ABD Eyaletlerinden 4 Milyonluk Oregon'un, 20 Milyon Turist Çeken Aşırı Sade Reklam Kampanyası

Oregon'da ikâmet eden Sözlük yazarı "diesel1907", cafcaflı değil sade bir reklam yapıldığında da başarıya ulaşılabileceğini kanıtlayan bir kampanyayı anlatıyor.

geçtiğimiz yaz oregon'un turizm departmanı pek alışılmadık yeni bir reklam kampanyası başlattı. genelde turizm reklamlarında mekanlar olduklarından daha güzel ve abartı olarak gösterildiği için bu reklamlarda sadeliğe önem verildi.

bu reklam kampanyasında neredeyse hiç kelime, manken, aktör, özel efekt ve yüksek çözünürlük kullanılmayacaktı ve oregon'da yaşayan sıradan ahmet mehmet gibi vatandaşların günlük hayatından çekilmiş kareler kullanılacaktı. oregon'un çeşitli mekanlarında çekilen bu resimler seyahat dergilerine ve diğer eyaletlerdeki reklam tabelalarına kondu.

reklam kampanyasının sloganı bile çok sadeydi"we like oregon, you might too" (oregon'dan hoşlanıyoruz, belki siz de hoşlanırsınız).

Sadece Oregon. Abartılacak bir şey değil.

oregon abd'deki 50 eyalet içinde turizme en az para harcayan 5. eyaletmiş (o kadar entry girdim beş kuruş vermediler) ama ucuza gelen bu sade ama samimi reklam kampanyası sayesinde bu sene toplam nüfusu 4 milyon olan eyalete 20 milyona yakın turist gelip toplam 12 milyar dolar turizm geliri bırakmış ve yıl boyunca otellerdeki doluluk oranının ortalaması %93'müş.


işte oregon'daki sıradan vatandaşların günlük yaşamı ve turistlerin bu eyalette neler yapabileceği hakkında fikir edinmemize yardımcı olan bu karelerden bazıları


Video yalnızca 15 saniye.


Yalnızca 22 saniye süren bir başka video.


Bu içerik de ilginizi çekebilir