80'ler ve 90'larda Türkiye'ye Kutu Oyunu Alışkanlığı Kazandıran Marka: Yuma Aile Oyunları

1990'lı yıllarda neredeyse her evde bu markanın bir kutu oyunu vardı. Milyoner, Hepsi Benim ve İpucu oynayan nesli şimdi nostaljiye boğacak bu oyunları hatırlayalım.
80'ler ve 90'larda Türkiye'ye Kutu Oyunu Alışkanlığı Kazandıran Marka: Yuma Aile Oyunları

hepsi benim

monopoly kopyası emlak ticareti oyunu. amaç belli renkteki tapuları toplayıp tekel olarak ev ve otel dikmek, kira alarak rakipleri batırmak. en son 10'lu yıllarda üretilmiş. kare ve dikdörtgen olarak 2 versiyonu var. şans 3/5, strateji 2/5.

milyoner

iş ve hayat oyunu. amaç iş ve cemiyet hayatında yükselip risk alarak milyoner olmak. en son 10'lu yıllarda üretilmiş. şans 4/5, strateji 1/5.

gırgır

mad kopyası mizah ve para oyunu. amaç çeşitli şaklabanlıklar yapıp eldeki parayı bitirmek. en son 10'lu yıllarda üretilmiş. şans 5/5, strateji 0/5.

holding

ticaret oyunu. amaç hammadde tekeli oluşturup rakipleri iflas ettirmek. en son 10'lu yıllarda üretilmiş. şans 3/5, strateji 2/5.

gizli hedef

risk kopyası savaş oyunu. amaç dünya hakimiyeti sağlamak ya da gizli görevi tamamlamak. son 2000'li yıllarda üretilmiş. şans 2/5, strateji 3/5.

gökdelen

emlak ticareti oyunu. en son 90'lı yıllarda üretilmiş. şans 3/5, strateji 2/5.

titanik batıyor

the sinking of the titanic kopyası macera oyunu. amaç batmadan önce gemiden insanları ve kaynakları toplayıp bir adaya varmak. en son 90'larda üretilmiş. şans 3/5, strateji 2/5.

bermuda şeytan üçgeni

bermuda triangle kopyası ticaret oyunu. amaç bermuda şeytanına yakalanmadan gemileri ilerletip ticaret yapmak. en son 90'larda üretilmiş. şans 3/5, strateji 2/5.

uzay 1999

space 1999 kopyası yarış oyunu. en son 90'larda üretilmiş. şans 3/5, strateji 2/5.

ipucu

cluedo kopyası. amaç cinayeti çözmek. en son 90'larda üretilmiş. şans 2/5, strateji 3/5

goool

futbol oyunu. amaç stratejik hamlelerle gol atıp maçı kazanmak. en son 90'larda üretilmiş. şans 1/5, strateji 4/5.

şampiyon

formula 1 kopyası yarış oyunu. amaç stratejik hamlelerle yarışı kazanmak. en son 90'larda üretilmiş. şans 1/5, strateji 4/5

bunların dışında solo test, tombala ve amiral battı da üretmişler.

yuma aile oyunları, yaptığım araştırmalar sonucu tam listesi ve detayları yukarıdaki gibi olan oyunlardır. yuma aile oyunları'ndan bahsederken ezeli rakibi şan zeka oyunları'ndan da bahsetmemek olmaz. arada sırada adı geçen milyarder, banker kaçtı gibi oyunlar mesela yuma'ya değil şan'a ait.