Bir Performansı Ötekine Asla Benzemeyen Aktris Cate Blanchett'in Kariyer Özeti

Günümüzün en başarılı aktrislerinden Blanchett'in dolu dolu bir CV'si var.
Bir Performansı Ötekine Asla Benzemeyen Aktris Cate Blanchett'in Kariyer Özeti

tam adı catherine élise blanchett. 1969 avustralya doğumlu. 2 oscar sahibi, üç kez bafta ve üç kez de altın küre kazanmıştır. blanchett henüz 10 yaşında iken babası robert blanchett kalp krizinden yaşamını yitirmiş ve ablamız yetim kalmış.

küçük bir kızken, abur cubur yemeye davet edilmek için komşuların evlerini çalar ve köpeğini arıyormuş numarası yaparmış.

yeşil ona okul formasını hatırlattığı için pek sevmezmiş.

avustralyalı annesi june (kızlık soyadı gamble) bir mülk geliştiricisi ve öğretmeni olarak çalışmış ve teksas yerlisi olan amerikalı babası robert dewitt blanchett jr., daha sonra bir reklam yöneticisi olarak çalışan birleşik devletler donanması astsubayıymış.

Gayrimenkul geliştirme veya mülk geliştirme: Mevcut binaların yenilenmesi ve yeniden kiralanmasından ham arazi satın alınmasına ve gelişmiş arazi veya parsellerin başkalarına satılmasına kadar uzanan faaliyetleri kapsayan bir iş süreci.

cate, üç çocuğun ortancası; abisi bilgisayar mühendisi ve küçük kız kardeşi tiyatro tasarımcısı.

ablamızın soyu ingiliz, biraz iskoç ve uzak fransız köklerini içeriyormuş.

1992'de ulusal dramatik sanat enstitüsü'nden mezun olmadan önce melbourne üniversitesi'nde sanat tarihi okumuş.

profesyonel oyunculuk kariyeri avustralya sahnesinde başlamış.

klasik müziğe sonsuz bir sevgisi varmış.

televizyon çıkışını 1993'te yapmış ve kısa süre sonra heartland (1994) ve bordertown (1995) adlı mini dizilerde başroller almış. ilk çıkışını ise paradise road'da (1997) filmiyle yapmış. sonrasında da malum... almış yürümüş ablamız.

Heartland

ilk başrolü, gillian armstrong'un romantik draması oscar ve lucinda'da (1997), ralph fiennes'le birlikte oynadığı lucinda leplastrier rolüydü.

blanchett'in çığır açan rolü, eleştirmenlerce beğenilen elizabeth (1998) filmindeki genç kraliçe i. elizabeth rolüydü. performansı bayağı beğeni toplamış ve ona altın küre ödülü ve bafta kazandırmıştır. en iyi kadın oyuncu dalında akademi ödülü adaylığı da kazanınca "geliyor gelmekte olan" dedirtmiştir. öz ablam...


1999'da billy bob thornton ve angelina jolie'yi tokatlayarak mike newell komedisi pushing tin'de başrolü kapmıştır.

daha sonra eleştirmenlerce beğenilen anthony minghella filmi the talented mr. ripley'de matt damon, gwyneth paltrow, jude law ve philip seymour hoffman ile birlikte rol almıştır. the talented mr. ripley'deki performansıyla ikinci bafta adaylığını almıştır.


geldik zurnanın zırt dediği yere...


kendini kanıtlayıp hollywood'un sefiri olan blanchett, peter jackson'ın gişe rekorları kıran üçlemesi yüzüklerin efendisi'nde (2001, 2002 ve 2003) yer aldığında, her üç filmde de elf kraliçesi galadriel'i canlandırarak yeni hayranlar edindi.

fox television network'e verdiği bir röportajda, yüzüklerin efendisi üçlemesindeki galadriel rolünü her zaman bir filmde sivri kulaklı görünmek istediği için kabul ettiğini utanarak itiraf etti. seri tamamlanınca elf kulak protezlerini korumuş ve bakımını eksik etmemiş. hobbit'te galadriel'i oynarken de boyunu uzatmak için yüksek topuklu disko botları giydiğini itiraf etmiştir.

2001'de yüzüklerin efendisi'ne ek olarak, blanchett portföyünü charlotte gray ve the shipping news gibi yapımlarda bir dizi rolle ve amerikan polisiye-komedi filmi bandits ile çeşitlendirdi. bu rolle ikinci altın küre adaylığı kazandı. o yıl ödülü nicole kidman'a kaptırmış.


