99 Yaşında Hayatını Kaybeden Prens Philip Kimdir?

Kraliçe II. Elizabeth'in kocası, Edinburg dükü Prens Philip bugün, 100 yaşına kısa bir zaman kala hayatını kaybetti. Peki sosyal medyada daha çok yaşlı fotoğraflarıyla gördüğümüz bu adam kimdi?
99 Yaşında Hayatını Kaybeden Prens Philip Kimdir?

prens philip, kral konstantin'in yeğenlerinden biri olarak korfu'da doğmuş olan, romanov ve oldenburg (danimarka kralı) soyundan gelen bir asilzade.

ailesini doğumdan sonra pek görmemiş, tek başına o teyzenin bu amcanın yanında yıllarını geçirmiş ve ingiltere'de royal navy'e girinceye kadar fazla önemi olmayan 'prince of greece and denmark' sıfatı altında yaşamını sürdürmüştür.

1947 yılında ingiliz vatandaşlığına geçip schleswig holstein sonderburg glücksburg olan soyadını bırakıp, mountbatten'i almıştır. dük, kont ve baron sıfatlarını yıllar içerisinde kraliçesinden ödül olarak geri alabilmiştir.

evli olmasına rağmen, ikinci elizabeth'in uzak kuzenlerinden biriyle yirmi yıl yasak ilişki yaşamıştır, çapkınlığı ve küstah espri anlayışı bilinmeyen bir özelliği değildir. şayet bu beyimiz yetmişinci doğum gününde bir parti verip, 300 davetli çağırmış, bu 300 davetli listesine de bir tek erkek yazdırmamıştır. kraliçenin partiye davet edilmemiş olduğunu da ekleyelim. böyle bir adam işte, oğlundan ne hayır gelir siz karar verin...

Kraliçe Elizabeth ile Yeni Zelanda turunda, 1953-1954.

mezhep sirkülasyonu

ailesi doğduğun yer değil doyduğun yer diyenlerden olacak ki, nerenin soylusu olursa oranın mezhebine geçen bir yapıdan gelir. büyük dedeleri danimarka'da takılırken lutherci protestan imişler. sonra yunanistan'a devşirme kral olarak gönderildiklerinde ortodoks oluvermişler. hatta bu beyefendi de korfu adası'nda doğduğunda ortodoks olarak vaftiz edilmiş. en son kraliçe ile evlenip buckingham'a yerleşince, ingiliz anglikan kilisesi'ne aldırmış kaydını.

prens philip dostumuz tam bir elitisttir

zira kendisinin en baba gaflarından bir demet sunarsak:

iskoçyada bir ehliyet öğretmeni ile konuşurken: "yerlileri (iskoçları), ehliyet alacak kadar, alkolden nasıl uzak tutuyorsunuz?"

papua yeni gine'de ingiliz öğrencilerine: "eh, yenmemeyi başarmışsınız anlaşılan..."

avustralya yerlisi bir iş adamına: "birbirinize hala mızrak atıyor musunuz?"

bir okulu gezerken, "büyüyünce ne olmak istiyorsun" diye sorduğu 13 yaşındaki bir çocuk "astronot" cevabı verince "bayağı bir kilo verirsen astronot olabilirsin" diyor...

devamı için şuradan ilerleyebilirsiniz: http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/416992.stm

detaylı soyağacı

bunun babası olan prens andrew (sülalecek prensler) kurtuluş savaşı'mız sırasında yunan 2. kolordusunu yönetmiş fakat savaş sırasında başarısız olunca yunan orduları başkomutanı general papulas tarafından görevden alınmıştır. zaten bir sene sonra biz savaşı kazanınca yunan tahtında bulunan amcası konstantin de tahttan indirilmiş, yunanistan'da devrim olmuş ve bu dedenin tahtı tacı kalmamıştır. gerçi o zamanlar bebeydi ya.

her neyse, bir başka ilginç konu ise eşi olan kraliçe 2. elizabeth ile uzaktan kuzendir. bunun dedesi olan yunan kralı george 1, kraliçe ikinci elizabeth'in dedesi olan ingiltere kralı george 5'in annesi kraliçe aleksandra'yla öz be öz kardeştir. yani prens philip'in dedesiyle, karısı kraliçenin babasının babaannesi öz kardeşlerdir. yani her ikisi de danimarka kralı christian 9'un torunlarıdır. çünkü yunan kralı george 1 ve kraliçe aleksandra danimarka kralı christian 9'un çocuklarıdır.

şimdi biraz beyin yanması olabilir farkındayım. ulan yunan kralının ingiliz kraliçesinin danimarka kralıyla ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim.

fakat durun, bu bir şey değil.

bu dedeyle kraliçe elizabeth aynı zamanda kraliçe viktorya tarafından da akraba. prens philip'in anneannesinin ananesi (oha) ingiltere kraliçesi viktorya'dır.

yani şu şekilde oluyor: kraliçe viktorya (kızı prenses alice), onun kızı prenses viktorya, onun da kızı olan prenses alice, prens philip'in annesidir. bildiğiniz gibi kraliçe viktorya elizabeth'in büyük büyük babaannesi olur. yukarda değindiğimiz danimarka'dan gelen kraliçe aleksandra'nın kocası olan 7. edward'ın annesi kraliçe viktorya'dır efenim.

olaylar olaylar olaylar... ulan zaten avrupa'da hanedan üyesi olup da kraliçe viktorya'nın torunu olmayan yok gibi bir şey. rus çarı nikolay, alman kayzeri wilhelm, kendi torunu ingiltere kralı, ötede danimarka hanedanı... alayı bu kadının torunu.

ölümünün ardından son söz

prens philip, hastaneden çıktıktan bir ay sonra ve yüz yaşına hepi topu 61 gün kalmışken hayatını kaybetti.

yunanistan doğumlu olup schleswig-holstein-glücksburg olarak bilinen hanedana doğmuş, ancak henüz iki yaşındayken kral da dahil tüm akrabaları yunanistan'dan sürülünce soluğu ingiltere'de almıştır. bilhassa ikinci cihan harbi'nde girit, sicilya ve okinawa gibi savaşın seyri için büyük ehemmiyet arz eden cephelerde aktif görev almıştır.

1947 senesinde daha sonra kraliçe olacak olan elizabeth ile evlenip mountbatten-windsor hanedanının bir üyesi olmuştur. 1957'de prens unvanı verilmiş ve 2017 senesine kadar da bu unvanı taşımıştır. dört sene evvel kraliyet unvan ve görevlerinden affını isteyerek emekliye ayrılmış ve bugün itibarıyla da hayatını kaybetmiştir.

ulus-devlet çağında potansiyel yunanistan kralı olması beklenmekteyken teknolojik otokrasi çağında çağ dışı bir kraliyetin en uzun yaşamış erkek üyesi olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.