85 Yaşında Hayatını Kaybeden Dahi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Sıra Dışı Kişiliği

Chanel'in moda direktörü Karl Lagerfeld, bugün (19 Şubat 2019) 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dünyaca ünlü tasarımcının hayatına kısa bir bakış.
85 Yaşında Hayatını Kaybeden Dahi Tasarımcı Karl Lagerfeld ve Sıra Dışı Kişiliği


karl lagerfeld, 1933 hamburg doğumlu bir modacı. 

14 yaşında paris'e gelmiş. 17 yaşında perre balmain ile çalışmaya başlamıştır. bir ceket tasarımının onu başarıya ulaştırdığı bir yarışma sonrası jean patou ile bir dönem çalışmıştır. serbest olarak çalışarak krizia, charles jourdan ve valentino'ya verdiği tasarımları vardır. 

26 yaşında paris'ten ayrılarak italyaya gidip eğitim almış. 3 sene sonra moda dünyasına geri dönmüş fendi'ye tasarım danışmanı olmuştur. 1983'te chanel'de çalışmaya başlamış 1993'te chanel'den ayrılan tasarımcının yerine geçerek şimdiki pozisyonuna sahip olmuştur. chanel'deki tasarımlarında entellektüel seksilik olduğunu söylemektedir. 

hobi olarak fotoğraf çekiyor, resim yapıyor ve kendisi antika koleksiyoncusu. 4 dil biliyor. genç yaşta saçlarını talk pudrası yardımıyla beyaz göstermeye başlamış ki insanlar saçlarının beyazlamaya, kendisinin de yaşlanmaya başladığını fark etmesin. 


zamanında bazı filmlerde rol almış. 2000 yılında artık istediği giysiler bedenine uymadığı için 42 kilo vermiş daha sonra da rejimlerin en iyisi adında bir kitap yazmıştır. kanlı canlı haliyle gördüğümde  kendisiyle ilgilenen mağaza sahibesine colette için yaptığı sınırlı sayıdaki ceketin vitrinde yeterince kalmadığı ve bu yüzden yeterince ses getirmediği konusunda memnuniyetsizliğini belirtiyordu, o dönemde bu kadar sık vitrin değiştirdikleri için kısaca azarlamıştı.

lagerfeld sırları filminde -lagerfeld confidentiel- kendine hayran bırakan, ancak antisosyal siyasi durusuyla sinirleri kaldıran moda yaratığı, mr. chanel.

eşitliğe inanmadığını, kimsenin eşit olmadığını ve eşitliğin olmaması gerektiğini söyler. "alım gücü" vurgusu vardır karl lagerfeld'in konuşma üslubunda ve insanlara bakışında. biraz fazla kapitalisttir, hayvan düşmanıdır, hatta insanlarla da pek dost olduğu söylenemez. ancak tasarım açısından da rakipsizdir.

at kuyruğu bağladığı saçlarına ektiği pudrayla xvii. yüzyıldan fırlamış izlenimi veren bu modacımız, vücudunun erimesinin izleri boyun bölgesinde belli olduğundan daima dik yaka, ekseriyetle beyaz giysiler giyer..

paris'te çok güzel kareler barındıran bir fotoğraf stüdyosu vardır.. 7. arrondissement'da sanat galerilerinin peş peşe olduğu bir sokakta.

kitap manyaklığını fetişliğe sürükleyecek olan adamdır. anlaşılan kitaplar ona yetmemiştir; kadınların da kitap kokmasını istemektedir. 

parfümünün adı 'paper passion'dur ki parfüm kitap kokar. konuyla ilgili bir başka fikrimse milleti entellektüel yapma eğilimine zorla sokmak istemesi olabilir "gerçek kitap nasıl kokuyor ki bu parfüm ne şimdi" falan filanı da düşündürüp milleti kitapları en azından eline almaya zorlamak istiyordur belki kim bilir ya da sapıtmış.

karl lagerfeld, 19 şubat 2019 itibarıyla hayatını kaybetmiştir.

yaşı oldukça var elbet ancak ortada herhangi bir ciddi sayılacak sağlık problemi yokken ve dünyaya bu kadar büyük işler bırakmış bir isimken bir anda göçüp gitmesi durumu insanı dehşete düşürüyor. ister istemez gözler anna wintour'a çevriliyor. dünyaya müthiş işler bıraktı, ışıklarla uyusun.

Kadınların Hayatlarını Değiştirerek Modacı Olmanın Çok Daha Ötesine Geçen Efsane: Coco Chanel