Stres Azaltmak Yerine Daha Çok Stres Yaratan Oyuncak: Stres Çarkı

Son zamanların popüler oyuncağı Stres Çarkı, orijinal adıyla Hand Spinner'ın aslında stresle uzaktan yakından alakası yok. Ülkemizde pazarlama amacıyla kendisine bu adı vermişler ve aldıktan sonra çoğu insan hayal kırıklığı yaşıyor. Sözlük yazarları bu lanet oyuncak hakkında neler düşündüklerini yazmışlar.
Stres Azaltmak Yerine Daha Çok Stres Yaratan Oyuncak: Stres Çarkı


milli stres çarkımız olan tesbihimizi bize unutturmak isteyen dış mihrakların milletimize oynadığı oyundur.
niyet bellidir.

haydi meydanlara!

kendisini bizzat deneyimlemişliğim var. gerçekten de işe yarıyor tavsiye ederim. elinde bununla evin içinde salak salak dolaşan ve sinirlerimi bozan kardeşimin kafasına fırlattım stres mitres kalmadı. yoksa başka bir şeye yaramıyor.

yeni bi akım başladığı zaman onu yapmayı veya sahip olmayı değilde "acaba bunu ne zaman unutmaya başlayacak millet" diye düşünüyorum. yıllar sonra "aaa bu da vardı değil mi" demek daha güzel oluyor.

hipster tesbihi.

ne stresli milletmişiz ameque. elalem üçlü dönergeç, elde döndürmeç gibi isimler vermiş, biz hemen yapıştırmışız "stres çarkı"nı. stres bileziği, stres topu, stres tespihi ve benzeri ve benzeri. şimdi de bu.

stres atma yöntemimiz de kendi halinde dönen objeye saatlerce bakmak.

ders anlatırken sürekli gözüme batan ve beni strese sokan şey. neredeyse her sınıfta en az 5 tane bulmak mümkün. öğrencilerin zaten ders dinledikleri de yok. teog'a kalmış çok az. bunlar bu çarkı çevirerek sınava hazırlanıyorlar sanırım.

son zamanların yeni çılgınlığı.

geçen gün bu çarklardan satan bir esnafın dükkanında dolanırken dükkan sahibinin çarklardan birini çevirip arkadaşına göstererek şöyle bir şey söylediğini işittim: "adamlar neyden para kazanıyo yav..."
hakikaten yav...

ziyarete gelen 12 yaşındaki yeğenimin bana aldırdığı ( annesine aldıramamış çünkü çok saçma olduğunu düşünüyormuş ) çok saçma alet. o kadar saçma ki neden olduğunu bilmediğim sebeplerle elimden bırakamadım ertesi gün yeğenim de oynayabilsin diye bir tane daha almak zorunda kaldık.

hiç bir anlamı ve amacı yok ama elimden bırakamıyorum.