ABD'de Keşfedilen, Japonya'da Popülerleşen Zeka Oyunu Sudokuyu Kim Buldu?

1979'da icat edilen, 1980'li yılların ortalarından itibaren ise popüler olmaya başlayan sudokunun tarihçesi.
ABD'de Keşfedilen, Japonya'da Popülerleşen Zeka Oyunu Sudokuyu Kim Buldu?

bir bulmaca türü olan sudoku (bir diğer ismi: suji wa dokushin ni kagiru), emekli bir mimar ve serbest bulmaca yapımcısı olan amerikalı howard garns tarafından tasarlandı ve ilk olarak 1979'da 'number place' adı altında yayınlandı. 


bulmaca, 1984 yılında nikoli şirketinden maki kaji tarafından japonya'ya tanıtıldı ve burada sudoku olarak adlandırıldı. 1986'dan itibaren sudoku, japonya'da popülerlik kazandı. 

1997'de yeni zelandalı bir emekli olan wayne gould, bir sudoku gördü ve ardından 6 yıl boyunca sudoku hazırlamak için bir bilgisayar programı üzerinde çalıştı. tüm işi, 12 kasım 2004'te yeni bir hevesin doğduğu bulmacaları yayınlamaya başlayan the times'a sattı.

sudoku, dünyayı peşinden koşturmaya 2005 yılında başlamıştır. japoncada "yalnızca rakamlar" anlamını ifade etmekte ve isim babası japon bulmaca yayıncısı nikoli'dir.  

sudoku, 9x9 boyutundaki kutulara rakam yerleştirme oyundur. amaç boş kareleri her satır, her sütun ve 3x3 boyutundaki kutularda 1'den 9'a kadar birer tane olacak şekilde doldurmaktır. kitabın arkasında "sorumlu yayıncılık ilkeleri gereği uyarıyoruz: dikkat, bağımlılık yapabilir!" şeklinde bir uyarı cümlesi vardır ki haklılar da...  bir yere giderken, yatmadan önce, bulduğunuz bir boş zamanda bitirmeden, bütün kutuları doğru doldurmadan içinizi rahat ettirmeyecek bir oyundur. sabırsız bünyelere göre değildir, aman diyim...