2004'te wes anderson'ın sıra dışı komedisi the life aquatic'te rol aldı.

2005 yılında, martin scorsese'nin the aviator filmindeki hepburn'ü canlandırdığı övgüler alan rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ilk akademi ödülü'nü kazanmıştır. bu, blanchett'i oscar ödüllü bir aktörü canlandırdığı için akademi ödülü kazanan ilk aktör yapmıştır.


2006'da alejandro gonzález ıñárritu'nun yönettiği ve yedi akademi ödülü adaylığı alan babel dramasında brad pitt, steven soderbergh'in yönettiği the good german'da george clooney'yle ve beğenilen notes on a scandal'da judi dench'le birlikte rol aldı. blanchett, notes on a scandal filmindeki performansıyla üçüncü akademi ödülü adaylığı kazandı.

2007'de blanchett, elizabeth: the golden age'de ingiliz kraliçesi rolünü yeniden canlandırdı; performansıyla en iyi kadın oyuncu dalında bir akademi ödülü adaylığı daha kazandı.

(bkz: bu da mı gol değil ha söyleyin bunu da mı atamadım)

i'm not there'de (2007) filmindeki performansı ona başka bir akademi ödülü adaylığı ve en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında altın küre ödülü kazandırdı.

I'm Not There

2013'te blanchett, woody allen'ın blue jasmine filminde başrol olan jasmine french'i canlandırdı. performansı ona altın küre, bafta ve en iyi kadın oyuncu akademi ödülü dahil 40'tan fazla endüstri ve eleştirmen ödülü kazandırdı. (bkz: mutlu son)

Blue Jasmine

blanchett, daha genç bir mağaza memuru (rooney mara) ile romantik bir ilişkiye giren evli bir sosyeteyi oynadığı bir drama olan carol'da (2015) yer aldı. performansıyla akademi ödülü, altın küre ve bafta adaylığı kazandı. (bkz: sürekli büyüyor efendim durduramıyoruz)

taika waititi'nin yönettiği 2017 marvel comics süper kahraman filmi thor: ragnarok'ta hela'yı canlandırmıştır.


blanchett, 2000 yılında "avustralya toplumuna oyunculuk yoluyla hizmet ettiği için" yüzüncü yıl madalyası ve 2012'de fransa'da sanat ve edebiyat düzeni şövalyesi ile ödüllendirildi. kaynak

cate blanchett'in serveti tahmini 95 milyon dolar.

aynı yıl iki farklı filmdeki başarılarıyla hem yardımcı oyunculuk hem de başrol oyunculuk akademi ödülü'ne aday gösterilen seçkin on bir oyuncudan biridir. diğer dokuzu ise fay bainter, sigourney weaver, teresa wright, barry fitzgerald (aynı filmde aynı rol için her iki kategoride de aday gösterildi), jessica lange, al pacino, emma thompson, holly hunter, julianne moore ve jamie foxx.

blanchett oyun yazarı ve senarist andrew upton ile evli. 1996'da bir tv şovunun setinde tanışmış ve 29 aralık 1997'de evlenmişler. blanchett ve upton'ın dört çocuğu var.

cate, babasının amerikalı olması nedeniyle amerikan vatandaşlığına sahiptir.

18 yaşındayken mısır'da tatildeyken kahire'deki ucuz bir otelin konuklarından biri, khairy beshara'nın yönettiği mısır boks filmi kaboria crabs (1990) adlı filmde figüran olmak isteyip istemediğini sormuş. o filmde 3 sahnede yer almış ve birinde filmin ana şarkısıyla dans ediyormuş.

dans videosu

(bkz: ben burada ne yapıyorum denilen ortamlar)


2007'de empire dergisi tarafından sinema tarihinin en seksi 100 yıldızı arasında gösterildi (31. sırada)

the curious case of benjamin button'da (2008) rachel weisz'in zamanlama sorunları nedeniyle geri adım atmasının ardından rolü almıştır.

iki akademi ödülü kazanan tek avustralyalı aktris olarak rekoru elinde tutuyor.

15 yaşında kafasını kazıdı ve sonuç olarak huzurevindeki işinden neredeyse kovuluyordu.

emilia clarke, cate'in kraliçe elizabeth performansının game of thrones'daki khaleesi rolü için ilham kaynağı olduğunu söyledi. (kaynak: vanityfair)

şarkıcı pink, 2014 yılında cate'in oscar konuşmasından esinlenerek “from a closet in norway” şarkısını yazdı.

ocean's 8'deki lou miller rolüyle motosiklet sürmeyi öğrenmiştir. (ablamdaki repertuara bak.)

cate, bir role hazırlanmak için youtube videoları izlediğini itiraf etti. bunu blue jasmine ile yapmış ve thor: ragnarok filminde hela'nın görünümünde ustalaşmak için pek çok makyaj dersi izlemiş.

