Balenciaga'nın Çocukları BDSM Ürünleriyle Kullandığı Skandal Reklam Kampanyası

Dünyaca ünlü moda devi Balenciaga şu günlerde tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyor. Bir reklam kampanyasında çocukları BDSM ürünleriyle beraber kullanan Balenciaga, çocuk istismarı yapmakla suçlanıyor.
Balenciaga'nın Çocukları BDSM Ürünleriyle Kullandığı Skandal Reklam Kampanyası

çocukların ticari ürün reklamlarında kullanımı zaten hassas bir konuyken, balenciaga çok "garip" bir şekilde kullanmış.

adamlar çocuk ürünleri temalı bir çekim yapıyorlar. öncelikle belirteyim, artık bu web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında yok. hatta instagram'da ne kadar gönderileri varsa sildiler: instagram.com/balenciaga


çekimde küçük kız çocuklarının eline bondage/sado-mazo aksesuarlar takılmış bir oyuncak ayıcık verilip, etraflarına da balenciaga ürünleri diziliyor. dizinlenler de pitbull tasması, bondage kemerler, içki şişeleri ve mumlar gibi garip şeyler.

kız çocuğunun elinde tuttuğu çantada yer alan korkutucu simgeler. tamamen fetişist bir şekilde giydirilmiş oyuncak panda. "panda eyes" sanırım yine bir cinsellik çağrıştırıyor ama anlamını bilmiyorum. 

daha korkunç olanlardan çantadaki kilidin hemen sitede yine üç fotoğraf altta bir anahtarının yetişkin bir erkeğin elinde oluşu.


bununla da bitmiyor, yatağın üzerindeki ürünlerin içerisinde bir beyaz tavşan var ki çocuk p*rnografisi için bir simge niteliği olduğu yönünde yazılar mevcut. bunun dışında yine sol tarafta bdsm içerikli başka siyah bir peluş oyuncağın olması. bu görsele tıkladığınızda karşınıza şöyle bir görselin çıkması:


yine bdsm içeriğiyle donatılmış, kadehlerin olduğu bir masa önündeki kanepede duran bir başka kız çocuğu.

bunlarla da bitmiyor. yine aynı sayfadaki bir başka görselde duran dosyaların aslında gelişigüzel orada olmadığı, orada geçen ifadelerden birinin amerikadaki bir davaya ait olduğu ve bu davanın da çocuk p*rnografisiyle direkt ilişkili olduğu gerçeği.

yukarıdaki fotoğrafta, masada bazı evraklar var. bu evraklar abd'de açılmış bir çocuk p*rnosu davasının tutanaklarından. mahkemeyi çocuk p*rnosu dağıtımının ifade özgürlüğü olduğuna ikna ederek beraati için uğraşan bir çocuk p*rnosu yapımcısının savunma bölümü. ilgili metin şu: 

davanın tüm ayrıntıları: https://www.oyez.org/cases/2007/06-694

bir çocuğun elinde sado mazo aksesuarlarla süslenmiş bir ayıcık olması, bunun daha önce de ezoterik tanıtımlar yapan bir marka tarafından kullanılması, masaya aksesuar olarak lorem ipsum yazılı bir evrak koyabilecekken bir sapığın mahkemedeki "çocuk p*rnosu ifade özgürlüğüdür" şeklindeki savunmasını koyması, sonra bu neden böyle diye sorulunca sitesinden kaldırıp instagram'da neyi var neyi yok silip gitmesi bana göre rahatsız edici.

Balenciaga'nın konu hakkında yaptığı açıklamalar