonra, slater'ın kendisini davaya karşı savunamayacağını ve bu nedenle temerrüde düşeceğini açıklamasının ardından cruise'a 10 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. kaynak

cruise ayrıca bold magazine yayıncısı michael davis'e 100 milyon dolarlık dava açtı çünkü davis, cruise'un eşcinsel olduğunu kanıtlayacak bir videoya sahip olduğunu iddia etmişti (asla doğrulanamadı). dava, davis'in videonun cruise'a ait olmadığına ve cruise'un heteroseksüel olduğuna dair kamuoyuna açıklaması karşılığında düştü. kaynak

2006'da cruise, tomcruise.com alan adının kontrolünü ele geçirmek için siber işgalci jeff burgar'a dava açtı. alan adı burgar'a ait olduğunda, celebrity1000.com'da cruise hakkındaki bilgilere yönlendiriliyordu.

tomcruise.com'u cruise'a devretme kararı, dünya fikri mülkiyet örgütü (wipo) tarafından 5 temmuz 2006'da verildi.

2009'da michael davis sapir, telefonunun cruise'un emriyle dinlendiğini iddia eden bir dava açtı. bu dava, los angeles'taki central civil west mahkemesi yargıcı tarafından sapir'in iddiasıyla ilgili zaman aşımının sona erdiği gerekçesiyle reddedildi. kaynak

ekim 2012'de cruise, in touch ve life & style dergilerine, cruise'un altı yaşındaki kızını (suri) "terk ettiğini" iddia ettikten sonra hakaretten dava açtı. ifade sırasında cruise, "kızını 110 gündür görmediğini" itiraf etti. dava ertesi yıl sonuçlandı. kaynak