Oscar Ödül Törenlerinde Yaşanan ve Muhtemelen Bilmediğiniz Şeyler

Uzun Oscar tarihinde o kadar çok enteresan olay yaşanmış ki, say say bitmiyor desek yeridir.

ilk oscar kazanan

akademi ödülü alan ilk kişi, ilk akademi ödülleri törenine bile katılmadı . 1927-1928 akademi ödülleri'nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan emil jannings, törenden önce almanya'daki evine dönmeye karar vermişti. ancak seyahati için ayrılmadan önce jannings, ilk akademi ödülü'nü aldı.


oscar kazanan tek oscar

oscar hammerstein ii, lady be good (1941) filmindeki "the last time i saw paris" adlı şarkısıyla oscar kazanmıştır.


x-rated kazanan tek film

en iyi film akademi ödülü sahibi midnight cowboy (1969), oscar kazanan tek x-rated filmdir.

not: x-rated yetişkinlere yönelik filmleri sınıflandırmak için çeşitli ülkelerde kullanılan bir derecelendirmedir.


kardeş rekabeti

ethel ve lionel barrymore, oyunculuk dalında akademi ödülleri kazanan tek erkek ve kız kardeştir. lionel barrymore, a free soul'da (1931) en iyi erkek oyuncu dalında oscar kazanmış, ethel barrymore ise none but the lonely heart (1944) filminde en iyi kadın oyuncu dalında oscar kazanmıştır.

Georgie Drew Barrymore. Ethel, Lionel, ve Jack Barrymore ile birlikte.

en iyi film ödülünü kazanan ilk renkli film

gone with the wind (1939), en iyi film ödülünü kazanan ilk renkli filmdir.

ölümünden sonra adaylıklar

akademi ödüllerine ölümlerinden sonra aday gösterilen çok sayıda insan var. ancak, ölümünden sonra aday gösterilen ve gerçekten kazanan ilk kişi gone with the wind (1939) filminin senaristi sidney howard'dı.


james dean ise ölümden sonra iki kez aday gösterilen tek aktör oldu; bir kez east of eden (1955) filmiyle en iyi erkek oyuncu ve ertesi yıl yine giant (1956) filmiyle en iyi erkek oyuncu dalında.

kameraya konuşmayan kazananlar

film boyunca tek kelime etmeyen karakterleri canlandıran üç oyuncu akademi ödülü kazandı. jane wyman, johnny belinda (1948) filminde sağır ve dilsiz belinda'yı canlandırdığı için en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. sir john mills, ryan's daughter (1970) filminde sessiz köyün aptalını oynadı ve bu rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı. en son, holly hunter, the piano (1993) filminde dilsiz ada mcgrath rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Holly Hunter, The Piano (1993)

en sık kullanılanlar

akademi ödülleri töreninin sunucu listesi will rogers, frank capra, jack benny, fred astaire, jack lemmon ve david letterman gibi prestijli isimlerle dolu. ancak, bir adam akademi ödülü tarihine hükmetti; bob hope, 18 akademi ödülü törenine ev sahipliği yaptı.

8 kez törenlere ev sahipliği yapan billy crystal, en çok ev sahibi olarak ikinci sırada yer alıyor. johnny carson ise 5 akademi ödülü törenine ev sahipliği ile üçüncü sırada yer almakta.

Bob Hope

hiç aday olmamış bir kazanan

kazanan ancak hiçbir zaman resmi olarak aday gösterilmeyen tek akademi ödülü sahibi, a midsummer night's dream (1935) filmiyle en iyi görüntü yönetmeni dalında hal mohr oldu. mohr, yazılı oylama yoluyla kazanan ilk ve tek kişiydi.

