ABD Tarihindeki En Büyük Siyasi Mitinglerden Biri: Büyük Washington Yürüyüşü

Martin Luther King'in "I have a dream" konuşmasını yaptığı yürüyüşten bahsediyoruz... Buyrun detaylara.
ABD Tarihindeki En Büyük Siyasi Mitinglerden Biri: Büyük Washington Yürüyüşü

Nedir bu?

iş ve özgürlük için washington'da yürüyüş yada washington’da yürüyüş veya washington’da büyük yürüyüş, 28 ağustos 1963 çarşamba günü washington’da düzenlendi. yürüyüşün amacı, sivil ve ekonomik haklarını savunmaktı. afrika kökenli amerikalılar yürüyüş sırasında, lincoln anıtının önünde duran martin luther king jr., ırkçılığa son verilmesi çağrısında bulunan tarihi "bir hayalim var" konuşmasını yapmıştır.

yürüyüş, “iş ve özgürlük” başlığı altında toplanan bir sivil haklar, emek ve dini örgütler ittifakı kuran a. philip randolph ve bayard rustin tarafından düzenlendi. katılımcı sayısının tahminleri 200.000 ile 300.000 arası; en çok alıntı yapılan tahmin 250.000 kişidir. yürüyüşçülerin yüzde 75-80'inin siyah olduğunu tahmin ediliyor. yürüyüş, abd tarihindeki en büyük siyasi insan hakları yürüyüşlerinden biriydi.

Devam edelim

28 ağustos 1963'te 200.000’den fazla afrika kökenli amerikalı sivil ve ekonomik haklarını savunmak için washington d.c'de düzenlenen bir yürüyüşe katıldı. bu yürüyüşün en öne çıkan özelliği, sivil haklar lideri martin luther king jr’ın lincoln anıtı'nın merdivenlerinde yaptığı ikonik konuşmaydı.

martin luther king jr, tüm amerikalıların ten renkleri ve sahip oldukları kökenler yerine tıpkı her insan gibi sahip oldukları karakterlere göre değerlendirileceği konusunda gelecek vadeden, toplumun her kesimini etkileyen bir konuşma yaptı ve amerikan tarihinin en ünlü konuşmalarından biri haline geldi.

İşte o konuşma


bu yürüyüş toplumda çok ciddi bir ayrımcılığa ve ırkçılığa neden olan, hatta dönemin siyahilerinin eğitim öğretim ve ulaşım gibi birçok hakkını engelleyen jim crow yasalarına şiddetle karşı çıktı. daha sonrasında sivil haklar hareketinde çok önemli bir rol oynadı ve halkın silkelenip kendisine gelmesine yardımcı oldu. bir yıldan kısa bir süre sonra abd kongresi, ırk, renk, din, cinsiyet veya ulusal kökene dayalı ayrımcılığı yasaklayan 1964 sivil haklar yasasını ve afrikalı amerikalıların oy kullanmasındaki engeli kaldıran 1965 oy hakkı yasasını kabul etti.

işte bu nedenle washington yürüyüşü sivil haklar, insan onuru, sosyal adalet ve eşitliğin siyahilere kazandırılıp, toplumda artmasında öncü haline gelmiştir.

Final notu: Bob Dylan da oradaydı