2014 bafta ödülü'nü yakın zamanda vefat eden philip seymour hoffman'a adadı.

aynı performansıyla akademi ödülü, bafta ödülü, eleştirmenlerin seçimi ödülü, altın küre ödülü ve sag ödülü'nü kazanan 13 aktristen biridir.

bir gazeteci blanchett'e marion cotillard ile kendisi arasında kimin daha iyi olduğunu sordu, cotillard'ın daha iyi olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

the martian'daki (2015) melissa lewis rolü için ridley scott'ın orijinal seçimiydi, ancak program çakışması nedeniyle geri çevirdi.

Carol

blanchett ve leonardo dicaprio, aynı yıl dört kez oscar'a aday gösterildi

2005'te ikisi de the aviator'a aday gösterildi.
2007'de blood diamond (2006) (dicaprio) ve notes on a scandal (2006) (blanchett) 2014'te the wolf of wall street (2013) (dicaprio) ve blue jasmine (2013) (blanchett)
2016'da the revenant (2015) (dicaprio) ve carol (2015) (blanchett)

oyunculuk kahramanları judy davis, wendy hughes, robert menzies ve geoffrey rush'dır.

nicole kidman ve toni collette ile iyi arkadaşlar.

bay ve bayan smith (2005) filmindeki jane smith rolü için düşünüldü ama rolü angelina aldı. 1999'un intikamını almış.

altı oscar adaylığından dördü gerçek insanları canlandırmak içindir (kraliçe i. elizabeth, katharine hepburn ve bob dylan). son ikisi de oscar ödüllü.

hannibal (2001) filmindeki clarice starling rolü için düşünülmüştü. rol julianne moore'a gitti.

başlangıçta mike nichols'un filmi closer'da (2004) anna rolünü oynayacaktı, ancak ikinci hamileliği nedeniyle rolü bırakmak zorunda kaldı, onun yerine julia roberts ile anlaşıldı.

cate, karşı cinsten birini oynadıkları için oscar'a aday gösterilen 3 oyuncudan biridir.

2018'de 71. cannes uluslararası film festivali'nde 'resmi yarışma' jüri başkanıydı.

abisi bob zeki ama hafif bir beyin felci hastasıymış. büyüdüklerinde, diğer çocuklar onunla dalga geçtiğinde, cate hep onun yanında yer almış. daha sonra ikinci çocuğu roman'ı doğurduğunda, ona cate'in erkek kardeşinin adını taşıyan bob'un ikinci adını vermiş. (bob aynı zamanda babasının ve büyükbabasının isimleriymiş) ve blue jasmine (2013) ile en iyi kadın oyuncu dalında akademi ödülü'nü kazandığında, kabul konuşmasında ona teşekkür etmiştir.

ancak 2019'a gelindiğinde, birkaç yayın iki kardeşin birbirlerinden uzaklaştığını bildirdi; bob'un zor günler geçirdiğini ve yürüteç kullandığını ve zengin cate'in ona maddi olarak yardım etmediğini. ayrıca cate'in onu 50. doğum günü kutlamasına davet etmediğini de bildirdiler.

Bob Blanchett

ikonoklast new york yönetmenleri martin scorsese ve woody allen için aday gösterilen ve oscar kazanan tek aktör.

time dergisi blanchett'i 2007'de dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterdi.

son olarak şu an ne konumda olduğundan bahsedeyim:

cate blanchett son olarak tar (2022) filminde rol aldı. film için piyanoyu yeniden öğrenmek, almanca konuşmak ve orkestra yönetmeyi öğrenmek zorunda kaldı. yönetmen todd field, filmi özellikle cate blanchett için yazdı. orkestranın çaldığı sahneler tamamen %100 gerçek. cate blanchett aslında dresden orkestrasını yönetiyordu.

cate blanchett'in tar filmindeki insanüstü performansı ile kazandığı ödüller

golden globe - best actress

not: golden globe, oscar ödülünün habercisidir. bafta ve oscar'ı da aldı diyebiliriz.

toronto film critics association - best actress

venice film festival - volpi cup for best actress

ve dahası...

bu yazının medium linki