"ve kazanan..." ifadesi durdurulduğunda 1989'da düzenlenen 61. akademi ödülleri'nde akademi, markanın "ve kazanan..." ifadesini "ve oscar gidiyor..." ibaresiyle değiştirmeye karar verdi.


golcü

2 nisan 1974'te düzenlenen akademi ödülleri töreninde, robert opal adında bir adam sahneye çıplak koşarak barış işareti yaptı. david niven, en iyi film kategorisini tanıtmak için sahneye çıkmıştı:


ödül uygunluğunda 20 yıllık gecikme

garip bir olayla, charlie chaplin'in 1952'de çekilen filmi limelight , ilk çıkışından 20 yıl sonra 1972'de akademi ödülü kazandı. akademi'nin o zamanki kurallarına göre, los angeles'ta oynayana kadar bir film akademi ödülü için değerlendirilemezdi. limelight nihayet 1972'de los angeles'ta bir tiyatroda oynadığında ödül almaya hak kazandı:


ödülleri reddeden adamlar (a harfi büyük olacak)

akademi ödülleri, sinema sektöründe bir kişinin alabileceği en yüksek onurlardan biridir. ancak 3 kişi bu ödülü reddetmiştir.

oscar'ı reddeden ilk kişi dudley nichols'du. the informer (1935) ile en iyi senaryo ödülünü kazanan nichols, akademi ile yazarlar birliği arasında devam eden çatışmalar nedeniyle akademi ödülleri törenini boykot etti.

george c. scott, patton (1970) filminde ii. dünya savaşı generalini dramatik bir şekilde canlandırdığı için en iyi erkek oyuncu akademi ödülü'nü kazandı. scott, ödül töreninin "iki saatlik bir et geçit töreni" olduğunu belirterek onuru reddetti.

oscar heykelciği

oscar heykelciği 13.5 inç boyunda ve 8.5 pound ağırlığında. (pound, resmi olarak 453,59237 gram olarak tanımlanır) aktörler, yönetmenler, yapımcılar, teknisyenler ve yazarlar olmak üzere akademinin 5 orijinal dalını temsil eden beş konuşmacıya sahip bir film makarasının üzerinde duran ve bir kılıç tutan şövalyeyi tasvir ediyor. 1949'da akademi, heykelcikleri 501'den başlayarak numaralandırmaya başlamıştır.


ödül töreni ertelemeleri

eski "gösteri devam etmeli" sözünün aksine, akademi ödülleri törenleri 3 kez ertelenmiştir.

1938'de tören, los angeles'taki sel nedeniyle 1 hafta ertelendi.
1968'de martin luther king jr.'ın cenazesi nedeniyle 2 gün ertelendi.
1981'de başkan ronald reagan'a suikast girişimi nedeniyle 1 gün ertelendi.

televizyonda yayınlanan ilk akademi ödülleri

19 mart 1953'te akademi ödülleri töreni ilk kez amerika birleşik devletleri ve kanada'da yayınlandı. 13 yıl sonra 18 nisan 1966'da akademi ödülleri ilk kez renkli olarak yayınlandı. bu törenlerin her ikisi de bob hope tarafından ağırlandı.

11 adaylık, 0 galibiyet

oscar tarihinde, tek bir galibiyet bile alamadan en fazla adaylık rekoru için 2 film berabere kaldı. hem turning point (1977) hem de the color purple (1985) 11 oscar adaylığı aldı ancak tek bir akademi ödülü kazanamadı.


kardeşi kardeşe kırdırmak

akademi ödülleri tarihinde iki kez, aynı yıl içinde aynı kategori için 2 kız kardeş aday gösterildi. 1941 akademi ödülleri için, kız kardeşler joan fontaine (suspicion) ve olivia de havilland (hold back the dawn) en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösterildi. joan fontaine oscar'ı kazandı. iki kız kardeş arasındaki kıskançlık bundan sonra tırmanmaya devam etti ve ikisi yıllarca birbirinden uzaklaşmış. (kesin mirası da bölüşememişlerdir bunlar...)

1966 akademi ödülleri'nde de benzer bir şey olmuş. kız kardeşler lynn redgrave (georgy girl) ve vanessa redgrave (morgan: a suitable case for treatment) en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösterilmiş ama bu sefer iki kardeş de kazanamamış (kız kardeşlik kazanmış)